Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15146 miejsce

Przed premierą: Mick Wall o The Doors - "Gdy ucichnie muzyka"

Jedno z tych zjawisk, które pozostają na zawsze w pamięci. The Doors i Jim Morrison - zespół wszech czasów, a może olśniewający blask jednego aktora. Dramatis personae rock'n'rollowej sztuki życia, czy postać tragiczna epoki flower power.

'Gdy ucichnie muzyka. Biografia The Doors' aut. Mick Wall; wyd. In Rock 2016 (okładka przód). / Fot. Joel Brodsky/Corbis/Profimedia/In RockTrudno uznać książkę Micka Walla za pełnoprawną biografię The Doors. Historia zespołu to raczej tło, które w mniej lub bardziej zręczny sposób, posłużyło autorowi za kalejdoskopową kanwę opowieści o nieokiełznanym żywiole i szaleństwie młodości, jakie uosabiał Jim Morrison. Niepokorny duch Króla Jaszczura zainspirował niejedną rebelię i głosy tłumnego sprzeciwu. Wszystko w latach, gdy Stany Zjednoczone były krajem surowszego oblicza i wyraźniej zarysowanych podziałów rasowych czy majątkowych. W ten czas wprowadzał Morrison pierwociny hipisowskiego odwrotu od rządowego programowania dusz i życia pakowanego w czarne worki kolejnych wojen. Biały Dom wikłał swoich obywateli w zbrojne wystąpienia, a pod jego oknami nastawała rewolucja seksualna. Fale kontestacji w narkotykowym potopie dopełniały obrazu epoki flower power.

Już pierwsze karty książki Walla studzą emocje czytelnika, który liczy na kolorowy zawrót głowy, nie znajdzie też w lekturze encyklopedycznego natłoku szczególarstwa. "Gdy ucichnie muzyka" jest bliższe tabloidyzującym biografiom, jakie zasadzają się na skandalu i zakulisowych brudach. Więcej w tym krytyki (o ile można to tak nazwać) nad osobą i postępowaniem Morrisona, niż opracowania historii zespołu. Mick Wall jest bardziej paparazzi, aniżeli poszukiwaczem prawdy czy archeologiem rocka. W tym wszystkim stara się przybrać w obiektywny osąd wiele z pikantnych i niesalonowych epizodów z życia wokalisty The Doors. Ostatecznie czytelnik otrzymuje rzecz traktującą głównie o wizerunkowym aspekcie egzystencji frontmana zespołu. Wiele w tym ukazywania słabości jednego człowieka w migawkowym stylu i zdaje się, że autor świadomie dochowuje takim formom wyrazu. Dodatkowo Wall poczynił starania nad demitologizacją uznanej wersji ostatnich godzin życia Morrisona i przekonuje do swoich odkryć. To czyni książkę pozycją obowiązkową nie tylko dla fanów.

Postać Jima Morrisona dominuje w książce niepodzielnie. Jimbo jest rozbuchanym seksualnie potworem o niepohamowanej narkotycznej żądzy, co autor nieustannie zaznacza w przywołaniu bezliku mrocznych zdarzeń i incydentów. Konfliktowy, destrukcyjny a z czasem autodestruktywny charakter artysty, to również powód narastającego konfliktu w łonie zespołu. Pomiędzy Morrisonem i resztą The Doors zanikały więzy porozumienia. Mr. Mojo Risin' stawał się obcy nawet sobie samemu. Niebezpieczny. Niekomunikatywny. Niepotrzebny.

Niemniej "Gdy ucichnie muzyka" przynosi kilka interesujących odsłon w kwestii działalności grupy jako przedsięwzięcia kilku osób. Na przykład, procesy powstawania kolejnych płyt The Doors, gdzie Wall szkicuje dzieje zatracenia spójności i wysokiego poziomu artystycznego na "Waiting For The Sun" (LP 1968), czy oznaki przerostu formy nad treścią "The Soft Parade" (LP 1969). Ciekawe także jest ukazanie ówczesnych realiów w organizacji imprez o charakterze masowym i strategia promocji produktu wytwórni płytowych. Gwiazdy rocka dopiero stawały się bożyszczami tłumów.

To był świat w zupełnie swoim stylu, ze swoimi szaleństwami i swoimi świętościami na miarę danej dekady. Świat, który już nigdy nie był taki sam. Świat bardziej odmieniony niż kiedykolwiek. Nawet kiedy The Doors zeszli ze sceny, rozlewali swoim blaskiem każdy kolejny dzień.


'Gdy ucichnie muzyka. Biografia The Doors' aut. Mick Wall; wyd. In Rock 2016 (okładka przód). / Fot. Joel Brodsky/Corbis/Profimedia/In Rockautor: Mick Wall
tytuł: Gdy ucichnie muzyka. Biografia The Doors
tytuł oryginału: Love Becomes a Funeral Pyre
tłumaczenie: Lesław Haliński
data wydania: 10 marca 2016
ISBN: 9788364373350
liczba stron: 460

wydawnictwo: In Rock

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.