Facebook Google+ Twitter

Przeciętny Polak może mieć nawet 80 tysięcy długu wobec świata. Przeczytaj dlaczego

Oficjalna kwota polskiego długu wobec świata to 644 miliardy złotych. Według obliczeń Janusza Jabłonowskiego z departamentu statystyki NBP, ta rzeczywista, całkowita kwota może wynosić 3 biliony złotych. A może jeszcze więcej.

 / Fot. wikipedia.orgDalsze szacunki mówią, że ten rok przyniesie jeszcze większy wzrost zadłużenia.
Przy założeniu, że PKB wyniesie w tym roku 1,35 bln zł, a dług kraju przekroczy 3 bln zł, statystyczny Polak będzie zadłużony na 80 tys zł.

Kwota całkowitego zadłużenia Polski, jaką podaje Janusz Jabłonowski przekracza o ponad 220 proc. PKB. Oficjalna kwota długu Polski natomiast, to połowa Produktu Krajowego Brutto. Dodatkowo powinno się wziąć pod uwagę także dług ukryty, a ten dochodzi do 180 proc. PKB.

Za długi ukryte rozumie się na przykład system rentowy, w którym po obniżeniu składek nie zachodzi zależność między płaconymi przez obywateli składkami, a świadczeniami przez nich otrzymywanymi. Ogólna wartość otrzymywanych świadczeń, według Jabłonowskiego jest dużo większa od wpływających składek. Dodatkowo twierdzi on, że im bardziej państwo angażuje się w opiekę nad ludźmi starszymi i im większa staje się ich liczba, tym gorzej wygląda ich sytuacja finansowa czytamy na tvn24.pl

Przyszłość finansowa naszego kraju nie rysuje się kolorowo. Analiza demograficzna sugeruje, że liczba mieszkańców Polski spadnie. Szczególnie niebezpieczny jest też spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, bo państwo musi angażować się w opiekę nad nimi,a to rodzi problem finansowy.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Polska dług PKB


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

cichy
  • cichy
  • 16.09.2010 04:04

Jeśli chodzi o długi całego Świata...nie patrzmy o sytuacje gospardacza danego kraju i regionu..Tak było od wieków wieków Amen ze kazdy kraj który nie mógł sobie poradzic zawsze szukał pomocy u innych sasiednich granic..Potem od czego sie zaczęły wojny i.t.d..Ludzie czy wy nie wiecie ze ten Świat jest pojebany do niczego zmierzajajacy tylko do piachu,puszki i plakietki ze byłes i zdechłes jak szczur...tO ze zyjesz jest zasługa Naszego Pana Boga...Pamietaj ze Bóg jest reżyserem,człowiek aktorem,a diabeł sufrelem...tak mi sie wydaje....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.