Facebook Google+ Twitter

Przeciwko rakowi szyjki macicy można się zaszczepić

W profilaktyce raka szyjki macicy (wirus brodawczaka ludzkiego - HPV) pomocne mogą być szczepienia. Rutynowe szczepienia nastolatek rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne i Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV.

Najlepiej zapobiegać


Przeciwko rakowi szyjki macicy można się zaszczepić. / Fot. Dziennik Łódzki Paweł NowakSzacuje się, że powszechne szczepienia całych roczników dziewczyn spowoduje zmniejszenie zachorowań na raka szyjki macicy od 76 do 96 proc. w ciągu 15-20 lat od rozpoczęcia szczepień – donosi "Puls medycyny". Ponieważ znana zasada mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, wiele krajów na świecie utworzyło programy profilaktyczne z częściowym lub całkowitym finansowaniem przez budżet państwa. W Europie już działają programy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Rekomendacje eksperckie wydano w Austrii. Belgii, Danii, Grecji, Hiszpanii. Luksemburgu i Szwajcarii.

W Australii od kwietnia br. pełne finansowanie szczepienia nastolatek w wieku od 13 do 18 lat zapewnia państwo. W USA powstał program „Vaccines for Children” dla dziewczynek w wieku od 9 do 18 lat finansowany federalnie.

Stanowisko polskiego Ministerstwa Zdrowia


Jako przeszkodę do szerokiego stosowania szczepień profilaktycznych Ministerstwo Zdrowia podkreśla brak środków finansowych w harmonogramie działań w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Natomiast wskazuje na wprowadzenie badań cytologicznych w ramach wspomnianego programu u kobiet od 25 do 30 roku życia. Pomimo dostępnych informacji, Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że nie są mu znane decyzje o powszechnym wdrożeniu szczepień przecie HPV w żadnym kraju europejskim.

Samorządy mogą więcej?


Problemem finansowania szczepień zainteresowały się władze kilku gmin: dziewczętom z Polkowic, Ożarowic. Kleszczowa, Puchaczowa i Marklowic dopłacono do szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. Zdaniem przedstawicieli samorządów, profilaktyka zdrowotna leży w gestii władz gminnych i nie należy na niej oszczędzać. Skoncentrowali swoje działania prozdrowotne na tych, których mieszkańcy z powodów finansowych nie podjęliby się. Nie finansują szczepień przeciw grypie, które kosztują ok. 30 złotych, a zaoszczędzone środki, po konsultacjach społecznych przeznaczają na dużo droższe programy, jak np. badania mammograficzne.

Gdyby wprowadzono szczepienia przeciw HPV do kalendarza szczepień obowiązkowych, byłyby możliwe negocjacje z producentem szczepionek. Niestety, Ministerstwo Zdrowia jedynie zaleca opisane szczepienia, tak więc przyjdzie nam wykładać pieniądze za szczepionki z własnej kieszeni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ważny temat i dobrze, że rozwija się dyskusja. Niewiele słyszy się o tego typu rzeczach, a warto, żeby każda kobieta miała szanse się zaszczepić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, tu chodzi o pieniądze. Granica wieku (26l) dotyczy rekomendowanego wieku szczepień. W krajach, które zdecydują się finansować to szczepienie, będzie ono bezpłatne dla osób do 26r.z. Nie ma natomiast przeciwskazań, żeby zaszczepić się (odpłatnie) w dowolnymwieku.

Test laboratoryjny wykrywa zakażenie HPV w ogóle, a nie mówi iloma typami czy którym typem ktoś jest zarażony. Jak jest ujemny - to super, a jak jest dodatni, to nie wiadomo, czy zakaża jeden, dwa, trzy czy cztery wirusy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziwne... i przyjęto że osoby do 26 r.ż. nie są zarażone a te powyżej na pewno tak? Skoro zakażenie następuje przez kontakty płciowe, to to raczej absurdalne założenie... powiedziałabym, że więcej w takiej sytuacji zależy od ilości partnerów niż od wieku...
Nie da się tego sprawdzić jakimś testem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ bo to ważne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

MAT, żadna szczepionka nie daje 100% gwarancji uzyskania odporności na cokolwiek. To tak w kwestii formalnej.
Szczepionka o której pisze Mirella uodparnia przeciwko 4 typom wirusa HPV, które łącznie są odpowiedzialne za 70% przypadków raka szyjki macicy.
Przyjmuje się, że szczepionka ma sens u dziewcząt do 26 rż. Generalnie chodzi o to, że jak juz ktoś ma infekcję HPV, to szczepienie nie ma sensu, ale zakłada się, że do 26 rż trudno złapac wszystkie cztery typy wirusa, więc uzyskuje się przynajmniej częściową ochronę - przed tymi typami, które jeszcze nas nie zakaziły. Chyba nie ma obecnie prostego testu, który pozwałaby okreslić jakie typy wirusa nas zakażają - test mówi tylko czy jest infekcja (jakakolwiek), czy nie.
Aha, HPV zarażamy sie poprzez kontakty płciowe. szacuje sie, że 50% aktywnej seksualnie populacji ma infekcję.
W sumie - tylko należy się cieszyć, że taka szczepionka powstala i szczepić, szczepić, szczepić.

Lektura dodatkowa:
http://www.cdc.gov/std/hpv/hpv-vaccine.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że podejmujesz taki temat, ale bardzo nieprecyzyjnie. Nie można zaszczepić się przeciwko rakowi! Nie ma szczepionek na raka! Można zaszczepić się przeciwko konkretnemu wirusowi, co wcale nie daje absolutnej gwarancji nie zapadnięcia na raka; również w przypadku raka szyjki macicy. To niby szczegól, ale np. potem ktoś może dochodzić odszkodowania w sądzie, ponieważ reklama mówiła, że zaszczepił się na raka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.