Facebook Google+ Twitter

Przed budową siłowni energetycznej powstanie sojusz atomowy?

Od dawna wiadomo, że Polska musi jak najszybciej mieć nowe moce energetyczne, bo stare elektrownie, liczące po 40 i więcej lat, długo już nie pociągną. Aby nie doszło do reglamentacji energii elektrycznej, konieczne są nowe inwestycje.

Rząd postanowił o budowie siłowni jądrowych. Na początek - dwóch. Wkrótce ruszy budowa pierwszej, która zacznie działać najwcześniej za 10 lat. Będzie kosztować około 50 mld złotych. Rząd chce, aby koszty budowy, oprócz budżetu państwa, współfinansowały trzy firmy: KGHM, Tauron i Enea.

Aktualnie, według ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, specjaliści prowadzą badania lokalizacyjne i środowiskowe niezbędne w wyborze najbardziej optymalnego miejsca dla budowy elektrowni jądrowej. Minister mówił o tym w czwartek wieczorem, 19 lipca, w programie telewizyjnym Superstacji.

Pytany skąd i jak resort skarbu zamierza zdobyć konieczne pieniądze i w ogóle finansowanie, minister odpowiedział, że podległy mu resort zamierza zastosować "podobny model, jak w przypadku gazu łupkowego, czyli połączenia sił spółek Skarbu Państwa". Minister Budzanowski dodał, że spółki państwowe powinny być "takim inwestorem finansowym, nie bezpośrednim, ale finansowym, który będzie współfinansował inwestycje wspólnie z PGE, czyli m.in. KGHM, Tauron, Enea". "Być może jeszcze inna spółka, by do tego przystąpiła" – uzupełnił minister.

Również wczoraj, w czwartek 19 lipca, prezes firmy energetycznej Tauron poinformował, o czym pisze portal ekonomia24.pl, że jego firma chce uczestniczyć finansowo w projekcie jądrowym, prowadzonym przez Polską Grupę Energetyczną. Wynika to z planu zamierzeń, który przewiduje do 2020 roku, że spółka powinna wytwarzać kilkaset megawatów energii jądrowej.

Rząd uczynił Polską Grupę Energetyczną (PGE) inwestorem pierwszych polskich elektrowni atomowych. Według planów rządu, w Polsce mają być wybudowane dwie siłownie jądrowe o łącznej mocy 6 tys. MW. Natomiast plany PGE w tym zakresie opiewają, że pierwszy reaktor jądrowy, zostanie uruchomiony ok. 2022-2023 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Andi Koś
  • Andi Koś
  • 23.07.2012 11:18

o sprzeciwie społecznym wobec planów energetycznych jeszcze tu link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.