Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

785 miejsce

Przed premierą „Marsjanina”. Ranking 10. filmów o wyprawach w kosmos

Zaplanowana na 2 października polska premiera "Marsjanina" to dobra okazja do przyjrzenia się najlepszym filmom o kosmicznych podróżach. Zapraszamy na niepozbawioną "Grawitacji" kosmiczną odyseję!

 / Fot. materiały prasoweRidley Scott znów wyrusza w kosmos. Kultowy twórca „Łowcy androidów”, po średnio przyjętym „Prometeuszu” wraca do zgłębiania pozaziemskich tajemnic z historią uczestnika pewnej ekspedycji (Matt Damon), który wskutek serii nieszczęśliwych wypadków zostaje całkiem sam na Czerwonej Planecie. Czy „Marsjanin” powtórzy sukces „Obcego”? Tego nie wiemy, proponujemy za to nasze zestawienie 10 najlepszych filmów o kosmicznych podróżach. Zapnijcie pasy!


10. Autostopem przez galaktykę  / Fot. materiały prasowe

Naszą gwiezdną eskapadę zaczynamy od filmowej adaptacji książek i audycji radiowych autorstwa Douglasa Adamsa. Głównym bohaterem historii jest grany przez znanego z "Hobbita" Martina Freemana, Arthur Dent. Zupełnie zwyczajny brytyjski dziennikarz pewnego dnia traci nie tylko swój dom, ale i całą planetę - wszystko za sprawą planu budowy międzygalaktycznej autostrady, na drodze do realizacji których stała... Ziemia. Ostatecznie Arthur trafia na statek "ekipy budowlanej", z którą przeżywa nieziemskie wprost przygody. Kultowa pozycja szanujących się fanów brytyjskiego humoru.

 / Fot. materiały prasowe9. Moon

Kolejny brytyjski film w zestawieniu. Stosunkowo mało znany, ale bardzo ceniony dramat z Samem Rockwellem ("7 psychopatów") w roli astronauty odbywającego misję na Księżycu. Kiedy pobyt mężczyzny w pozaziemskiej przestrzeni ma dobiec końca, ten orientuje się, że nie jest sam na stacji badawczej... Trzymające w napięciu, kameralne i świetnie zagrane kino.

8. Pierwszy krok w kosmos / Fot. materiały prasowe

Stary (premiera odbyła się w 1983 roku), ale wiecznie jary dramat w reżyserii Philipa Kaufmana. Twórca "Nieznośniej lekkości bytu" w swoim nagrodzonym czterema Oscarami dziele zabiera nas do roku 1947. Wtedy to niejaki Chuck Yeager dokonał pierwszej udanej próby przekroczenia samolotem bariery dźwięku. 10 lat później od zawsze konkurującemu z USA Związkowi Radzieckiemu, udaje się wysłanie w kosmos pierwszego satelity. Nie chcąc dać za wygraną, prezydent Eisenhower nakazuje wzmożenie badań nad przestrzenią pozaziemską. Film posiada wszystkie zalety przygodowych dramatów z lat 80. i świetną obsadę (Ed Harris, Sam Shepard, Barbara Hershey, Dennis Quaid i inni).

 / Fot. materiały prasowe7. WALL-E

Kultowy już amerykański film animowany w reżyserii znanego z "Gdzie jest Nemo?" Andrew Stantona. Wzruszająca i zabawna opowieść o "Wysypiskowym Automacie Likwidująco-Lawirującym. E klasy". Odległa przyszłość. Ludzie kilkaset lat temu opuścili Ziemię. WALL-E ma trudne zadanie usunięcia pozostawionych przez nich śmieci. Jego monotonne życie zmienia się, gdy na jego drodze staje EVE - maszyna, w której nasz bohater zakochuje się niemal od pierwszego wejrzenia. Wspólnie z EVE wyrusza w kosmos, gdzie pozna prawdziwy smak przyjaźni i przeżyje niesamowicie emocjonujące chwile. Kino dla całej rodziny, do obejrzenia koniecznie z paczką chusteczek w pobliżu.

6. Apollo 13 / Fot. materiały prasowe

Kasowy hollywoodzki przebój lat 90. i jeden z najlepszych występów w karierze dwukrotnego zdobywcy Oscara, Toma Hanksa. Rok 1970. Pozornie rutynowy lot na Księżyc staje się obiektem zainteresowania Amerykanów, kiedy na pokładzie statku dochodzi do groźnego wybuchu. Oparty na faktach obraz z wianuszkiem gwiazd ówczesnego Hollywood w rolach głównych, otrzymał dwa Oscary i zarobił ponad 350 milionów dolarów (nie uwzględniając inflacji). Nic dziwnego - Ron Howard (reżyser "Pięknego umysłu") potrafi jak nikt chwycić widza za gardło.

5. Avatar / Fot. materiały prasowe

Mówiąc o finansowych sukcesach, nie sposób nie wspomnieć najbardziej kasowego filmu w historii... Wielkie widowisko Jamesa Camerona porwało cały świat. Opowieść o sparaliżowanym komandosie (Sam Worthington) wysłanym na zamieszkałą przez przypominające niebieskich Indian stworzenia planetę Pandora zarobiła w kinach blisko 3 miliardy dolarów. "Pocahontas w kosmosie", jak nazywali film złośliwi, jest wielkim hołdem złożonym kultowym filmom Kina Nowej Przygody spod ręki Spielberga i Camerona, a przede wszystkim zapierającą dech w piersi nowatorską wizją, czego potwierdzeniem trzy Oscary.

 / Fot. materiały prasowe4. Obcy - 8. pasażer "Nostromo"

Jeden z najbardziej uwielbianych filmów w dziejach kina, dający początek sztandarowej serii sci-fi "Obcy" nic się nie zestarzał. Klaustrofobiczny klimat statku kosmicznego, pozorny spokój przed krwawą burzą i wszechogarniające uczucie ciągłego zagrożenia. Dzieło, które zapewniło Ridleyowi Scott'owi i grającej Ripley Sigourney Weaver nieśmiertelność, a miliony widzów przyprawiło o prawdziwe dreszcze. Obowiązkowo!

3. Grawitacja / Fot. materiały prasowe

Dla wielu widzów najważniejszy film roku 2013. Powalający rozmachem i precyzją film, który może służyć za najlepszą odpowiedź na pytanie "Jak to jest być samemu w kosmosie ?", a przy okazji aktorski koncert Sandry Bullock, jako zdesperowanej, heroicznej astronautki. Niezapomniana muzyka, zdjęcia i bodaj najlepsze do dziś zastosowanie technologii 3D. Plus George Clooney w epizodzie.

2. Obcy - decydujące starcie / Fot. materiały prasowe

Drugie spotkanie z Ripley i zarazem najlepszy film znakomitego cyklu. Oficer Ripley, po kilku dekadach zostaje odnaleziona w kosmosie. Wraz z grupą komandosów musi ratować życie mieszkańców pewnej planety przed atakiem obcych. Film otrzymał dwa Oscary, a Sigourney Weaver za kreację Ripley doceniono (niezwykle rzadką w przypadku filmów tego typu) nominacją za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską. Zasłużenie.

 / Fot. materiały prasowe1. 2001: Odyseja kosmiczna

Trzy luźno powiązane ze sobą epizody. Trzy wymagające skupienia, wizjonerskie opowieści. Czasy prehistoryczne, wyprawa na Księżyc i walka kosmonautów ze zbuntowanym pokładowym komputerem w rękach innego twórcy z pewnością nie stworzyłyby spójnego dzieła. Jednak Stanley'owi Kubrickowi udała się rzecz niesłychana, coś, do czego aspirują chyba wszyscy twórcy kina sf - w swoim filmie opowiedział o człowieku i kosmosie w sposób zmuszający do refleksji, niedający łatwych odpowiedzi, ale niezmiennie fascynujący. Film, uznawany dzisiaj za jeden z najwybitniejszych w historii, to prawdziwie kosmiczne doznanie. Jeśli jeszcze go nie znacie - koniecznie dajcie się zabrać w tę podróż!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A gdzie Interstellar, Ładunek, Pamięć absolutna, Zakazana planeta (klasyk), Star Trek, Gra Endera, Prometeusz

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to piernik

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.