Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17792 miejsce

Przed nami dwa tygodnie skwaru - zapowiadają synoptycy

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-06-26 16:24

Zbliża się wyjątkowa fala upałów - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatury będą przekraczać 30 stopni w cieniu. Taka pogoda potrwa przynajmniej dwa tygodnie. A w drugiej połowie lipca - deszcz.

Upał i to przez dwa tygodnie! Skwar napływa do nas z północnej Afryki. Już wczoraj było gorąco, a od dzisiaj musimy liczyć się z żarem trudnym do wytrzymania. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że są miejsca, gdzie jest jeszcze goręcej. We Włoszech słupek rtęci przekroczył 40 st. C.

Specjalne ostrzeżenie
– Mamy upał, jakiego dawno nie było. Już dał się we znaki na zachodzie kraju, dlatego na tych terenach wydaliśmy specjalne ostrzeżenie. Wysokie temperatury, przekraczające 30 stopni, nadejdą także do województwa śląskiego – zapowiada dyżurny synoptyk z IMiGW w Krakowie.
Należy liczyć się z tym, że w najbliższych dniach słupek rtęci podniesie się nawet do 37 stopni C. Będzie bardzo gorąco, a przy tym wilgotno i duszno. Czekają nas prawdziwe tropikalne upały, prawdopodobnie aż do 8 lipca.

Temperatura przekraczająca 30 stopni nie jest w Polsce anomalią pogodową – twierdzi Janusz Jawor z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Takich temperatur możemy się spodziewać w drugiej połowie czerwca i na początku lipca. To nasze najgorętsze miesiące.
Początek lata w tym roku jest prawdziwie letni. Nie należy jednak sądzić, że 30-stopniowe upały utrzymają się przez cały okres wakacji. – Żaden synoptyk nie podpisze się pod tak długoterminową prognozą, bo to trochę jak wróżenie z fusów. Dziś mogę powiedzieć że do 29 czerwca będzie upalnie, dobrze powyżej 30 stopni. Potem temperatura spadnie o około 5 stopni na kilka dni, by na początku lipca znów wzrosnąć – mówi Jawor.

Niestety dalsze przewidywania nie są już tak optymistyczne. Druga połowa lipca może być chłodna i deszczowa. Podobnie wygląda długoterminowa prognoza na sierpień.

Opalanie... byle z głową.Synoptycy wystrzegają się tworzenia prognoz długoterminowych. Na razie najlepiej wychodzą im te do 5-7 dni. Ale znawców klimatu nie brakuje.
Jeden z zapalonych ornitologów, specjalizujący się w obserwacji bocianów twierdzi, że tegoroczne lato, mimo upałów na początku, będzie mokre i chłodne. Jego zdaniem bociany najlepiej wiedzą, ile potomstwa uda im się wykarmić. A w tym roku pojawiło się wyjątkowo dużo młodych ptaków. Żerujące na podmokłych łąkach bociany nie obawiają się, że ich „stołówki” wyschną.

Rady na gorące dni
* ogranicz do niezbędnego minimum przebywanie na słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania jego promieni;

* utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczenia, stosując żaluzje w drzwiach i oknach;

* rozważ montaż zewnętrznych okiennic. Zewnętrzne okiennice latem nie dopuszczają ciepła do wnętrza domu, natomiast utrzymują ciepło w domu zimą;

* przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego;

* spożywaj lekkie posiłki;

* regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na niskowodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów;

* ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu;

* ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała;

* noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem;

* unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności;

* unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Zredukuj oraz ogranicz wyczerpujące zajęcia. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza;

* pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe, przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.
Na podstawie mat. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego

A plaże kuszą...Co nam grozi?
Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom, poznaj objawy i bądź gotów do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.
Objawy oparzenia słonecznego:
zaczerwienienie i pieczenie skóry, możliwe swędzenie, gorączka, ból głowy;
Pierwsza pomoc: weź chłodny prysznic, zmyj olejki (kremy). Miejsca oparzone polewaj dużą ilością zimnej wody. Jeśli na skórze występują pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy medycznej.

Objawy przegrzania:
osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), utrata przytomności;
Pierwsza pomoc: połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu (nogi unieś na wysokość 20 – 30 cm). Poluzuj ubranie. Użyj zimnej mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała. Podawaj do picia wodę z solą, małymi łykami. Jeśli wystąpią nudności, odstaw wodę. Jeśli występują wymioty, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułóż poszkodowanego na boku. (para)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gdzie się można wybrać nad wodę w okolicach Warszawy? Jakieś jeziorko, rzeczka... i żeby woda była czysta. Mózg mi się gotuje, muszę gdzieś popływać!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.