Facebook Google+ Twitter

Przed nami prawybory w PO. Premier pyta prezydenta o haki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-16 18:08

Donald Tusk na konferencji po spotkaniu zarządem powiedział, że kandydat na prezydenta z PO zostanie wyłoniony w drodze prawyborów. Przystąpią do nich Sikorski i Komorowski. Tusk na konferencji poruszył takze sprawę ''haków'' na Sikorskiego. Oczekuje w tej sprawie wyraźniej reakcji prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 / Fot. Fot. Wojciech Barczyński/PolskapressePrzed Świętami Wielkanocnymi poznamy kandydata Platformy Obywatelskiej w wyścigu o fotel prezydencki - poinformował premier Donald Tusk. Podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że do końca marca ma zostać przeprowadzona procedura internetowych prawyborów wewnątrz partii. Decyzja działaczy PO będzie miała charakter wiążący.

Szef rządu wyjaśnił, że dwaj kandydaci, którzy wchodzą w grę, to szef MSZ Radosław Sikorski i Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Donald Tusk podkreślił, że te osoby cieszą się ogromnym zaufaniem społeczeństwa.

Premier wyjaśnił, że gotowy jest już przejrzysty, bezpieczny system informatyczny, dzięki któremu zostanie wyłoniony kandydat PO na prezydenta. Każdy z członków partii otrzyma swój login i będzie mógł zagłosować tylko raz.

Szef rządu wyraził nadzieję, że w partyjnych prawyborach udział weźmie jak największa liczba działaczy. Za przeprowadzenie prawyborów jest odpowiedzialna Hanna Gronkiewicz-Waltz.


Tusk po posiedzieniu rządu

Premier Donald Tusk zapewnił, że w żadnym z województw nie ma zagrożenia powodziowego. Sytuacja pogodowa była jednym z tematów dzisiejszego posiedzenia rządu. Premier powiedział, że do końca tygodnia nie powinny się pojawić żadne nowe zagrożenia, ale zarówno Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, jak i wojewodowie monitorują sytuację.

Rząd wysłuchał także informacji na temat sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi. Przedstawił ją minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Donald Tusk rozmawiał też telefoncznie z szefową Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys. Powiedziała ona, że większość z 40 zatrzymanych wczoraj działaczy zostało już zwolnionych z aresztu. Trzech pozostaje w areszcie. W środę ma zostać wznowiony proces w sprawie należącego do Związku Polaków Domu Polskiego w Iwieńcu, który ma zostać przekazany prołukaszenkowskiej organizacji o takiej samej nazwie. Działacze ZPB, w tym Andżelika Borys oraz przedstawiciel polskiej ambasady wybierają się na proces - poinformował Donald Tusk.

Zaznaczył, że kwestią kluczową jest skuteczne zaangażowanie europejskiej opinii publicznej i władz Unii w sprawę represji wobec mniejszości polskiej na Białorusi. Szef rządu zaznaczył również, że dąży do tego, by tak współpracować z polską mniejszością i w miarę możliwości z władzami Białorusi, aby poprawić sytuację Polaków w tym kraju. - Chcemy także krok po kroku sprzyjać zmianom demokratycznym na Białorusi - dodał Donald Tusk. Przyznał jednak, że będzie to trudny proces.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Żaden mi się nie podoba:
Sikorski zmienny jak chorągiew.
Komorowski to milczek, jak coś jest na rzeczy, np machlojki gruntami w Niepołomicach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.