Facebook Google+ Twitter

Przed premierą "Janosika"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-25 20:15

Zbójnik Janosik wraca na ekrany - tym razem w polsko-czesko-słowackim filmie "Janosik. Prawdziwa historia", w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik.

Film pokazuje postać Janosika w sposób realistyczny, odległy od legendy, a jednocześnie bardzo współczesny .

Międzynarodowa premiera jutro (środa, 26.08) w Nowym Sączu. Scenarzystka, Słowaczka Ewa Bohuseviczova wykorzystała dokumenty z procesu z 1713 roku, w którym skazano Janosika na śmierć przez powieszenie na haku, reszta to jej inwencja.

Podczas przedpremierowego pokazu dla dziennikarzy w Warszawie Agnieszka Holland mówiła, że jej Janosik to ktoś wypalony wojną, podobny do dzisiejszych chłopców powracających z misji w Iraku.
"Najbardziej interesował nas egzystencjalny i filozoficzny wymiar jego historii. Najciekawszy wątek to gra człowieka z losem. Pytania o to, czy my sami możemy wybrać sobie życie, które będzie naszym losem, czy będziemy skłonni za to zapłacić, czy powodują nami zewnętrzne determinanty - to są pytania, jakie zadają sobie także wspołcześni młodzi ludzie" - powiedziała IAR Agnieszka Holland.

"Według legendy zabierał bogatymi rozdawał biednym. Ale prawdziwy Janosik, urodzony na Słowacji, nie był idealistą, lecz chłopakiem, który lubił mocno żyć, kochał adrenalinę. Dziś byłby pilotem sportowych samolotów lub kierowcą rajdowym" - powiedział IAR czeski aktor Vaclav Jiracek (czyt. waclaw jirzaczek), który zagrała tę rolę w filmie Holland i Adamik.

W filmie wystąpili także między innymi: Iwan Martinka jako przyjaciel Janosika Uhorczyk, Michał Żebrowski jako czarny charakter Huncaga, amerykańska aktorka Sarah Zoe Canner jako ukochana Janosika Barbara oraz Danuta Szaflarska jako jego babcia.

Film zrealizowano z epickim rozmachem w Tatrach po słowackiej i polskiej stronie, w Tierchowej - gdzie urodził się Janosik, w Pieninach, na Spiszu i na Podhalu. Na potrzeby przedsięwzięcia zatrudniono, oprócz stu aktorów, kilka tysięcy statystów oraz 60 jeźdźców. W polskich, czeskich i słowackich kinach film będzie wyświetlany od 4 września. Oprócz fabularnego filmu powstanie także serial telewizyjny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.