Facebook Google+ Twitter

Przedłużono pobyt polskiego kontygentu wojskowego w byłej Jugosławii

Rząd wystosował wniosek do prezydenta o przedłużenie okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Bośni i Hercegowinie, Kosowie i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

 / Fot. http://www.euforbih.org/Wniosek dotyczy przedłużenia okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej ALTHEA w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Na mocy decyzji prezydenta, polscy żołnierze pozostaną poza granicami państwa do 18 listopada 2011 r. (przedłużenie dotyczy okresu od 21 listopada 2010 r. do 18 listopada 2011 r.).

Od 22 listopada 2010 r. do 31 grudnia 2010 r. PKW będzie liczyć do 250 żołnierzy i pracowników wojska. Większość zadań wojskowych operacji ALTHEA, została przekazana do wykonywania władzom tego państwa. Unia Europejska zamierza stopniowo przekształcić tę operację w misję szkoleniowo-doradczą. W konsekwencji od listopada br. wycofywane będą siły manewrowe, w tym kompania Sił Zbrojnych RP.

Stosownie do planów UE, od 1 grudnia 2010 r. zmieni się struktura organizacyjna Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Zmniejszy się również jego liczebność. W Bośni i Hercegowinie pozostanie 50 żołnierzy i pracowników wojska.

EUFOR ALTHEA jest największą operacją wojskową UE. Rozpoczęła się 2 grudnia 2004 r. Unia Europejska przejęła wówczas odpowiedzialność za wojskową misję w Bośni i Hercegowinie od sił NATO (SFOR).

Decyzją Rady UE siły EUFOR zredukowano w kwietniu 2007 r. z 7000 do ok. 2200 osób. Trzon sił tworzy obecnie Wielonarodowy Batalion Manewrowy złożony z żołnierzy: Polski, Węgier, Hiszpanii i Turcji, stacjonujący w Sarajewie. Od 4 grudnia 2008 r. dowódcą sił jest włoski generał Stefano Castagnotto.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.