Facebook Google+ Twitter

Przedsiębiorco. Wykorzystaj pieniądze z EFRR

Rozwój działalności badawczo-rozwojowej to główny cel finansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z funkcjonującego w jego ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, przedsiębiorcy będą mogli uzyskać finanse na wsparcie projektów celowych - działanie 1.4 oraz późniejsze wdrażanie wyników prac - działanie 4.1.

Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka ma wspierać przedsiębiorców w różnych obszarach, jednym z nich są badania naukowe i rozwój oraz wspieranie inwestycji. Działanie 1.4 ma finansować badania, które mogą być wdrażane w przedsiębiorstwach, czyli wsparcie projektów celowych, natomiast 4.1 wdrożenie innowacyjnych rozwiązań. Ich budżet wyniesie 600 mln euro.

- Możliwość ubiegania się o refinansowanie w ramach 4.1 uzależnione jest od wcześniejszego uczestnictwa w programie 1.4 - podkreśla w rozmowie z Wiadomościami24.pl Michał Gwizda, menedżer Accreo Taxand.

Działanie 1.4 PO IG zasadniczo nie pomaga przy zakupie środków trwałych, czyli maszyn, nieruchomości, itp. Głównie finansuje prace zespołu badawczego, koszty ich zatrudnienia oraz ekspertyz zewnętrznych niezbędnych do wykonywania takich prac badawczych. Głównym celem tego działania jest stworzenie nowych technologii, produktów oraz projektów nowatorskich rozwiązań w przemyśle.

Natomiast 4.1, tym razem skierowany jest do wcześniejszych beneficjentów w ramach programu 1.4 PO IG. Dzięki niemu, przedsiębiorcy będą mieli możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy na wdrożenie swojej technologii, np. w przemyśle.

Najważniejszą nowością w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest możliwość współpracy przedsiębiorcy z jednostką badawczą, ale nie jest to konieczny warunek. Poprzednio, w okresie 2004-2006, w Sektorowym Programie Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw działanie 1.4 miało wspierać badania, rozwój i współpracę między przedsiębiorstwem a uczelnią. - Niestety, ten instrument i jego konstrukcja nie pozwoliły na wykorzystanie wszystkich funduszy, ponieważ wspierał instytucje badawcze a nie przedsiębiorców, którzy również mieli być tam beneficjentami - informuje Michał Gwizda.

W obecnym Programie Operacyjnym następuje zmiana, bo instytucją zarządzającą staje się PARP. Warto wspomnieć o działaniu 4.2, który wspiera inwestycje związane z działalnością badawczo- rozwojową. W nim kosztem dofinansowania może być zakup produktów trwałych, maszyn, urządzeń oraz tworzenia laboratorium badawczo-rozwojowego u przedsiębiorcy. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie w ramach PO IG. Działanie 4.1 i 4.2 skierowane są wyłącznie do małych i średnich przedsiębiorstw, natomiast 4.2 może być źródłem refinansowania dla wszystkich, również dużych przedsiębiorstw.

Wnioski nie są jeszcze gotowe, ale program zacznie funkcjonować najprawdopodobniej w czwartym kwartale tego roku. Nie ma wymogu uczestnictwa instytucji naukowo-badawczej. Przedsiębiorca może samodzielnie złożyć wniosek i uzyskać dofinansowanie.

Prócz tego, każde województwo ma swoje programy, które wspierają małych i średnich przedsiębiorców. Głównymi instytucjami są tu Urzędy Marszałkowskie lub instytucje przez nie oddelegowane. W zależności od województwa należy sprawdzić, co dany program wspiera w zakresie badań i rozwoju. Zasady oceny projektów jeszcze nie zostały zatwierdzone, ale najważniejszym kryterium wyboru mają być: wpisanie się projektu w ramy programu Innowacyjna Gospodarka, załatwienie spraw formalnych oraz zasadność ubiegania się o dofinansowanie.

Największe szanse na dodatkowe fundusze mają przedsiębiorcy posiadający doświadczenie w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych, których projekty prawdopodobnie będą generowały przychody. Ważna jest również możliwość do wdrożenia w gospodarce i utrzymaniu rezultatów projektu. Przy ocenie nie pomija się także kondycji finansowej wnioskodawcy, bo to on najpierw musi sfinansować badania, a następnie zwrócić się o refinansowanie poniesionych kosztów.

Jeżeli przedsiębiorca z jakiegoś powodu nie będzie mógł dokończyć realizacji badań - musi oddać pieniądze. Zdaniem Michała Gwizdy, o przyznaniu funduszy powinien decydować sam projekt, a nie ilość podmiotów konsorcjum, w ramach którego jest realizowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.