Facebook Google+ Twitter

Przechwycić studenta - bezcenne

Między wyższymi uczelniami zaczęła się wojna na śmierć i życie. W ciągu ostatnich trzech lat zbankrutowało 10 spośród 350 prywatnych szkół. Do 2025 roku ich liczba może zmniejszyć się nawet o 1/3.

Fot. ilustracyjna / Fot. PolskapresseJak informuje serwis rmf.fmprywatne uczelnie prowadzą wyścig o pozyskanie świeżo upieczonych maturzystów. Tylko ci, którzy zaoferują najwięcej, pozostaną na rynku. Dlatego szkoły coraz częściej posuwają się do ciosów poniżej pasa.

Obniżone czesne, atrakcyjne stypendia, darmowe laptopy, karnety na siłownię, czy kręgle - to już standardowe elementy oferty przygotowanej przez prywatne uczelnie. Do tego dochodzi silna rywalizacja pomiędzy szkołami i "przeciąganie" studentów na swoją stronę za wszelką cenę.

Od dawna istniejąca sytuacja teraz sięga zenitu. Kierunek pedagogiczny na Akademii
Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi został negatywnie oceniony przez Państwową Komisję Akredytacyjną. Od razu kilka innych szkół z regionu zaczęło zabiegać o studentów zagrożonego wydziału, proponując między innymi brak wpisowego, czy wyrozumiałą kadrę.

Studenci AHE skierowali do minister nauki i szkolnictwa wyższego list, w którym wyrażają swoje oburzenie tego rodzaju zagraniami prywatnych uczelni. W liście pisali o akademickich hienach, które wychodzą na wierzch, gdy zauważą kryzys u sąsiada.

Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w Łodzi, ale także innych polskich miastach. Wszystkiemu winien jest niż demograficzny. Prognozy GUS mówią o katastroficznej dla prywatnych uczelni przyszłości. Do końca 2015 roku liczba osób w wieku 19-24 lata spadnie z 3,6 do 2,8 mln. Największy dołek będzie w 2020 roku - wtedy młodzieży w tym wieku będzie jeszcze mniej.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.