Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

234 miejsce

„Przeciwko kilku myślom... co nie nowe”

W hallu Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku można oglądać wystawę czasową „Przeciwko kilku myślom... co nie nowe. Procesy krajowców za kontakty z paryską »Kulturą«”. Ekspozycja została przygotowana przez OBEP w Gdańsku i BEP w Warszawie.

„Przeciwko kilku myślom... co nie nowe” / Fot. Jarosław SikoraWystawa po raz pierwszy została otwarta w Gdańsku, w ubiegłym roku, w ramach obchodów Roku Jerzego Giedroycia, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Na 33 planszach zaprezentowano realia tamtej epoki, skutki oddziaływania paryskiej „Kultury” na Polskę i zagrożenie, jakie z punktu widzenia władz PRL stanowiły kontakty Polaków z częścią powojennego uchodźstwa. Przedstawiono również metody stosowane przez bezlitosny aparat bezpieczeństwa skierowany przeciwko sympatykom Zespołu Instytutu Literackiego oraz historię najważniejszych procesów osób skazanych za współpracę z Jerzym Giedroyciem i paryską „Kulturą”, które miały miejsce w kraju za rządów Władysława Gomułki.

Wystawa przybliża również sylwetkę samego redaktora, jego współpracowników i ich stosunek do przemian zachodzących w Polsce. Osobna część ekspozycji została poświęcona sylwetkom osób aresztowanych i skazanych za sympatyzowanie, kontakty lub współpracę z Instytutem Literackim i paryską „Kulturą”. Ukazono również kulisy jednej z największych w tamtych czasach operacji o kryptonimach „Turysta” i „Pajęczyna”, która została zwieńczona zarekwirowaniem 186 książek, 311 broszur, wieloma śledztwami i wyrokami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.