Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed przerwą urlopową: premiery w warszawskich teatrach

Redakcja
Scena ze spektaklu Mayday 2.
Scena ze spektaklu Mayday 2. Ola Grochowska (materiał Och - Teatru)
Dobiega końca sezon artystyczny 2012/2013. Stołeczne instytucje teatralne "dogrywają" spektakle znajdujące się w ich repertuarze od jakiegoś czasu. Ale przygotowują też ostatnie w tym sezonie premiery - oto ich chronologiczny przegląd.

28 maja (środa): Och - Teatr
O godzinie 19.30 rozpocznie się premierowe przedstawienie sztuki "Mayday 2" Raya Cooneya w reżyserii Krystyny Jandy. To ciąg dalszy przygód najbardziej znanego taksówkarza z Londynu, czyli Johna Smitha (bohatera sztuki "Mayday" - także znajdującej się w repertuarze teatru przy Grójeckiej), który od lat niemal bezkolizyjnie lawiruje między dwiema kochającymi go żonami, sumiennie rozpisując w małym notesie plan podwójnego życia. Czym jednak jest jeden notes wobec potęgi Internetu? Gavin i Vicky poznają się właśnie przez Internet i od razu czują, że wiele ich łączy - wspólne pasje, plany i marzenia oraz ojciec, który jest taksówkarzem i nazywa się John Smith. W spektaklu grają: Maria Seweryn, Monika Fronczek, Rafał Rutkowski, Artur Barciś oraz wymiennie Jerzy Łapiński/Stanisław Brudny, Olga Sarzyńska/Justyna Schneider, Bartłomiej Firlet/Adam Serowaniec.

31 maja (piątek): Teatr Powszechny
Grażyna Kania przedstawi własna wizję najpopularniejszej histrorii miłosnej, czyli tragedię Williama Szekspira "Romeo i Julia". W tytułowych rolach reżyserka obsadziła Katarzynę Marię Zielińską i Jacka Belera. Oprócz nich wystąpią: Maria Robaszkiewicz, Mariusz Benoit, Kazimierz Kaczor, Eliza Borowska, Anna Moskal, Jacek Braciak, Aleksandra Bożek, Sławomir Pacek, Michał Sitarski i Mariusz Wojciechowski. We współczesnej inscenizacji Grażyny Kani bohaterowie to młodzi ludzie uwikłani w dzisiejsze problemy. Czy w ich życiu istnieje miejsce na prawdziwą miłość, czy też stała się ona tylko kolejnym komercyjnym dobrem? Losy kochanków z Werony stają się opowieścią o dzisiejszych ludziach, ich samotności, neurozach i rozpaczliwym poszukiwaniu szczęścia. Początek premiery na Dużej Scenie o godzinie 19.

2 czerwca (niedziela): Teatr Studio
O godzinie 16 odbędzie się premiera teatralnej adaptacji komiksu Karola KaeRela Kalinowskiego "Łauma", reklamowanej jako bajka zbyt straszna dla dorosłych. Adaptacji i reżyserii podjął się Rafał Samborski. To historia Dorotki, której rodzice postanawiają sie przenieść na Suwalszczyznę. Tam dziewczynka odkrywa tajemniczy, zapomniany świat bałtyjskich wierzeń, bogów i leśnych stworów. Ale też jest to bajka na wskroś nowoczesna, mówiąca o problemach współczesnego człowieka. To połączenie dziecięcej perspektywy opowiadania i "dorosłej" narracji budującej napięcie i pchającej akcję do przodu w zawrotnym tempie. Występują: Kalina Hlimi - Pawlukiewicz, Mateusz Lewandowski, Krzysztof Strużycki i Ygor Przebindowski.

12 czerwca (środa): Teatr Ateneum
Pewnego dnia starszy pan, bibliotekarz z niewielkiego holenderskiego miasta Hoofddorp, znalazł pośród zwróconych książek stary przewodnik turystyczny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ów przewodnik ktoś wypożyczył... 113 lat wcześniej! Kto i dlaczego zwrócił go właśnie dziś? Na karcie bibliotecznej książki zapisany był jedynie dziwny adres – w Chinach... Zaintrygowany bibliotekarz postanawia dociec, co się za tym wszystkim kryje. W rolę owego bibliotekarza wcieli się znakomity Marian Opania, który tym samym zadebiutuje w monodramie. Będzie nim sztuka Glena Bergera "W progu, czyli tajemnica zaniechanych spodni". Wyreżyserował ją na Scenie 61 Bartosz Konopka (nominowany do Oscara za "Królika po berlińsku"). To pierwsza praca tego reżysera filmowego w teatrze.

13 czerwca (czwartek): Teatr Komedia
O godzinie 19.30 gościnnie zostanie tu przedstawiona premiera Ale!Teatru Grzegorza Smarza i Wojciecha Słupskiego zrealizowana przez Agencję Certus Krystyny Pietrzak. "Siostrunie" Dana Goggina, bo o tym przedstawieniu mowa, to niekonwencjonalna, muzyczna opowieść, która rozbawi do łez każdego, kto zobaczy ten spektakl. Przed zgromadzoną widownią zaprezentuje się pięć niezwykle żywiołowych zakonnic, które opowiedzą o swoim życiu, marzeniach, powołaniu a także... o pewnej bardzo niestrawnej zupie. W spektaklu wyreżyserowanym przez Mariusza Kiljana wystąpią: Katarzyna Żak, Anna Dereszowska, Jolanta Fraszyńska, Aleksandra Szwed/Elżbieta Romanowska, Robert Rozmus (jako siostra Amnezja) i zespół The Jobers. "Siostrunie" w Komedii zagrane zostaną jeszcze 17 czerwca o 17.30 i 20.30.

15 czerwca (sobota): Teatr Polski
Prapremiera najnowszej sztuki Sławomira Mrożka "Karnawał czyli pierwsza żona Adama" w reżyserii Jarosława Gajewskiego ma szansę stać się wydarzeniem nie tylko roku jubileuszowego sceny przy Karasia 2 w Warszawie. Akcja dramatu rozgrywa się prawdopodobnie w rajskim ogrodzie, dokładnie 26 czerwca, pogoda jest piękna. W "Karnawale" można odnaleźć elementy wodewilu i misterium, poważny ton dramatu współistnieje bowiem z charakterystycznym dla Mrożka poczuciem humoru. To, co najważniejsze zapisane zostało w podtekstach rozmów między bohaterami, którzy niczym pierwsi ludzie przyglądają się sobie uważnie, studiują siebie nawzajem, a zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystują by toczyć ze sobą rozmaite wojny i wzajemnie się zdobywać. Adama gościnnie zagra Kamil Maćkowiak, a oprócz niego wystąpią m.in.: Szymon Kuśmider, Paweł Ciołkosz, Piotr Cyrwus, Leszek Teleszyński, Jerzy Szejbal i Marta Dąbrowska. widzowie usłyszą też muzykę skomponowaną przez Zbigniewa Preisnera. Początek spektaklu premierowego o 19.30.

22 czerwca (sobota): Teatr Studio
Ostatnią premierą sezonie 2012/2013 w tym teatrze będzie spektakl wyłącznie dla widzów dorosłych "Życie jest piękne" Pawła Priażki. Wyreżyseruje go Marat Gacałow. Opowiadana historia jest prosta: Alosza kocha Lenę, Lena nie kocha Aloszy. Za to kocha jego brata, ale mimo to wychodzi za Aloszę. Czy będzie szczęśliwe zakończenie? Czas pokaże... W obsadzie: Marta Juras, Natalia Rybicka, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Żołądkowicz i Miron Jagniewski.

28 czerwca (piątek): Teatr Polonia
Znakomita acz kontrowersyjna artystka, Kalina Jędrusik będzie bohaterką kolejnej premiery w teatrze Krystyny Jandy. "Kalina" to projekt wymyślony i realizowany niemal w całości przez kobiety. Spektakl reżyseruje Małgorzata Głuchowska, współautorka scenariusza wraz z Justyną Lipko - Konieczną, zaś w postać aktorki wcieli się nie mniej charyzmatyczna Katarzyna Figura. Przygotowaniem wokalnym artystki zajęła się Agnieszka Borowiec. Początek spektaklu o godzinie 19.30 na dużej scenie.

6 lipca (sobota): Teatr Dramatyczny
Reżyser Jakub Krofta zaprezentuje o godzinie 19 na Dużej Scenie im. Gustawa Holoubka własną realizację "Absolwenta" Terry'ego Johnsona w przekładzie Jacka Poniedziałka. Sztuka powstała na podstawie powieści Charlesa Webba oraz scenariusza filmowego Caldera Willinghama i Bucka Henry'ego na mocy specjalnego porozumienia ze Studio Canal. W pamiętnym filmie Mike'a Nicholsa z 1967 roku główne role zagrali: Anne Bancroft i Dustin Hoffman. W warszawskim przedstawieniu wystąpią m.in. Agnieszka Warchulska, Krzysztof Dracz, Anna Szymańczyk, Mariusz Drężek i Krzysztof Brzazgoń.

*w opisach spektakli wykorzystano materiały poszczególnych teatrów

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto