Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20860 miejsce

Pruszkowski pomnik "Szesnastu" - pamiątka narodowej tragedii z 1945 r.

Pomnik szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego znajdujący się w Pruszkowie jest pamiątką jednej z największych tragedii państwa polskiego.

Tablica i kotwica z Pomnika szesnastu w Pruszkowie / Fot. Roman WoźniakWillę przy dawnej drodze do Pęcic, dziś ul. Armii Krajowej 7, po wkroczeniu wojsk sowieckich w 1945 roku zajęło na swą siedzibę NKWD. To tam 27 i 28 marca zostali jakoby zaproszeni na rozmowy przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego. Jak się okazało, była to prowokacja sowieckich służb specjalnych, kierowanych przez gen. Iwana Sierowa vel Iwanowa.

Na spotkanie przybył ostatni Komendant AK gen. Leopold Okulicki ps. "Niedźwiadek", delegat rządu wicepremier Jan Stanisław Jankowski ps. "Sobol" oraz przewodniczący partii politycznych. Wszyscy oni zostali podstępnie aresztowani i przetransportowani specjalnym samolotem z Okęcia do Moskwy.

Czytaj też: Znaleziono dowody wskazujące na miejsce pochówku gen. Fieldorfa

Tablica gen Okulickiego w Pruszkowie / Fot. Roman WoźniakDo 3 maja 1945 roku Rosjanie zaprzeczali, by przetrzymywali polskich przywódców. Celem Stalina było jednak wyeliminowanie porwanych przez skazanie ich w fingowanym procesie sądowym. Po tej dacie więc proces medialnie nagłaśniano, m.in. transmitowano w Polskim Radiu i relacjonowano we wszystkich dziennikach. Wyrok ogłoszono 21 czerwca 1945.

Pruszkowski pomnik to fragment muru z szesnastoma tablicami z czarnego granitu. Na każdej umieszczono nazwisko jednego z szesnastu bohaterów i wykaz funkcji pełnionych w Państwie Podziemnym. Poniżej umieszczono duży łaciński napis "Laus audacibus contumacibus - fiat veritas et iustitia" (Chwała odważnym, wytrwałym - niech się stanie prawda i sprawiedliwość). Obok 16 tablic umieszczono odlaną z brązu kotwicę, znak Polski Walczącej.

Czytaj też: "Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" od 1 marca nowym świętem państwowym

Pomnik szesnastu w Pruszkowie przy ul. Armii Krajowej 7 / Fot. Roman Woźniak Pomnik odsłonięto 9 czerwca 1990 r. staraniem Środowiska Żołnierzy VII Obwodu AK "Obroża".

W nieodległym Piastowie stoi kamień z tablicą, na której wyryto inskrypcję "Pamięci gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek" ur. 12 XI 1898 r., zamordowanego w dniu 24 XII 1946 r. przez NKWD w Moskwie, ostatniego Komendanta Głównego Armii Krajowej". Pomnik bohaterowi wystawiła społeczność miasta 11 listopada 1997 r.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ogromnie dużo u nas takich tragicznych miejsc pamięci:(
Pamięć i szacunek poległym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas goi rany a wybaczać to godne. Szacunek poległym. A żyć trzeba tu i teraz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.