Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12799 miejsce

Przecież zasoby kopalne się wyczerpują!

Pogląd, że zasoby kopalne się zauważalnie wyczerpują jest anachroniczny. Przy stałym wzroście zużycia nośników rośnie też liczba lat, na jakie starczą poznane i udokumentowane (dla danego roku analizy) zasoby tak ropy, gazu, węgla, jak i piasków i skał bitumicznych czy hydratów metanu.

Prof. Mirosław Dakowski / Fot. prof. Dakowski. Z albumu profesoraPrzywołajmy np. ciągle aktualny artykuł "Wojny o energię", opublikowany w paru czasopismach, który najłatwiej znaleźć na stronie dakowski.pl, lub argumenty i odnośniki zawarte w książce" Energetyka dla użytkowników i sceptyków" autorstwa prof. Mirosława Dakowskiego.

Na podstawie zawartych tam danych można śmiało stwierdzić, że tak znaczne zmniejszenie dostępnych zasobów węgla w Polsce (z trzystu lat przy obecnej eksploatacji do 30-50) jest świadomie popełnioną zbrodnią rządzących.
A elektrownie jądrowe nie emitują CO2 (dwutlenek węgla). Od lat domagamy się, ciągle bezskutecznie: przed podjęciem decyzji politycznych i finansowych na temat energii jądrowej w Polsce konieczne jest zbadanie roli CO2 w zmianach klimatu oraz antropogennych przyczyn efektu cieplarnianego. Rola trzech postaci wody (lód, płyn i gaz) to, według poważnych badań, więcej niż 95 proc. udziału w efekcie cieplarnianym, a rola działalności człowieka jest więcej niż wątpliwa. Wygląda na to, że podatek od CO2 jest bezczelną formą rabunku krajów, w tym Polski.

Prof. Mirosław Dakowski / Fot. Lech Lele Przychodzki, Wujo, z albumu Czy energia jądrowa to najtańszy sposób zaspokojenia głodu energetycznego?
Przed konferencjami promocyjnymi na temat EJ konieczne jest zorganizowanie konferencji naukowych, tj. z referatami przedstawiającymi pełną gamę argumentów, tak technologicznych, jak ekonomicznych oraz dotyczących bezpieczeństwa. Tych jednak w Polsce nie ma. Na świecie, przy podejmowaniu decyzji kapitałochłonnych, szeroko stosuje się metodę "least cost analysis" - analizy najmniejszych kosztów. W przypadku energetyki polega ona na tym, że określa się koszty uzyskania jednej kilowatogodziny z różnych nośników energii, jak też poprzez różne technologie poszanowania energii.

Czytaj też: Nie dajmy się lobbystom energetyki jądrowej! Wywiad z prof. Mirosławem Dakowskim

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Coraz częściej dopadają mnie myśli w których przebija się na czoło jedna, podpowiadająca mi, że ludziom po wejściu do polityki "odbija". Tuż zaraz za nią jest druga - takoż energiczna jako i pierwsza. Mówi mi ona, że nie! Nie odbija a tylko wzrastają apetyty, pociąg do mamony. To mamona im przyćmiewa umysły - tłumaczy. Coś mi się wydaje, że tę Demokrację należałoby zreformować. Bo z tego wszystkiego, co tu wyczytałem, to nami rządzą ... no, podpowiedz antek kto? - Kurwa i Złodziej - mówisz? A! Niech to diabli. Oni też zdechną - kto wie czy nie pod płotem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 15.04.2011 13:22

Ryży koniec twych marzeń o atomie, czyli EA w Polsce no i prowizje trzeba będzie oddać!!!Fukushima przekreśli atom? Po wypadku w Fukushimie opcja energetyki jądrowej jest w Europie zamknięta — mówi prof. Władysław Mielczarski. Polska powinna wykorzystać obecne, dostępne źródła do produkcji energii zamiast inwestować w energetykę jądrową — uważa prof. Władysław Mielczarski, europejski koordynator ds. połączeń transgranicznych.
— Trzeba wzmocnić zabezpieczenia w elektrowniach atomowych, a to oznacza wzrost kosztów ich budowy o 30-40 proc. — ocenia prof. Władysław Mielczarski.
Dodaje, że przed wypadkiem w elektrowni atomowej w Fukushimie koszt 1 MWh energii sprzedawanej z elektrowni atomowej szacowano na ponad 500 zł, teraz ocenia go na ok. 700 zł. Tymczasem obecnie cena "czarnej" energii na rynku hurtowym kształtuje się na poziomie 195 zł za MWh, a energii "zielonej" wynosi ok. 450 zł.
— Żadna z zachodnich firm nie deklaruje już chęci budowy w Polsce elektrowni atomowej. PGE nie ma natomiast tak dużej zdolności kredytowej, by udźwignąć inwestycję ocenianą na ponad 30 mld zł — dodaje prof. Mielczarski.
Jego zdaniem na gwarancje kredytowe ze strony rządu PGE też nie ma szansy. Komisja Europejska deklaruje bowiem, że energetyka atomowa musi rozwijać się w warunkach rynkowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 11.04.2011 12:48

Nieprawda : Od pierwszych minut po katastrofie mieliśmy do czynienia z dobrze zorganizowaną akcja dezinformacyjną. Kłamali i polscy i rosyjscy śledczy, i MAK, i oba rządy.

<!--[if !supportLists]-->8. <!--[endif]-->Rosyjskie służby nie miały najmniejszego interesu w tym, aby zabijać Lecha Kaczyńskiego, bo za kilka miesięcy przestałby być prezydentem i odszedłby w polityczny niebyt.

Nieprawda : Lech Kaczyński mógł ponownie wygrać wybory. Szkodził polityce rosyjskiego imperializmu, bo wciągał Gruzję do NATO, umacniał niepodległość Polski, przyczynił się do rozwiązania WSI i sprzeciwiał się niekorzystnym zapisom umowy gazowej.

<!--[if !supportLists]-->9. <!--[endif]-->Po śmierci Kaczyńskiego, relacje z Rosja zostały unormowane, a stosunki między oboma państwami stały się w końcu poprawne.

Nieprawda : Polska polityka zagraniczna skręciła w kierunku prorosyjskim, a serwilizm rządu i prezydenta wobec Rosji osiągnął rozmiary niewyobrażalne.

<!--[if !supportLists]-->10. <!--[endif]-->Śmierć Lecha Kaczyńskiego była wynikiem katastrofy będącej efektem splotu szeregu nieszczęśliwych okoliczności.

Nieprawda : Lech Kaczyński został zamordowany.&#8221;Na zakończenie ostatni cytat z książki Leszka Szymowskiego :

&#8222; W styczniu 2011 roku sondaże wykazały 40 % poparcie społeczne dla rządu Platformy Obywatelskiej i samego premiera, i równie wysokie poparcie dla urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

QUO VADIS, POLSKO ? &#8222;

Książkę można nabyć :

http://www.warszawskagazeta.pl/component/contact/12-contacts/6-ksiazka

WNIOSEK - z niechęci Tuska do wyjaśnienia sytuacji może być tylko jeden. On zna prawdę, która dla niego jest co najmniej niewygodna.
Pozwolę sobie zrewanżować się niemniej bulwersującymi wiadomościami.

Publikujemy Zeszyty Smoleńskie - część I (pierwsze 20 stron)
http://pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=78

1. http://www.pomniksmolensk.pl/photogallery.php
-----------------------------------------------------------
Dwa mini albumy o katastrofie pod Smoleńskiem
Dzisiaj w salonikach prasowych do nabycia dwa mini albumy poświęcone katastrofie pod Smoleńskiem. W jednym z nich wywiad z Zuzanną Kurtyką, który publikujemy poniżej.
http://pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=80

Polecam tą stronę: http://www.kartoflowa.republika.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 11.04.2011 12:46

Zapisy zostały skierowane do przetłumaczenia. Nasza Tłumaczka, która się tym zajęła, po przetłumaczeniu całej rozmowy prawie zemdlała z przerażenia. Na tym nagraniu zarejestrowano polecenie wydane Krasnokuckiemu przez &#8222;Logikę&#8221;. To było polecenie uwiarygodniające tezę o zamachu. Było to chwilę po 8:20. Sygnał z Moskwy doprowadził do zerwania połączenia z telefonu satelitarnego prezydenta Kaczyńskiego i przerwania jego rozmowy z bratem.&#8222;

Po tym, jak na lotnisku włączone zostały syreny alarmowe, na miejscu zjawiły się ekipy ratunkowe, dochodzeniowcy z OMON-u, lekarze i grupy ratunkowe z FSB. Wśród nich był pułkownik Nikita Siergiejewicz Pawlenko &#8211; zastępca szefa. Następnego dnia, w rozmowie z prokuratorem, Pawlenko zeznał, że w sobotę 10 kwietnia miał zaplanowany urlop, ale został wezwany nagłym telefonem przez szefa, który kazał mu jechać na lotnisko Siewiernyj, gdzie rozbił się samolot z polskim prezydentem.

Zaskoczenie śledczych wzbudziło to, że z drugiego końca miasta pułkownik Pawlenko przyjechał samochodem w ciągu kilku minut. Polski wywiad postanowił zweryfikować tę relację poprzez biling telefoniczny oficera. Okazało się, że jedyny tego dnia telefon pułkownik Pawlenko otrzymał o godzinie 8.31, a więc wtedy, gdy (zdaniem MAK) samolot z Lechem Kaczyńskim na pokładzie był jeszcze w powietrzu.

W rozdziale &#8222;Podsumowanie&#8221;&#8211; &#8222;10 najważniejszych kłamstw smoleńskich :

<!--[if !supportLists]-->1. <!--[endif]-->Prezydencki Tupolew leciał do Smoleńska zarejestrowany jako przelot międzynarodowy.

Nieprawda : Był to Tupolew rządowy, a jego lot do Smoleńska był lotem wojskowym.

<!--[if !supportLists]-->2. <!--[endif]-->Załoga samolotu była niedoświadczona i popełniła kardynalne błędy. Największym było zlekceważenie poleceń kontrolerów lotu i podjęcie próby lądowania.

Nieprawda : Piloci byli świetnie wyszkoleni i mieli duże doświadczenie, a kontroler wcześniej wydał im zgodę na lądowanie , mówiąc &#8222;pas wolny&#8221;.

<!--[if !supportLists]-->3. <!--[endif]-->O godz.8:41, po zderzeniu z brzozą, Tupolew odwrócił się na grzbiet i uderzył o ziemię. Siła przeciążenia zabiła wszystkich pasażerów. Nikt nie przeżył.

Nieprawda : Tupolew ścinał drzewa, ale poobijany wylądował awaryjnie w błocie. O 8:39 rozerwała go siła wybuchu bomby próżniowej i ona też zabiła część pasażerów. Ci, którzy przeżyli, zostali zamordowani strzałami z broni palnej.

<!--[if !supportLists]-->4. <!--[endif]-->Film nakręcony na miejscu tragedii telefonem komórkowym przez Wołodię Safonienkę nie ma żadnego znaczenia dla sprawy, a zarejestrowane tam odgłosy pochodzą od wybuchu amunicji funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Nieprawda : Wołodia Safonienko nie nakręcił tego filmu. Odgłosy wystrzałów pochodziły od broni palnej, a film jest dowodem, że pasażerowie, którzy przeżyli, zostali zamordowani.

<!--[if !supportLists]-->5. <!--[endif]-->Śledztwo było od pierwszych godzin prowadzone wspólnie przez Polske i Rosję, a współpraca układała się znakomicie i była prowadzona według najwyższych standardów.

Nieprawda : rząd Tuska oddał Rosjanom śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej i polska prokuratura od pierwszych dni miała bardzo niewiele do powiedzenia. A sami Rosjanie od pierwszych minut mataczyli.

<!--[if !supportLists]-->6. <!--[endif]-->Od pierwszych godzin, największa troska otoczono rodziny ofiar, zapewniono im pomoc prawna, psychologiczną i udział w czynnościach. Wszystkie zwłoki ofiar zidentyfikowano i przywieziono do Polski.

Nieprawda : rodziny ofiar od początku upokarzano i utrudniano im dostęp do materiałów śledztwa, a trumny przywiezione do Polski zalutowano i nie pozwolono ich otwierać.

<!--[if !supportLists]-->7. <!--[endif]-->Polscy i rosyjscy śledczy, mając na uwadze wagę sprawy, od samego początku rzetelnie informowali opinię publiczną o postępach w śledztwie i o najważniejszych ustaleniach.

Nieprawda : Od pierwszych minut po katastrofie mieliśmy d

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 11.04.2011 12:44

"Zamach w Smoleńsku"
avatar użytkownika demonica
demonica, wt., 29/03/2011 - 12:47

Autor &#8211; Leszek Szymowski (ur.w 1981r w Krakowie), absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz śledczy i fotograf, publicysta (Agora, Gazeta Polska, Najwyższy Czas, Warszawska Gazeta, Wprost).Współpracownik &#8222;Misji Specjalnej&#8221; i &#8222;30nminut extra&#8221;. Od 10 kwietnia 2010r. prowadzi dziennikarskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej.

W książce wydanej w marcu 2011r, której podtytuł brzmi &#8222; 11 miesięcy po katastrofie Tu-154M&#8221; opisuje wyniki swego śledztwa. Obnaża działania rosyjskiej prokuratury, które nie mają na celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy tupolewa, lecz uwiarygodnienie wersji o błędzie pilotów.

Przedstawia fakty, wypowiedzi osób związanych ze służbami specjalnymi, z lotnictwem (zwłaszcza wojskowym), świadkami wydarzeń. Ale nie tylko &#8211; przedstawia również analizę przyczyn zamachu, zaniechania służb specjalnych, sposoby dezinformacji ze strony naszego i rosyjskiego rządu, naszych i rosyjskich prokuratur, naszych i rosyjskich komisji śledczych.

Autor przywołuje w książce wypowiedź i zeznania fizyka prof.Mirosława Dakowskiego, autorytetu na skale światową.

Każde zdanie tej książki jest ważne i przybliża nas do wyjaśnienia zbrodni, dokonanej na najważniejszych, najlepszych, patriotycznych, Obywatelach naszego Kraju.

Fragment książki dotyczący zdjęć satelitarnych z dnia 10 kwietnia 2010r, przekazanych Polsce :

&#8222;Rozmowa z oficerem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego :

W jakich okolicznościach te zdjęcia trafiły do Polski ?

- Amerykańskie służby same, z własnej inicjatywy zorganizowały robocze spotkanie z kilkoma przedstawicielami naszych służb&#8230;. Do spotkania doszło poza Polską&#8230; Amerykanie powiedzieli, że satelity NSA nagrały cały lot Tupolewa i zarejestrowały też moment tzw. &#8222;katastrofy&#8221;.

Co satelity nagrały 10 kwietnia?

- Nagrały lot Tupolewa i moment jego lądowania. Z tych nagrań wynika, ze samolot wylądował w błocie w tym lesie w pobliżu lotniska, trochę poobijany i pokiereszowany, ale wylądował. Zdjęcie zrobione chwile później przedstawia już wrak Tupolewa, którego fragmenty są porozrzucane. To już efekt wybuchu&#8230;

Co się działo z tymi zdjęciami?

- Wzięliśmy kilka z nich od Amerykanów, potem napisaliśmy notatkę do szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, w której przedstawiliśmy przebieg spotkania z Amerykanami i ich ofertę dotycząca zdjęć i załączyliśmy zdjęcia, które dali nam Amerykanie. Myśleliśmy, że natychmiast spotka się to z reakcja i przełożeni każą nam oficjalnie wystąpić do strony amerykańskiej, aby te zdjęcia trafiły w nasze ręce. Ku naszemu zdumieniu tak się nie stało. Z tego, co słyszałem, Bondaryk napisał na ten temat notatkę do premiera Tuska, ale Tusk nie zdecydował się skorzystać z oferty Amerykanów. W każdym razie oficjalnie już do kolejnego spotkania nie doszło.

A nieoficjalnie?

- Nieoficjalnie tak. I wtedy Amerykanie mówili, że jeśli polski rząd w taki sposób postąpił, to to jest zdrada interesów narodowych i zdrada sojuszników z NATO, bo to oznacza, że rząd Donalda Tuska wspólnie z Rosją uczestniczy w matactwie. I tuszuje ślady zabójstwa prezydenta państwa NATO.

A co się dalej działo z tymi zdjęciami ?

- Nie wiem. Zapytaj o to Tuska, albo Bondaryka. Ale Amerykanie dali nam kopie tych zdjęć i nagrań. &#8222;

Następny fragment, dotyczący bytności płk.Krasnokuckiego na wieży w Smoleńsku :

&#8222; Major Agencji Wywiadu :

- Oczywiście, nieprawdziwa jest informacja strony rosyjskiej o tym, że te rejestratory rozmów na wieży nie działały. My zdobyliśmy nagrania rozmów kontrolerów oraz rozmów Krasnokuckiego z &#8222;Logiką&#8221; &#8211; właściwie tylko jednej rozmowy. Nie mogę powiedzieć, w jaki sposób to zrobiliśmy, bo to jest tajemnica państwowa. Powiem tylko tyle, że treści, które my zdobyliśmy sa diametralnie różne od tych treści, które zaprezentował MAK. Zapisy zostały skierowane

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 11.04.2011 12:43

a także drgania i wstrząsy mechaniczne. Dlatego w systemie biomonitoringu SYMBIO staramy się wyeliminować wpływ tych czynników poprzez zapewnienie odpowiednich warunków termicznych i tlenowych oraz zastosowanie obudowy do akwarium gwarantującej stabilność oraz zaciemnienie, co sprzyja większej aktywności naszych organizmów wskaźnikowych. Zmiany pH i twardości wody nie wywołują reakcji stresowej u małży. Alarm w systemie biomonitoringu SYMBIO załącza się, kiedy sześć z ośmiu osobników w akwarium zamkniętych jest dłużej niż przez 4 minuty, a średnia otwarcia skorupek wszystkich małży spada poniżej 25%. Prowadzone w warunkach laboratoryjnych badania nad zmianami aktywności małży pod wpływem określonych związków chemicznych oraz doświadczenie wynikające z praktycznego ich zastosowania jako bioindykatorów wskazują, że mogą być one użyte z powodzeniem w systemach monitorujących jakość wody. System biomonitoringu SYMBIO może być wykorzystywany do ostrzegania przed incydentalnymi zanieczyszczeniami na ujęciach wód. Jako system bezobsługowy w działaniu, nie wymaga ciągłej obserwacji zachowań organizmów wskaźnikowych. Istotą jego działania jest sygnalizowanie ewentualnych zmian w wodzie, wynikających z obecności substancji zanieczyszczających. Rolą jednostki nadrzędnej, kontrolującej działanie systemu biomonitoringu (laboratorium) jest ocena sytuacji i przeprowadzenie w razie zasygnalizowania przez małże obecności substancji zanieczyszczających, dokładnych analiz fizyko-chemicznych ujmowanej wody.
Literatura:
. Domek P., Materiały niepublikowane, będące sprawozdaniami z wyników badań i obserwacji, prowadzonych w laboratorium PROTE.
. Domek P., 2003, Sprawozdanie z II etapu badań toksykologicznych z użyciem chloroformu, formaldehydu i chloru, prowadzonych na małżach słodkowodnych Unio tumidus (materiały niepublikowane)
. Domek P., 2003, Sprawozdanie z II etapu badań toksykologicznych z użyciem substancji ropopochodnych, prowadzonych na małżach słodkowodnych Unio tumidus. (materiały niepublikowane).
. Domek P., 2002, System biomonitoringu jakości wody oparty o krajowe małże słodkowodne, V Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Zaopatrzenie w wodę i jakość wód", Poznań-Gdańsk, 16-18.06.02: 1-4.
. Dogiel W.A., 1986, Zoologia bezkręgowców, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa
. Domek P., Piotrowicz R., Klimaszyk P., Kraska M., 1994, Małże jako wskaźniki incydentalnych zanieczyszczeń wód powierzchniowych, XVI Zjazd Hydrobiologów Polskich, Wrocław 5-8.09.1994, Wyd. Pol.Tow.Hydrobiol. Oddz. we Wrocławiu: 40
. Grabda E., 1984, Zoologia bezkręgowców, tom I, część 3, wyd. II, PWN, W-wa.
. Jenner H.A., Noppert F., Sikking T., 1989, A new system for the detection of valve-movement response of bivalves, Kema Scientific & Technical Reports 7 (2): 91-98.
. Jura Cz., 1997, Bezkręgowce, Podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy, PWN, W-wa.
. Kees J.M. Kramer, Henk A. Jenner & Dick de Zwart, 1989, The valve movements response of mussels: a tool in biological monitoring, Hydrobiologia, 188/189: 433-443.
. Moraczewski J., Riedel W., Sołtyńska M., Umiński Piechotki., 1984, Ćwiczenia Piechotki zoologii bezkręgowców, Wyd. 6, W-wa, PWN.
. Piechocki A., Dyduch-Falinowska A., 1993, Mięczaki, Małże, Pol. Tow. Hydrobiol., Fauna słodkowodna Polski, zeszyt 7A, Wyd. Nauk. PWN, W-wa
. Podolski G., 2003, System wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniami wód ujmowanych oparty o małże na Stacji Uzdatniania Wody Dębiec w Poznaniu, opublikowano na stronie internetowej www.pwik.poznan.pl/bio_monit

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 11.04.2011 12:37

Monitoring skażonej wody po awarii elektrowni Fukushima - detektory z małż - Radioaktywne wody w tej chwili są przenoszone przez dwa japońskie prądy morskie, jeden o nazwie Oyashio, zmierza od północy na wschód i po kilkuset kilometrach łączy się z wędrującym od południa na wschód prądem Kuroshio
Infinite GNU
Rosyjska sieć Rosportebnadzor złożona z laboratoriówEMERCOM zorganizowała 400 stacji monitorowania poziomu promieniowania na Dalekim Wschodzie , w tym dwa śmigłowce Mi-8 oraz samolot AN-74 do analizy skażenia na różnych wysokościach.
Infinite
Monitoring wody skażonej poprzez małże na Dalekim Wschodzie Rosji. Według służb dokonujących pomiaru, zawartość jodu w wodzie przekroczyła dopuszczalną normę aż o 7,5 miliona razy. Skażonej wody nie można opanować w taki sposób, jak plamy ropy, dlatego też trzeba się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Radioaktywne wody w tej chwili są przenoszone przez dwa japońskie prądy morskie, jeden o nazwie Oyashio, zmierza od północy na wschód i po kilkuset kilometrach łączy się z wędrującym od południa na wschód prądem Kuroshio.Japońscy rybacy obawiają się, że z powodu skażenia wody w takim stopniu może dojść do śnięcia tysięcy, jak nie milionów ryb i innych organizmów zamieszkujących wody oceaniczne na przestrzeni setek kilometrów.Z czasem radioaktywna woda dotrze wraz z prądem Kuroshio do północnego Pacyfiku, a potem wraz z Prądem Kalifornijskim i Północnorównikowym dotrze w rejon południowych Hawajów. Niewykluczone, że część skażonej wody zostanie porwana przez Prąd Alaskański i będzie zmierzać ku Morzu Beringa.Jak szybko nastąpi rozprzestrzenienie się radioaktywnej wody zależy od prędkości przemieszczania się prądów morskich. Przykładowo prąd Kuroshio płynie z szybkością około 5 kilometrów na godzinę. To oznacza, że gdyby skażona woda miała dotrzeć w rejon Hawajów lub Alaski, to dopiero za mniej więcej 3 miesiące.
www.twojapogoda.pl
Informacje o małżach (Unionidae) Wikipedia
Skójkowate (Unionidae) &#8211; rodzina małży słodkowodnych obejmująca gatunki mające w rozwoju glochidium. Muszle obustronnie spłaszczone kształtu owalnego, o długości do 20 cm, zwykle ok 4-8 cm. W Polsce są przedstawiciele dwóch rodzajów tej rodziny: Unio - skójki i Anodonta - szczeżuje. http://pl.wikipedia.org/wiki/Sk%C3%B3jkowate Każdy małż ma swój własny dobowy rytm zmienności rozwarcia muszli, podczas instalacji system biomonitoringu został odpowiednio skalibrowany poprzez ustalenie "normy" ruchu muszli, która jest punktem wyjścia do rozpoczęcia pomiarów i ustalenia progów alarmowych. Jednoczesne, gwałtowne zamknięcie się muszli wszystkich małży powoduje natychmiastowe włączenie się sygnału alarmowego. Dzięki takiemu ciągłemu nadzorowi możliwe jest szybkie zareagowanie w sytuacji wystąpienia skażenia wody, bez czasu oczekiwania na wyniki analiz laboratoryjnych.
Małże do zadań specjalnych
Do biomonitoringu wody z użyciem skójek stosuje się osobniki pochodzące ze zbiorników wody czystej &#8211; z naturalnych jezior lub rzek. Wcześniej przeprowadzana jest selekcja, która ocenia stan zdrowia osobników. Zanim zwierzęta zaczną pracę muszę przejść dwutygodniowy okres aklimatyzacyjny. W tym czasie prowadzi się tzw. kalibrację rozwarcia muszli danego osobnika. Jak zapewniają naukowcy zwierzęta żyją w dość komfortowych warunkach, zbliżonych do naturalnych. Woda ma stałą, właściwą dla tego gatunku temperaturę oraz jest regularnie napowietrzana. Według naukowców wykorzystanie małż jako bioindykatorów jest bardziej humanitarne niż ryb, bo one przy zanieczyszczeniach zamykają skorupę, nie dając dostępu zatrutej wodzie. Poza tym dzięki małżom można nie tylko szybko stwierdzić, że woda jest zanieczyszczona, ale też, kto i gdzie ją zatruł. http://srodowisko.ekologia.pl/przyroda/Monitoring-jakosci-zanieczyszczenia-srodowiska-Skojka-zaostrzona-jako-wskaznik-czystosci-wody,13998.html Reakcję stresową u małży może wywołać też zmiana warunków termicznych, świetlnych, ciśnienia atmosferycznego, a także drgania i wstrząsy mec

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 11.04.2011 12:36

cd - Polska 1000 lat temu złożyła przysięgę Chrystusowi i nigdy jej nie odwołała.
Jest Bóg.
Jest Honor.
Jest Ojczyzna.
Kurwy ludzkie obu płci, zdrajcy, renegaci polscy i ich mocodawcy sowieci ze swym pomiotem do domu za Don czyli tam skąd przywlekliście się z taborami Krasnoj Armii, ze Śmierszem z NKWD, GRU, KGB, workach swych tate i macicach mame..
Pan Andrzej Gwiazda na Krakowskim Przedmieściu powiedział to samo co ja mówię i piszę od lat, że Polska jest w takiej samej sytuacji jak przed rozbiorami bo renegatów, zdrajców opłacanych przez Berlin i Moskwę ci u nas dostatek jak i ich rodzimych agentów, w którymś już pokoleniu, śpiochów, etc. Ostrzegł, że jeżeli stanowczo, siłą bo już inaczej nie da się rady nie zatrzymamy procesu niszczenia Polski przez (piłkarzyka i kretyna z wytrzeszczem pogłębiającym się ze strachu) Tuska i p.Rezydenta Kremla Komorowskiego, to staniemy w obliczu śmiertelnego zagrożenia, istnienia Polski, bytu naszego Polaków, naszych dzieci, wnuków, rodzin. Musimy się temu przeciwstawić Polacy! Przypomnę, że każdy naród wymierza najsurowsze kary za zdradę państwa! Czyli karę śmierci przez powieszenie, kiedyś takich publicznie po staropolski na pal wbijano, warto by do tego dla odstraszenia potencjalnych następnych zdrajców wrócić, jak i przystrajania nimi latarni jak maju 1794 roku, na rynku w Warszawie i rynkach miast i miasteczek ku przestrodze, lub likwidowania wzorem Polskiego Państwa Podziemnego, przez AK, NSZ, etc. Dlaczego? Bo zdrada państwa to narażenie życia i bezpieczeństwa całego narodu! Całego narodu! Zdrada państwa to najcięższa zbrodnia wymierzona przeciwko wszystkim obywatelom, to narażenie ich życia i zdrowia, to pomoc udzielona wrogowi w szkodzeniu, napaści czy agresji na terytorium, gdzie dany naród mieszka. Narody, które nie rozprawiły się ze zdrajcami, renegatami ani z obcą agenturą i ich sługusami już nie istnieją. Przyzwolenie, milczenie lub obojętność na zło, zdradę Ojczyzny czyni cię Polaku jego wspólnikiem. Zapamiętajcie to sobie Polacy!!!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 11.04.2011 12:35

cd - Przypomnę raz jeszcze co generał Czesław Kiszczak mówił, podczas odprawy kadry kierowniczej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, o celach ministerstwa na rok 1989: SB może i powinna kreować różne stowarzyszenia, kluby, czy nawet partie polityczne, głęboko infiltrować istniejące. Gremia kierownicze tych organizacji, na szczeblu centralnym i wojewódzkim, a także na szczeblach podstawowych muszą być przez nas operacyjnie opanowane. Musimy sobie zapewnić operacyjne możliwości oddziaływania na te organizacje, kreowania ich działalności i polityki. I proszę, &#8222;rządzi&#8221; Polską partia, której jednym z trzech założycieli był współpracownik służb specjalnych PRL doktor Andrzej Olechowski, którego oficerem prowadzącym był generał Gromosław Czempiński, dziś jeden z &#8222;ekspertów&#8221; zapraszany co i raz do telewizora. Platforma Obywatelska stała się nagle ulubienicą mediów, które jeszcze wczoraj nie mogły się nachwalić prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, zanim jeszcze wymyślono nazwę dla tej partii. Prezydentem jest Bronisław Komorowski, któremu w podskokach jakiś esbek donosił, co tam na niego jest w raporcie dotyczącym likwidacji WSI przygotowywanym przez Antoniego Macierewicza. A wśród polityków jak nie Carex, to Bolek, jak nie Must to Znak, jak nie Piotr, to Belch, jak nie Alek, to Nowak itd. A teraz cytat z książki Antoniego Dudka Reglamentowana rewolucja. Wiem, że cytując tą prace nie wystawiam sobie dobrego świadectwa. Gdybym należał do inteligencji, to bym zachwycał się dziełkami Jana Grossa, ale mniejsza z tym. Generał Jaruzelski interesował się głównie zachowaniem przez swoich ludzi kontroli nad wojskiem, wyraźnie traktując je jako swoistą polisę ubezpieczeniową. Fakt, że rząd Mazowieckiego nie podjął nawet próby przejęcie kontroli nad niezwykle wpływowymi wojskowymi służbami specjalnymi, dowodzi, że Jaruzelski uratował przynajmniej część z &#8222;pakietu kontrolnego&#8221;, o którym mówił w rozmowie z Egonem Krenzem na początku listopada 1989 r. Otwarta pozostaje natomiast odpowiedź na pytanie o to jaka część owego pakietu przetrwała prezydenturę samego Jaruzelskiego i stała się istotnym czynnikiem kształtującym rzeczywistość polityczną w III Rzeczypospolitej czyli PRL- Bis. I ostatni cytat, na który trafiłem przez przypadek. Sylwester Latkowski w wywiadzie opublikowanym na portalu prawica.net przytoczył słowa byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Bogdana Święczkowskiego: W połowie lat 90. w redakcjach polskich mediów funkcjonowali oficerowie pod przykryciem. Nie agenci, ale kadrowi oficerowie UOP pod przykryciem. Po to, żeby werbować, uzyskiwać informacje, żeby wiedzieć. Nie wiem, czy w chwili obecnej wśród dziennikarzy są oficerowie pod przykryciem, ale agentów jest wielu. Zgodnie z prawem zresztą. Oczywiście to, co powyżej napisałem jest dowodem, że władzę nad III RP sprawuje zbrodnicza i złodziejska tzw. ubecja i jej pomiot już w trzecim pokoleniu. Ale kto ma rozum, niechaj myśli. Czego wam i sobie życzę. Amen. Polecam gorąco Polakom pierwszą część filmu Żołnierze Wyklęci. Jerzy Woźniak: http://vimeo.com/21988428 A cha tak ma wyglądać po p.Rezydenturze Bronka praprapra wnuka po bękarcie córki popa Szczynukowicza ksywa KomoRuski vel "chr." h.Buda Ruska bul Komorowski i Ryżego wnuka esesmana i synu agenta Gestapo, agencie Stasi ps. Oskar kretynie od dnia POczęcia ryżulcu her Tusku Polska na nowej mapie niemco ruso jewropy: http://img710.imageshack.us/img710/8335/komorowskipodzialflat.jpg - Polacy Smoleńsk był dla Was i Polski znakiem. Kilka dni przed Smoleńskiem w Jerozolimie było trzęsienie ziemi. W Kościele Pater Noster spadła tylko jedna tablica, polska. Zostało na ścianie tylko "ale nas zbaw ode złego". Widzę to i rozpaczam. Agenci, byli oprawcy, ich pomiot, których dziś widzicie klęczących i rozmodlonych na pokaz nie są katolikami, sprzedają się różnym bożkom. Polak patriota to katolik. Nie ma innego patriotyzmu, jak tylko ten związany z duchem przodków, katolików. Polska 1000 lat temu zło

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesław Piłat
 • Wiesław Piłat
 • 11.04.2011 12:33

CD 2. Jak to się dzieje ,że jakuckie złoża diamentów od razu po pieriestrojce żydka Gorbaczowa w 1990 roku dostały się w ręce innego żydka już zza Oceanu Rothschilda? czy to nie cudowny przypadek???jak i złoża ropy, gazu nikomu nie znanemu żydkowi Chodorkowskiemu z innymi żydkami, bo Rosjan w tej paczce "byznesmenów " nie widać nawet ze świecą, łuczywem nie znajdziesz.
3. Jak to się dzieje, że państwowe spółki np. KGHM wykupuje rzekomo kopalnię miedzi w Afryce w rejonie wojny za 4.5 miliarda dolarów i oczywiście traci te pieniądze,(pytanie na co i na jaką partię, oraz do czyich kieszeń poszły, bo że nie kieszeń Polaków to więcej niż pewne, jak i prowizje za umowę gazową z sowietami?) a jakoś głowy nie lecą, te sprawy nie interesują organów ścigania lecz kto komu ukradł kurę i to tylko wśród goji. Lotos wykupuje rzekomo gaz norweski &#8211; od międzynarodowego żydka zza Oceanu Rockefellera z którym w końcówce lat 80 ub. wieku paktował inny żydek i sowiecka matrioszka Wolski znany Polakom jako Jaruzelski po dogaworach z żydo bolszewikiem a obecnie już tylko i tylko żydkiem Gorbaczowem, o tych dogaworach milczały "polskie" media, prasa, milczał jego przyjaciel Szechter jąkała znany jako Michnik ze swą gazetą gównianą, dlaczego???) z ok 3.5 miliarda dolarów i także włos z głowy nikomu nie spada, pomimo, że pieniądze przepadły??? pytam na czyje konta wpłynęły? także prowizje od tej sumy? partie i ludzi nazwiska!!!
4. Już nie wspomnę o FOZZ- ie i tych miliardach oraz innych znanych i nieznanych przekrętach i grabieżach majątku budowanego przez pokolenia Polaków.?(kto został tzw. słupem, dzierżawcą tylko to my wiemy od lat, jak i prawdziwych właścicieli także już znamy). Zapodam na koniec trochę historii z powstania "solidarności" tej drugiej bo już, bo nad tą pierwszą stracili kontrolę, zbyt była masowa a nie "elitarna", trudna do spenetrowania, więc ją spacyfikowano stanem wojennym i zdelegalizowano, następna o której mowa to już na ich warunkach, za ich zgodą i pod ich kierownictwem z ich pionkiem, pajacem i troglodytą umysłowym pazernym na zaszczyty, pieniądze, bo władzy to ten człowiek nigdy nie miał i mieć ze strachu nie chciał, a był nim Bolek czyli Leiba Khone znany jako Wałęsa ten od ponoć rzymskich "cysorzy" jest o tym film na You Tube, rządził w Belwederze inny żyd , jego kapciowy, a raczej wykonywał polecenia swych przełożonych niejaka szara eminencja kpt. SB "Wachowski", nad którym nadal roztoczony parasol b. i obecnych służb bo jego jak i drugiego ich człowieka "detektywa" Rutkowskiego, czy złodzieja byznesmena Palikota, Stokłosy, etc, "niezawisłe" sądy PRL -Bis nie mogą skazać za przestępstwa już od wielu lat, całkowicie sterowanej przez Moskwę i ich pomagierów w Polszy, czyli służby WSW, SB: Udało mi się znaleźć kilka cytatów, które&#8230; zresztą niech Państwo sami ocenią. Wprawdzie oddaliśmy przedsiębiorstwo(pod nazwą PRL), ale zapewniliśmy sobie kontrolny pakiet akcji &#8211; jest to udział w rządzie, w organach bezpieczeństwa i w wojsku oraz urząd prezydenta &#8211; mówił generał sowiecki i ich matrioszka Wolski vel Wojciech Jaruzelski do Egona Krenza (NRD) także sowieckiej matrioszki 2 listopada 1989 r. Zauważmy: generał wymienia jako &#8222;pakiet kontrolny&#8221; udział w rządzie, organach bezpieczeństwa i wojsku, osobno, &#8222;po przecinku&#8221;. Człowiek dociekliwy może więc wątpić, czy chodzi &#8222;tylko&#8221; o kontrolę nad &#8222;bezpieczeństwem&#8221; i wojskiem poprzez ministrów zasiadających w rządzie. Jaruzelski w tej rozmowie nie wymienia ministrów PZPR w rządzie Mazowieckiego, bo było ich tam czterech: obrony, spraw wewnętrznych, współpracy gospodarczej z zagranicą i transportu, żeglugi i łączności. Widać tych dwóch ostatnich resortów generał nie traktował jako swój &#8222;pakiet kontrolny&#8221;. Pewnie słusznie, bo jak tu kontrolować sytuację w kraju: współpracą gospodarczą z zagranica i żeglugą? Przypomnę raz jeszcze co generał Czesław Kiszczak mówił, podczas odprawy kadry kierownic

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.