Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3963 miejsce

Przeciwnicy "Golgota Picnic" pikietowali przed Teatrem Nowym. "Barbarzyńcy czy artyści"

"Nie chcemy dotacji dla profanacji”, "Barbarzyńcy czy artyści", "Dość mordowania chrześcijan" - krzyczeli przeciwnicy czytania tekstu "Golgota Picnic” w Teatrze Nowym w Warszawie.

 / Fot. PAPTeatr Nowy był jednym z pierwszych, który zdecydował się na publiczne czytanie tekstu Rodrigo Garcii. W czwartek w teatrze Krzysztofa Warlikowskiego odbył się koncert połączony z prezentacją tekstu „Golgota Picnic”.

Przed teatrem zebrała się ok. 100-osobowa grupa protestujących przeciwko rozpowszechnianiu sztuki Rodrigo Garcii, którzy krzyczeli "Chcemy kultury", "Nie chcemy dotacji dla profanacji", "Dość mordowania chrześcijan”, "Barbarzyńcy czy artyści". Pikietujący starali się uniemożliwić widzom wejście do teatru; odmawiali modlitwy, śpiewali pieśni religijne. Doszło do przepychanek.

 / Fot. PAPJak podaje PAP, w Warszawie był obecny Rodrigo Garicia, reżyser kontrowersyjnego spektaklu, który mówił, że ludzie protestują przeciwko czemuś, czego nie znają. „Powinni tu przyjść, wysłuchać co mam do powiedzenia i potem ewentualnie manifestować swoje stanowisko. Mam prawo być poetą i mam prawo tworzyć rzeczywistość wyimaginowaną. W sztuce zawarte są różne punkty widzenia również na kwestie religijne, ale w sztuce poruszonych jest wiele innych wątków, także dotyczących spraw społecznych – mówił Garcia.

Podczas czwartkowego spotkania ze sztuką Garcii wystąpili jego aktorzy, a pianista Marino Formenti zagrał "Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu" Josepha Haydna, które są fragmentem spektaklu.

Do zapowiadanego spotkania z twórcami po spektaklu nie doszło, bo ktoś wrzucił cuchnącą substancję do sali.

 / Fot. PAP„Golgota Picnic” miała być wystawiona podczas Malta Festival w Poznianiu. Po protestach środowisk katolickich, przedstawienie argentyńskiego reżysera odwołano. Wywołało to oburzenie części środowisk artystycznych, które decyzję tę uznały za akt cenzury. W odpowiedzi zaplanowano akcję pokazów filmu z nagranym spektaklem i odczytów scenariusza "Golgoty Picnic" w wielu miastach kraju. Partnerami akcji zostali Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Malta Festival.

 / Fot. PAPGest solidarności z diecezjami w Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie oraz wszystkimi osobami protestującymi przeciwko wystawianiu spektaklu wyraziła w czwartek Kuria Metropolitalna Warszawska. "Zdecydowany protest" wyraziła też archidiecezja krakowska, według której "Golgota Picnic", to spektakl "o wyraźnych znamionach pornograficznych, obrażających uczucia religijne katolików" - podaje PAP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Szum medialny spowodował większe zainteresowanie spektaklem "Golgota Picnic" (lub czytaniem sztuki) niż rzeczywiście temat był tego wart.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, że rozgłos wywołany cenzurą niepotrzebnie nadaje czemuś rozgłos.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje słowa szybko znalazly potwierdzenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeciw obrażaniu ludzkiej inteligencji twierdzeniami, że bóg zszedł na ziemię i później zmartwychwstał nikt nie protestuje żądając zakazu wygłaszania kazań :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie tu widać cenzurę? W zapobieganiu złamania prawa? To może cenzurą było zamknięcie Brunona K. który rzekomo chciał sejm wysadzić?
Pozostałym "obrońcom" wolności wypowiedzi polecam przypomnieć sobie jak reagują na narodowców z szyldem "zakaz pedałowania", protestujących przeciw wystąpieniom Baumana, że nie wspomnę nawet o deklaracji sumienia lekarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy jestem zwolennikiem bądź przeciwnikiem? Tego nie wiem. Bo nie znam przedmiotu sprawy. Natomiast jestem za tym, żeby nie zakładać knebla tym, którzy mają inne zdanie. Najpierw trzeba to ocenić i wtedy można być "za" lub "przeciw".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak oto narodziła się w Polsce nowa forma cenzury, znacznie groźniejsza niż ta w PRL-u.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katoliban w akcji.... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"....w wyniku działań katolicko--narodowych popularyzatorów sztuki teatralnej ogarnęło Polskę od morza do Tatr. Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Warszawa - wspólna sprawa. Cała Polska czyta dzieciom i cała Polska ogląda "Golgota Picnic".

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75968,16218253,Cala_polska_oglada__Golgota_Picnic_.html#ixzz35pSpTGFy

Najbardziej śmieszy to, że pobożny wrzask biskupiej terlikowszczyzny doprowadza do upowszechnienia znajomości spektaklu, a demonstracje i wywijanie różańcami stanowią reklamę sztuki, o której - poza nielicznymi widzami i koneserami teatralnymi - pies z kulawa nogą by w Polsce nie wiedział.
Czy po zakończeniu festiwalu teatralnego, pobudowanego festiwalem wsciekłej czarnej głupoty, zaczną się demonstracje pod burdelami pod pretekstem, że ich działalność obraża uczucia religijne Magdalenek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mamy czasy agresywnej sztuki.Czy dlatego, że wszystko już było?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.