Facebook Google+ Twitter

Prowokacja i spisek? Marsz Niepodległości kością niezgody?

Dziesiątki tysięcy ludzi, setki flag, chorągwi i transparentów. Patriotyczne pieśni i hasła. Żeby nie było tak pięknie, jak planowali organizatorzy, także starcia i zamieszki. Kto je wywołał? Czy policja faktycznie prowokowała?

Sonda

Jak oceniasz działania policji w trakcie Marszu Niepodległości?

 / Fot. PAP/Jakub KamińskiUczestnicy Marszu Niepodległości zjechali z całej Polski, a także zagranicy. Od początku, organizatorzy zapowiadali, że ich impreza będzie miała charakter pokojowy, a celem przemarszu będzie oddanie hołdu bohaterom niepodległej Polski.

Według służb porządkowych Marsz Niepodległości był wydarzeniem o podwyższonym ryzyku - bez względu na zapewnienia przedstawicieli Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Od samego rana, służby porządkowe kontrolowały autokary i busy, wiozące uczestników marszu do stolicy. Ten fakt był jednym z powodów opóźnienia wymarszu - „Niektóre busy nie dojechały na czas, były kontrolowane na trasie kilkakrotnie” - mówi jeden z członków Stowarzyszenia Niepodległości.

 / Fot. Wiadomości24Kontrole nie dały jednak „spektakularnych” efektów - w zdecydowanej większości, ekwipunek uczestników ograniczał się do flag, chorągwi, transparentów i symboli organizacji i ugrupowań, z którymi się identyfikują.

Organizatorzy Marszu Niepodległości nie chcieli spotkać się z żadną inną demonstracją - również dlatego opóźnili start pochodu.

Gdy zakończył się marsz organizowany przez prezydenta Komorowskiego i wszyscy zapowiadający się uczestnicy dotarli na miejsce, dziesiątki tysięcy ludzi zgromadzonych wokół Marszu Niepodległości ruszyły. W chwilę po rozpoczęciu pochodu, został on zatrzymany. Czoło marszu zostało oddzielone kordonem policji od reszty uczestników. Wznoszące się w powietrze race, leciały w stronę policji. - Co się dzieje? - próbowali się dowiedzieć zdezorientowani uczestnicy. Policja każe się cofać - ale jak się cofnąć? Tylu ludzi nie może się po prostu cofnąć! W powietrzu unosił się dym, czuć zapach gazu łzawiącego. Tłum był coraz bardziej zdenerwowany, ludzie chcieli iść dalej. Głos zabrał prezes Stowarzyszenia - prosił, by spokojnie czekać, aż policja zdejmie blokadę marszu. Prosił, by nie dać się sprowokować do zamieszek. Wkrótce uczestnicy zaczęli skandować „policyjna prowokacja”, później odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". I drugi, i trzeci, i czwarty raz. Nareszcie mogą ruszyć. Idą spokojnie, niosą flagi i symbole swoich ugrupowań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Prowokacje i prowokacje... Przecież ci ludzie jawnie pisali, że nie jadą do Warszawy żeby grzecznie maszerować. Iluś tam odebrano kije bejsbolowe i maczety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż mnie to juz niewiele jest w stanie zdziwić w naszej nowej i demokratycznej rzeczywistości

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marsz nie mógł się obyć bez zadym i prowokacji byłby to dla Tuska i Komorowskiego stracony dzień w zbieraniu sondażowych punktów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem zdruzgotana ,że w rozgrywki dorosłych wciąga się " zmanipulowane nagrania dzieci " .
Granice przyzwoitości zostały przekroczone .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nikt nie okrzyknął chuliganami tysięcy ludzi biorących udział w marszu. Takie tezy formułują tylko ludzie piszący i mówiący o prowokacjach policji i podobnych.
Dla każdego przeciętnego Polaka to był pokojowy marsz, do którego przyłączyło się koło 100 agresywnych zamaskowanych typów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieta Szychlińska Dzisiaj 16:04
Pani Elu, czysty poniżający chwyt. Jest takie nagranie, sa słowa dziecka. Zmanipulowane w interpretacji i znaczeniu. Znajdzie to Pani tu link i tu link Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawy dzieci są mi szczególnie bliskie . Poproszę o źródła informacji o bitych dzieciach .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Justyno, od tego mamy hipertekst, żeby linkować do materiałów albo chociaż źródeł, o których Pani pisze, szczególnie tych rzekomo dokumentujących prowokację policji. Inaczej tekst zalatuje słabą manipulacją ("użytkownicy forów", "internetowe radio" - poważnie...?) i wygląda jak napisany przez osobę związaną z organizatorami marszu, zdziwioną, że siejąc wiatr poprzez zadawanie się z "patriotami" ze środowisk "kibicowskich" zbiera burzę w postaci zamieszek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żyjemy w demokratycznym kraju, a więc każdy ma prawo do określonych poglądów. Jeżeli jednak należymy do jakiejś partii-trzeba mieć odwagę i zdjąć kominiarkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.