Facebook Google+ Twitter

Przedłużone wakacje czy prawdziwe LO we francuskiej zerówce?

Wywiad z absolwentem francuskiej "zerówki" w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Szkoła mieszcząca się przy ulicy Klonowej na warszawskim Śródmieściu jest jedną z najlepszych warszawskich placówek oświatowych.

Jedna z najlepszych warszawskich szkół, która już od 15 lat w swoim programie posiada klasę "zerową" z nauką języka francuskiego w wymiarze aż 18 godzin w tygodniu, cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Prezentujemy wywiad z Krzysztofem Żebrowskim - byłym uczniem klasy "zerowej" w Żmichowskiej.

Jak dostać się do takiej klasy?
– Na początku trzeba zdać test predyspozycji językowych po polsku. I to jest pierwszy etap, który odbywa się zazwyczaj na początku czerwca. Żeby przejść do kolejnego etapu z wyżej wymienionego egzaminu należy uzyskać ok 110 pkt. na 200 możliwych. Dalej zazwyczaj przychodzi 60 osób (zależne od ilości kandydatów) wówczas rozpoczyna się już właściwa rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych.

Jakie zajęcia obowiązują w klasie "zerowej" i jak wyglądają zajęcia?
– Oczywiście jest bardzo dużo języka francuskiego (18 godzin w tygodniu!), zajęcia odbywają się w grupach. Klasę zerową uczy pięciu nauczycieli języka francuskiego w tym jeden native speaker. Oprócz standardowych przedmiotów, jak: religia, w-f, są jeszcze dwie godziny w tygodniu: matematyki, języka polskiego. I jedna godzina historii, filozofii i informatyki - w tym roku np. zamiast filozofii jest geografia Francji.

Na zajęciach języka francuskiego uczymy sie poprzez zabawę. Odgrywamy scenki, śpiewamy piosenki, gramy w gry planszowe. Oprócz tego oglądamy filmy w języku francuskim. Na lekcjach również uczymy się gramatyki, pisowni, wymowy. Każdy nauczyciel ma swoją rolę - jest odpowiedzialny za swój dział (gramatyka, ortografia, wymowa, dialogi etc.).

Dla kogo jest klasa "zerowa"?
– Dla wszystkich. Dla tych którzy już w jakimś stopniu znają francuski i dla całkowitych debiutantów. Według mnie pierwszy semestr to przedłużenie wakacji. Ale w drugim jest ciężka praca ponieważ w czerwcu odbywają się egzaminy.

No dobrze. A co potem?
– Jeżeli zaliczy się pozytywnie egzamin z języka francuskiego i ma się odpowiednie oceny można wybrać klasę dwujęzyczną m.in. matematyczno-przyrodniczą, gdzie przedmioty takie, jak matematyka, biologia, fizyka, chemia w zakresie rozszerzonym odbywają się w języku francuskim. Drugą zaś klasą dwujęzyczną jest klasa humanistyczno-społeczna z rozszerzonym polskim, historią,geografią, WOS, WOK. W tej klasie zajęcia wykładowe z językiem francuskim odbywają się na historii, biologii, chemii, fizyki i geografii.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

heh tylko ciężko znaleźć odpowiednie określenie w języku francuskim. Zresztą to ang. wyrażenie na dobre zagościło w polskim języku jak to nieszczęsne "supportować" które wywołało burzę pod jednym z artykułów. A przecież większość i tak wie o co chodzi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam,moze sie czepiam ale anglojezyczne okreslenie "native speaker" w tym tekscie jest nie na miejscu - po pierwsze nauczyciel francuskiego ,ktory jest rodowitym Francuzem,po drugie jego jezykiem ojczystym jest francuski....(langue maternelle z francuskiego-jezyk matczyny,czyli ojczysty) ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.