Facebook Google+ Twitter

Przed szczytem w Warszawie - kilka słów o zmianach klimatu

W połowie listopada, w stolicy odbędzie się najważniejsze spotkanie dotyczące zmian klimatycznych - COP19. Przed rozpoczęciem dorocznej konferencji, warto przyjrzeć się tematom, które będą źródłem ożywionej dyskusji na Stadionie Narodowym.

Wzrost temperatury Ziemi powoduje m.in. topnienie lodowców / Fot. tpsdave/pixabay.comKlimat panujący na naszej planecie, jest nieodzowną częścią życia ludzi na wszystkich kontynentach. W zależności od wysokości temperatury czy ilości opadów na danym terenie, człowiek stara się ułożyć swoje życie w zgodzie lub wbrew środowisku naturalnemu. Jednak zespół zjawisk i procesów atmosferycznych, na które składa się klimat ulega w czasie ciągłym przemianom. Najlepszym dowodem na to jest okres zlodowacenia półkuli północnej i południowej, zakończony ok. 11 tys. lat temu.

Wracając do nieco bliższym nam okresów historycznych, warto przypomnieć epokę średniowiecza i renesansu. Wówczas, mieliśmy do czynienia z niewielkim wzrostem temperatury Ziemi, by następnie przejść do tzw. "małej epoki lodowej", która zdaniem klimatologów trwała aż do przełomu XIX i XX wieku. Mniej więcej od tego momentu obserwujemy systematyczny wzrost temperatury "błękitnej planety", znany bardziej jako globalne ocieplenie.

Zmiany klimatu na Ziemi są tematem kontrowersji pod każdą szerokością geograficzną / Fot. qute/sxc.huW ciągu ostatniego stulecia, temperatura Ziemi wzrosła o prawie 0,8 stopnia Celsjusza - choć to wydaje się niewiele, ma ogromny wpływ choćby na topnienie lodowców na Arktyce czy Antarktydzie (skutkiem tego jest zwiększenie się poziomu mórz i oceanów). Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC) w swoim ostatnim raporcie opublikowanym przed sześcioma laty prognozowano, że do końca tego wieku wskaźnik ten wzrośnie o kolejne kilka stopni. Globalne ocieplenie, poza tym może wywołać zwiększenie intensywności upałów, opadów deszczu czy występowania tornad.

Dlaczego zatem dochodzi do tego gwałtownego zjawiska? Zdaniem jednych naukowców i działaczy, odpowiedzialne za to są naturalne czynniki jak wzmożona aktywność słońca czy zmiana układu prądów oceanicznych. W opozycji do nich stoją ci, którzy do listy tych przyczyn dopisują jeszcze skutki przemysłowej działalności człowieka np. eksploracja i spalanie paliw kopalnianych. Nie zważając na te spory, ONZ od ponad dwóch dekad podejmuje działania zmierzające do skoordynowania działań państw w dziedzinie zmian klimatu.

Stadion Narodowy będzie gospodarzem COP19 - najważniejszej konferencji klimatycznej w tym roku na świecie / Fot. PolandMFA/flickr.comW tym celu, od 18 lat odbywa się coroczna Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (w skrócie COP), która po raz drugi odbędzie się w naszym kraju. Poprzednio, kilkanaście tysięcy delegatów z całego świata gościł Poznań w 2008 r., gdzie między innymi negocjowano warunki nowego porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla, metanu czy tlenku azotu).

Pomimo, że do dziś nie udało się stworzyć nowych regulacji w tej sprawie (nadal obowiązuje protokół z Kioto), to kwestii wymagających międzynarodowych regulacji nie brakuje. Jak czytamy na stronie szczytu COP19, który za kilka tygodni odbędzie się w Warszawie, Polska jako organizator konferencji chce położyć podwaliny pod nowe porozumienie klimatyczne (jego podpisane planowane jest na rok 2015) czy doprowadzić do wdrożenia postanowień poprzednich spotkań pod egidą ONZ.

Podczas obrad szczytu klimatycznego COP17 w południowoafrykańskim Durbanie / Fot. GovernmentZA/flickr.comMarcin Korolec, minister środowiska i jednocześnie główny organizator COP19 zapowiedział, że podczas szczytu w stolicy chce poruszyć także kwestie finansowania. Od ustaleń w Warszawie będzie zależeć, czy kwestia przeciwdziałania zmianom klimatycznym będzie mogła liczyć na budżet 100 mld dolarów rocznie. Swoje stanowisko na COP19 przygotowała również Unia Europejska. Ministrowie ds. środowiska krajów wspólnoty są zgodni, że wszyscy uczestnicy najbliższego szczytu klimatycznego powinni podjąć działania, zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Pomimo, że UE jest jednym z głównych pionierów tego przedsięwzięcia, to perspektywa redukcji dwutlenku węgla o więcej niż 20 proc. jest nie korzystna między innymi dla naszego kraju. Rodzima gospodarka, oparta głównie na wykorzystywaniu węgla kopalnianego, wiele by straciła na wdrożeniu takich wytycznych z Brukseli. Podczas COP19, Polska będzie reprezentować wspólny interes krajów Grupy Wyszehradzkiej, które są w podobnej sytuacji przemysłowej. Póki co, przygotowania do szczytu klimatycznego idą pełną parą, a na wnioski dotyczące zmian klimatycznych będziemy musieli poczekać do końca jego obrad, czyli 22 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Miałem zabrać głos ale chyba sobie daruję , skoro redakcja uznała artykuł za mało ważny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zarówno Pani Basia jak i Pan Wojtek w moim przekonaniu mają dużo racji. Ocieplenie klimatu stało się szansą dla wielu na czerpanie gigantycznych zysków. Nie zmienia to jednak faktu, że CO2 jest dużym problemem i to głównie on odpowiada za ocieplenie najniższych warstw atmosfery. Należy wspomnieć również, że emisja tego gazu na przestrzeni kilkudziesięciu najbliższych lat wcale nie zmaleje. Wzrost będzie rządu kilkuset procent.
Ocieplenie klimatu samo w sobie nie jest niebezpieczne, niesie za sobą jednak najpoważniejsze zagrożenie dla życia na ziemi, które kryje się w oceanach. Wzrost temperatury oceanów może spowodować destabilizację pęcherzy wodzianu metanu ( zwanego również klatratem bądź metanowym lodem). Gwałtowne uwalnianie się gazu (o efekcie eksplozji) z pęcherzy, przyczyni się dodatkowo do ocieplenia, co z kolei spowoduje swoistą reakcję łańcuchową.
W miarę wzrostu temperatury coraz więcej metanu znajdzie się w atmosferze. Jedna z hipotez mówi, iż podobna sytuacja była przyczyną wielkiego wymierania gatunków w prehistorii.
Problem jest o tyle istotny dla nas i wszystkich istot żyjących na Ziemi, że raz uruchomionego procesu nie da się już zatrzymać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, skoro tak to dlaczego wciąż wpaja się ludziom by jedli chleb gruboziarnisty, fasolę ?
Tyle miliardów ludzi i jaka emisja ich gazów ? ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ściema , czy nie, do potęgi czy do kwadratu, wsio ryba. Klimat się ociepla. Amen. Jak sie Golfsztrom lekko zawaha, będziemy mieli zimę tysiąclecia. Bo taki będzie rezultat ocieplenia. EMISJE gazów do atmosfery są tak oczywiście szkodliwe, że szkoda kłapać klawiaturą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mamy wpływu na naturalny cykl Słońca i Ziemi.
Protokół z Kioto pozwolił zarobić pewnym grupom przemysłowym na świecie miliardy euro. W efekcie np. zamiast racjonalizować i unowocześniać elektrownie na węgiel, tak by radykalnie zwiększyć ich efektywność i zminimalizować emisję co2, podjęto jedynie kroki by je zamykać, do tego doszedł rynkowy handel prawami do emisji co2. Powstają za to prawdziwe lasy elektrowni wiatrowych,zaśmiecających krajobraz i produkujących bardzo nieefektywny i drogi prąd, który dzięki państwowym dopłatom dla właścicieli farm wiatrowych gwarantuje im spore zyski. Pytanie zasadnicze: z jakich zysków te dopłaty państwa dają ? Poza tym pamiętajmy, że największe potęgi przemysłowe świata USA i Chiny nie podpisały protokołu z Kioto, wysyłając w eter ogrom zanieczyszczeń. między innymi pochodzących z produkcji elektrowni wiatrowych. Kwadratura koła, ściema do potęgi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Przed szczytem w Warszawie - kilka słów o zmianach klimatu/:

1. No global warming for 17 years.
2. Coldest summer on record at the North Pole.
3. Highest August Arctic ice extent since 2006.
4. Record high August Antarctic ice extent.
5. No major hurricane strikes for eight years.
6. Slowest tornado season on record.
7. Second slowest fire season on record.
8. Four of the five snowiest northern hemisphere winters have occurred since 2000.

forbes.com/sites/larrybell/2013/08/21/the-new-york-times-global -warming-hysteria-ignores-17-years-of-flat-global-temperatures/3/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zmiany klimatyczne są od samego początku istnienia planety ziemia człowiek ma znikomy wkład w te zmiany a te całe konferencje jeszcze nigdy na klimat nie wpłynęły co najwyżej wpływają na wzrost cen energii i tyle,wszystko to jest jedno wielkie światowe oszustwo i wyciąganie kasy od ludzi za zupełną darmoche jakby to ode mnie zależało to bym to całe towarzystwo rozgonił na cztery strony świata wstyd i hańba aby gościć tychże ludzi w naszym kraju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.