Facebook Google+ Twitter

Prywatyzacja szpitali to za mało

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-18 07:41

Naukowcy ostrzegają rząd przed gwałtownymi zmianami w służbie zdrowia - czytamy w "Rzeczpospolitej".

W ocenie ekspertów, do naprawy systemu nie wystarczy prywatyzacja.

"Zielona księga", oceniająca plany rządu dotyczące służby zdrowia, powstała już w sierpniu. Ministerstwo Zdrowia, które zleciło ekspertyzę, nie chciało jej ujawniać, ponieważ wnioski są krytyczne wobec planów komercjalizacji szpitali.

Zdaniem autorów "zielonej księgi", całkowita zmiana systemu może pogłębić problemy w ochronie zdrowia. W ekspertyzie nie ma ani słowa wprost popierającego przekształcenie szpitali w spółki.

Zdaniem naukowców, przekonanie, że do naprawy systemu wystarczy prywatyzacja, jest poważnym uproszczeniem. Problemów służby zdrowia nie da się bowiem rozwiązać jedną czy dwiema ustawami.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb odpowiada, że ekspertyza nie stwierdza, iż przekształcanie szpitali jest czymś złym. Jego zdaniem, lepsze zarządzanie doprowadzi do bardziej racjonalnego dysponowania pieniędzmi, a taki postulat pojawił się w opracowaniu.

"Zieloną księgę" opublikowały na stronach internetowych branżowe pisma "Służba Zdrowia" i "Menedżer Zdrowia". Publikacja powstała pod kierunkiem profesor Stanisławy Golinowskiej z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.