Facebook Google+ Twitter

Przed premierą "Wesela" w radomskim Teatrze Powszechnym

Oficjalną premierę arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaplanowano na 20 września 2014 roku. Ale już teraz odbędą się pokazy przedpremierowe tej realizacji.

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. / Fot. Krzysztof KrzakW sobotę i niedzielę (14 i 15 czerwca o godzinie 19) publiczność będzie mogła wziąć udział w przedpremierowych spektaklach "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, który jest równie adaptatorem i autorem opracowania muzycznego do najnowszej premiery Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Scenografię przygotowała Katarzyna Kornelia Kowalczyk; za światła w tym spektaklu odpowiada Michał Grabowski (syn reżysera i aktorki Iwony Bielskiej).

To nie będzie "Wesele" w bronowickiej chacie. To nie będzie postawiony na piedestale napuszony dyskurs narodowy. Mikołaj Grabowski i aktorzy Teatru Powszechnego w Radomiu zapraszają na "Wesele", które mogłoby się odbyć dzisiaj, w jednym z licznych domów weselnych. Zbierają się tu osoby reprezentujące różne grupy społeczne, poglądy, temperamenty. Kłębi się i kotłuje tętniąca, wielobarwna zbiorowość stanowiąca przekrój naszego społeczeństwa. Niewiarygodny fenomen tekstu Wyspiańskiego sprawia, że pomimo upływu czasu dzielącego nas od jego powstania, utwór ten ciągle inspiruje, zmusza do ponownego przemyślenia, weryfikowania własnych i nie tylko własnych postaw. "Wesele" nie zestarzało się ani o godzinę. Próbuje nazwać zagrożenia, które i dla Wyspiańskiego i dla nas dzisiaj są widoczne na każdym kroku - czytamy w zapowiedziach na stronie internetowej radomskiego teatru.

Scena zbiorowa - zdjęcie z próby Wesela w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. / Fot. Michał Grabowski; materiał Teatru Powszechnego w RadomiuW spektaklu Mikołaja Grabowskiego zagra niemal cały zespół aktorski Teatru Powszechnego. Pannę Młodą i Kaśkę zagrają na zmianę Magdalena Placek i Agnieszka Rose, Panem Młodym będzie Kamil Woźniak. Na Dużej Scenie pojawią się także m.in. Karolina Łękawa jako Rachela, Wojciech Wachuda (Dziennikarz), Łukasz Mazurek (Poeta), Adam Majewski (Jasiek), Robert Mazurek (Chochół), Joanna Jędrejek (Radczyni), Izabela Brejtkop i Jarosław Rabenda (jako Gospodyni i Gospodarz).
Czerwcowe pokazy będą dla nich i reżysera swoistą sondą przed oficjalną wrześniową premierą i pierwszym zmierzeniem się ich wizji "Wesela" Wyspiańskiego z oczekiwaniami teatromanów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zamysł inscenizacyjny jest obiecujący - z pewnością zainteresuje szerokie gremium.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.