Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4623 miejsce

Przed przerwą urlopową: premiery w warszawskich teatrach

Dobiega końca sezon artystyczny 2012/2013. Stołeczne instytucje teatralne "dogrywają" spektakle znajdujące się w ich repertuarze od jakiegoś czasu. Ale przygotowują też ostatnie w tym sezonie premiery - oto ich chronologiczny przegląd.

28 maja (środa): Och - Teatr
Scena ze spektaklu Mayday 2. / Fot. Ola Grochowska (materiał Och - Teatru)O godzinie 19.30 rozpocznie się premierowe przedstawienie sztuki "Mayday 2" Raya Cooneya w reżyserii Krystyny Jandy. To ciąg dalszy przygód najbardziej znanego taksówkarza z Londynu, czyli Johna Smitha (bohatera sztuki "Mayday" - także znajdującej się w repertuarze teatru przy Grójeckiej), który od lat niemal bezkolizyjnie lawiruje między dwiema kochającymi go żonami, sumiennie rozpisując w małym notesie plan podwójnego życia. Czym jednak jest jeden notes wobec potęgi Internetu? Gavin i Vicky poznają się właśnie przez Internet i od razu czują, że wiele ich łączy - wspólne pasje, plany i marzenia oraz ojciec, który jest taksówkarzem i nazywa się John Smith. W spektaklu grają: Maria Seweryn, Monika Fronczek, Rafał Rutkowski, Artur Barciś oraz wymiennie Jerzy Łapiński/Stanisław Brudny, Olga Sarzyńska/Justyna Schneider, Bartłomiej Firlet/Adam Serowaniec.

31 maja (piątek): Teatr Powszechny
Jacek Beler i Katarzyna Maria Zielińska jako Romeo i Julia. / Fot. Magda Hueckel; materiał Teatru PowszechnegoGrażyna Kania przedstawi własna wizję najpopularniejszej histrorii miłosnej, czyli tragedię Williama Szekspira "Romeo i Julia". W tytułowych rolach reżyserka obsadziła Katarzynę Marię Zielińską i Jacka Belera. Oprócz nich wystąpią: Maria Robaszkiewicz, Mariusz Benoit, Kazimierz Kaczor, Eliza Borowska, Anna Moskal, Jacek Braciak, Aleksandra Bożek, Sławomir Pacek, Michał Sitarski i Mariusz Wojciechowski. We współczesnej inscenizacji Grażyny Kani bohaterowie to młodzi ludzie uwikłani w dzisiejsze problemy. Czy w ich życiu istnieje miejsce na prawdziwą miłość, czy też stała się ona tylko kolejnym komercyjnym dobrem? Losy kochanków z Werony stają się opowieścią o dzisiejszych ludziach, ich samotności, neurozach i rozpaczliwym poszukiwaniu szczęścia. Początek premiery na Dużej Scenie o godzinie 19.

2 czerwca (niedziela): Teatr Studio
O godzinie 16 odbędzie się premiera teatralnej adaptacji komiksu Karola KaeRela Kalinowskiego "Łauma", reklamowanej jako bajka zbyt straszna dla dorosłych. Adaptacji i reżyserii podjął się Rafał Samborski. To historia Dorotki, której rodzice postanawiają sie przenieść na Suwalszczyznę. Tam dziewczynka odkrywa tajemniczy, zapomniany świat bałtyjskich wierzeń, bogów i leśnych stworów. Ale też jest to bajka na wskroś nowoczesna, mówiąca o problemach współczesnego człowieka. To połączenie dziecięcej perspektywy opowiadania i "dorosłej" narracji budującej napięcie i pchającej akcję do przodu w zawrotnym tempie. Występują: Kalina Hlimi - Pawlukiewicz, Mateusz Lewandowski, Krzysztof Strużycki i Ygor Przebindowski.

12 czerwca (środa): Teatr Ateneum
Pewnego dnia starszy pan, bibliotekarz z niewielkiego holenderskiego miasta Hoofddorp, znalazł pośród zwróconych książek stary przewodnik turystyczny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ów przewodnik ktoś wypożyczył... 113 lat wcześniej! Kto i dlaczego zwrócił go właśnie dziś? Na karcie bibliotecznej książki zapisany był jedynie dziwny adres – w Chinach... Zaintrygowany bibliotekarz postanawia dociec, co się za tym wszystkim kryje. W rolę owego bibliotekarza wcieli się znakomity Marian Opania, który tym samym zadebiutuje w monodramie. Będzie nim sztuka Glena Bergera "W progu, czyli tajemnica zaniechanych spodni". Wyreżyserował ją na Scenie 61 Bartosz Konopka (nominowany do Oscara za "Królika po berlińsku"). To pierwsza praca tego reżysera filmowego w teatrze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.