Facebook Google+ Twitter

Przedsiębiorca w Chinach a procesy sądowe

Działając w Chinach podlega się chińskiej jurysdykcji, dlatego znajomość procedur sądowych jest przydatna do lepszego zabezpieczenia własnych interesów w Chinach.

W związku z coraz większym udziałem Chin w obrocie towarowym rośnie liczba spraw z udziałem nie Chińczyków i firm zagranicznych. Najwyższym władzom zależy na tym, żeby chiński system sądowniczy był odbierany jako kompetentny i bezstronny. Dlatego Sąd Najwyższy nieustannie zaleca niższym instancjom postępowanie ściśle zgodne z prawem, umowami i porozumieniami pomiędzy stronami. Mimo, że cudzoziemcy i firmy zagraniczne wygrały dużą liczbę spraw przed sądami chińskimi, w dalszym ciągu wielu nie Chińczyków ma wątpliwości co do kompetencji i bezstronności chińskich sądów. Znajomość procedur sądowych jest zawsze przydatna do lepszego zabezpieczenia własnych interesów.

Warto wiedzieć, że podstawowa struktura sądów w Chinach ma cztery szczeble. Składają się na nią sądy podstawowe, sądy średniego szczebla, sądy wyższe i Sąd Najwyższy. Poza tym istnieją sądy specjalizowane: morskie, kolejowe, wojskowe.

W Chinach rozstrzyganie sporów sądowych jest zdefiniowane w Kodeksie Postępowania Cywilnego (China Civil Procedure Law), ogłoszonym w 1991 roku. Dodatkowo, w 1992 roku Chiński Sąd Najwyższy wydał "Opinie do stosowania prawa cywilnego w Chinach".

Instancje rozpatrujące sprawy


Zgodnie z Kodeksem sprawy są rozpatrywane w dwóch instancjach: instancji rozpatrującej i instancji apelacyjnej. Decyzja wydana przez sąd apelacyjny jest ostateczna. Jeśli jednak przy wydawaniu decyzji apelacyjnej popełniono błąd, istnieje procedura wnioskowania do nadzoru sądowego o powtórne rozpatrzenie sprawy.

Ponieważ sprawa jest rozpatrywana wyłącznie w dwóch instancjach ważne jest, żeby została rozpoczęta przez sąd właściwego szczebla. Zbyt niski (podstawowy, średni) - może spowodować, że sąd ma zbyt małe doświadczenie w prowadzeniu spraw z udziałem podmiotów zagranicznych. Zalecane jest rozpoczęcie sprawy w sądzie wyższego szczebla.

Rutynowo, pierwsze postępowanie odbywa się przed sądem najniższego szczebla.
Jednak sprawy skomplikowane, o dużej wadze mogą być rozpatrywane przez sądy średniego, wyższego szczebla, a wyjątkowo przed Sądem Najwyższym już w pierwszej instancji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.