Facebook Google+ Twitter

Przedsiębiorcy wciąż marginalizują problem zagrożeń w sieci

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-05 15:40

Jak wynika z badań TNS OBOP blisko połowa firm w Polsce nie stosuje żadnych systemów zabezpieczeń chroniących komputery przed dostępem złośliwego oprogramowania.

 / Fot. SXC.huJeszcze gorzej przedstawia się bilans, jeżeli pod uwagę weźmiemy wdrażanie kompleksowej polityki bezpieczeństwa danych przechowywanych na firmowych dyskach. Jak oceniają eksperci z G Data Software, producenta oprogramowania antywirusowego, proceder wykradania danych jest jednak znaczniej bardziej powszechny, niż wskazywałyby to oficjalne statystyki.

Cyberprzestępcy coraz chętniej wykorzystują nieświadomość zagrożeń informatycznych wśród przedstawicieli MSP. Nic więc dziwnego, że tylko w ubiegłym roku, co piata firma padła ofiarą ataku przeprowadzonego za pomocą złośliwego oprogramowania, tracąc w ten sposób poufne informacje lub potencjalne przychody. "W Stanach Zjednoczonych, tego typu działania stały się elementem walki konkurencyjnej, w Polsce jak na razie znacznie częściej mamy do czynienia z atakami przeprowadzanymi przez cyberprzestępców. Niemniej jednak należy pamiętać, że kluczowe dla firmy informacje niejednokrotnie stają się również materiałem do dokonywania manipulacji giełdowych, dlatego wyciek lub utrata poufnych informacji, czy to z poczty e-mail, czy też lokalnych dysków, to poważna i niebezpieczna strata dla każdego przedsiębiorstwa" wyjaśnia Tomasz Zamarlik z G Data Software. W wielu firmach zaniedbania w systemie bezpieczeństwa powodowane są ograniczeniami budżetu lub nieznajomością samego problemu. Co więcej, w większości małych i średnich przedsiębiorstw, brak stosowania mechanizmów zabezpieczeń dotyczy nie tylko systemów komputerowych, ale także stron klienckich, które coraz częściej mają możliwość bezpośredniego przesyłania danych na serwer.

Firma na czarnym rynku

Podziemne fora dyskusyjne to miejsca, gdzie z łatwością można także popularne narzędzia hakerskie wykorzystywane do przeprowadzania ataków na firmowe komputery. "Skuteczność" sprzedawanych aplikacji potwierdza oprogramowanie statystyczne, które informuje nie tylko o ilości dokonanych ataków, ale również lokalizacji komputerów zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem. Firma to dla wirtualnych złodziei to cel znacznie bardziej atrakcyjny, niż standardowy użytkownik sieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.