Facebook Google+ Twitter

Przedostatni dzień Maltafestival Poznań 2012

Dzień obfitował w wiele atrakcji. Na spotkanie z czytelnikami oraz na premierę opery "Slow Man" przybył do Poznania południowoafrykański pisarz John Maxwell Coetzee, laureat literackiej nagrody Nobla sprzed dziewięciu lat.

od lewej: Jerzy Koch, David Attwell, Derek Attridge, Przemysław Czapliński (prowadzący dyskusję) i minister kultury Bogdan Zdrojewski / Fot. Andrzej HajdaszProza noblisty, obnażająca prawdę o naszej cywilizacji, stała się kanwą dla spektaklu operowego "Slow Man" - poznańskie przedstawienie jest jego światową prapremierą.

Pisarz jest autorem libretta do opery, napisanego na podstawie powieści o tym samym tytule. Między innymi o tym przedsięwzięciu rozmawiali podczas panelu dyskusyjnego w Pasażu Kultury Derek Attridge, David Attwell i Jerzy Koch.

Debatę prowadził prof. Przemysław Czapliński. Na spotkanie przybył również gość honorowy - minister kultury Bogdan Zdrojewski, który otworzył forum.

Living Dance Studio - "Zatańczyć pamięć" [zdjęcie pochodzi z próby spektaklu] / Fot. Andrzej Hajdasz Z interesującym spektaklem przedstawiło się dziś Living Dance Studio - niezwykła grupa taneczno-teatralna z Chin, założona w roku 1994. Zespół działa poza systemem kultury państwowej Chin, realizując idee wolnej ekspresji i artystycznego eksperymentu.

Tematem widowiska zatytułowanego "Zatańczyć pamięć" jest pamięć jednostki. Na przykładzie bohaterki spektaklu, urodzonej w 1960 roku w rodzinie rewolucjonistów, ukazano, że prywatne wspomnienia są wykluczane z rzeczywistości politycznej współczesnych Chin, zapatrzonych w przyszłość.

Living Dance Studio - "Zatańczyć pamięć" [zdjęcie pochodzi z próby spektaklu] / Fot. Andrzej HajdaszDzięki przedstawieniu można sięgnąć do minionych zdarzeń z życia konkretnej osoby - a przez ich pryzmat ujrzeć rewolucję kulturalną z lat 1966-1976 w ciekawym świetle. Prywatność przeplata się tu z dokumentami epoki - fotografiami, wywiadami i animacjami. Jest to piękna poetycka opowieść o życiu Chinki, przedstawiona za pomocą środków typowych dla azjatyckiego teatru i tańca. Projekty grupy nazywane są często tańcem dokumentalnym.
Więcej zdjęć z próby spektaklu znajduje się w galerii "Maltafestival 2012 - Zatańczyć pamięć".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.