Facebook Google+ Twitter

Przeciw swastyce - Wspomnienia mistrzowsko spisane

Początek sierpnia 1939 roku. Holenderski oficer Charles L.J.F. Douw van der Krap żegna się z rodzicami na Jawie. Wyrusza statkiem do Holandii. Jeszcze nie wie, że rozpoczyna się najbardziej burzliwy okres w jego życiu.

Przeciw swastyce / Fot. Mat. promocyjnePo książkę sięgnąłem z czystej ciekawości spodziewając się 325 kartek ciężkiej lektury o bohatersko walczącym Holendrze o malajskich rysach, gdzie przebrnięcie przez każdą kartkę stanowić będzie nie lada wyzwanie dla czytelnika. Spodziewałem się nie wiadomo czego, zadufanego oficera, nudnej opowieści, historycznie naciąganych faktów, kreowania na siłę bohatera narodu holenderskiego, który to naród opierał się faszystom zaledwie kilka dni. Myślałem, ze przyjdzie mi się zmierzyć z tym wszystkim ale tego, że będę tak mile zaskoczony po przeczytaniu książki nie spodziewałem się zupełnie.

To co zaskakuje najbardziej to fakt, że ta książka to opowieść o normalnym człowieku, żadnym tam wielkim holenderskim bohaterze. Wspomnienia wojenne Charlesa Louisa Jeana Francois'a Douw van der Krap są spisane rzeczowo, po żołniersku, przedstawione są w formie nieupiększonej nie ma w nich zbędnego sentymentalizmu i nie ma również nienawiści. Ta książka ma w sobie to magiczne coś co sprawia, że ustawia się ją na półce w pierwszym szeregu.

Van der Krap opowiada o wojnie tak jak widział i rozumiał świat wokół siebie. Sposób w jaki to robi przywodzi na myśl opowieści o wojnie w wykonaniu moich dziadków. Czytając tą książkę poczułem się tak jak kiedyś, gdy moi dziadkowie przy piecu kaflowym wracali pamięcią do dziejów wojennych i opowiadali mi zagmatwane wojenne historie. Nikt niczego nie upiększał, był ból, rozpacz, strach, zniechęcenie i nadzieja. Byli ludzie i była wojna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Po tej recenzji, na bank przeczytam tą książkę !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący i rzeczowy artykuł;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof M
  • Krzysztof M
  • 13.07.2011 11:38

Bardzo dobra książka, polecam czytelnikom którzy lubią historię 2 wojny światowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.