Facebook Google+ Twitter

Przedsiębiorcy chcą odszkodowań od państwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-22 15:15

Fala pozwów o odszkodowania dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty na opcjach walutowych, może zalać skarb państwa.

Przedsiębiorcy, którzy stracili na opcjach walutowych, chcą domagać się od Państwa odszkodowania za to, że nie przyjęło unijnego prawa chroniącego ich przed niekorzystnymi umowami z bankami.

Ustawa zawierająca dyrektywę MiFID, której celem jest ochrona klientów banków i instytucji finansowych, została zawetowana przez prezydenta, ponieważ według jego Kancelarii niepotrzebnie dopisano w niej elementy dotyczące zmian w NBP.

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Przedsiębiorstw Zbigniew Przybysz uważa, że o rekompensatę od Skarbu Państwa w pierwszej kolejności będą występować ci przedsiębiorcy, którzy w wyniku działań banków stracili swoje firmy. Zbigniew Przybysz liczy na to, że niebawem Sejm uchwali ustawę o opcjach walutowych i pomoże przedsiębiorcom rozwiązać problem. Obecnie w komisjach są projekty autorstwa PiS, PSL i SLD. Zdaniem stowarzyszenia są one zgodne z Konstytucją.

Mecenas Cezary Nowakowski uważa, że w bardzo wielu przypadkach nawet na gruncie obecnego prawa przedsiębiorcy mogą na drodze sądowej unieważnić umowy z bankami. Zaznacza przy tym, że ze strony instytucji finansowych było bardzo wiele uchybień, które mogą stać się powodem unieważnienia umowy opcyjnej. Nowakowski zaznaczył, że jego kancelaria prowadzi już kilkanaście takich spraw.

Według różnych szacunków, polscy przedsiębiorcy mogli stracić na opcjach walutowych od kilku do kilkudziesięciu miliardów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.