Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7102 miejsce

Przechadzka po Magurskim Parku Narodowym

Magurski Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Gdzie się znajduje? Czy warto go zobaczyć?

Na szlaku / Fot. Klaudia TwardaMagurski Park Narodowy znajduje się w Beskidzie Niskim i liczy 19,5 tys.ha (teren województwa podkarpackiego i częściowo małopolskiego), a powstał w 1995 r. Tereny leśne zajmują 96 proc. MPN, a 4 proc. to łąki i pastwiska. MPN graniczy ze Słowacją, a rzeka Wisłoka przecina park na dwie części: północną i południową. Najwyższym wzniesieniem jest Magura Wątkowa (847 m.n.p.m).

Ośrodek w Krempnej / Fot. Bartek RyszWystępują tu rośliny takie jak: wawrzynek wilczełyko, języcznik zwyczajny, centuria pospolita, gorczyka krzyżowa, parzydło leśne, skrzyp olbrzymi itd. Na terenie Parku żyją różne zwierzęta jak chociażby myszołowy, ryjówki aksamitne, jelenie, zimorodki, krogulce.

- W naszym parku występuje cała gromada drapieżników z naczelnym drapieżnikiem - niedźwiedziem, którego największa ostoja znajduje się w Bieszczadach, ale do tej pory tutaj też jest. Występuje także żbik, ryś i sarny. No i taka ciekawostka - w MPN jest również ostoja łosia funkcjonująca od lat 70-tych - mówi Jan Czaderna, zastępca kustosza MPN.

Część ekspozycji w Sali Wystaw Ośrodka Edukacyjnego / Fot. Klaudia TwardaAmatorzy aktywnego wypoczynku mogą wybrać szlaki turystyczne, szlaki konne, szlaki architektury drewnianej, trasy rowerowe. Najważniejszymi szlakami turystycznymi są: główny oznaczony kolorem czerwonym oraz graniczny oznaczony kolorem niebieskim. Szlaki mają łącznie długość 135 km.

W Sali Wystaw / Fot. Klaudia TwardaW Magurskim Parku znajduje się również Ośrodek Edukacyjny. Został otwarty w 2004 roku w Krempnej. W ciągu roku przewija się przez ośrodek kilkanaście tysięcy ludzi. Główną atrakcją jest Sala Wystaw, w której przyroda Magurskiego Parku Narodowego prezentowana jest podczas 30-minutowej prezentacji multimedialnej, składającej się z czterech ekspozycji - MPN w czterech porach roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

xd

Komentarz został ukrytyrozwiń

wow xd

Komentarz został ukrytyrozwiń

muszę je zobaczyć ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zimowity zakwitły w Magurskim Parku Narodowym - news z ostatniej chwili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najstarszy las górski w Polsce. Warto przenieść się w świat jak z Tolkiena. Polecam!
+++

Komentarz został ukrytyrozwiń

bravo ;-) pięknie tam macie ;-) plusior za nazwy roślin parzydło leśne ;-))) hi,hi,hi musi być ciekawe;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.