Facebook Google+ Twitter

Przedsiębiorstwo usług liturgicznych

Znajomy zakonnik napisał kilka dni temu, że gdy zobaczył samochody biskupów, pokochał starego, rozklekotanego opla, który służy jego wspólnocie. "Kiedy do niego wsiadam, moja pobożność i zaufanie Bogu wzrasta" - stwierdził.

 / Fot. AdrianSte/Public domainPowyższa, jakże sympatyczna wypowiedź kapłana wyróżnia się na tle tych, które słyszymy z ust biskupów. Ci ostatni okupują się na z góry upatrzonych pozycjach. Prymas Józef Kowalczyk stwierdził, że czekają na konstruktywne decyzje, jednak atmosfera gęstnieje.

"To musi być na zasadzie sprawiedliwości społecznej, uczciwości, a nie w kontekście jakiegoś jątrzenia i tworzenia nowej wojny kościelnej w Polsce czy z religią, bo jak kościół jest potrzebny, nawet tym, którzy dzisiaj z kościołem walczą, to się w ten czas pod cień dzwonnicy pchali." - mówił prymas Polski. Na czym według biskupów polegać mają konstruktywne decyzje zdradził poniekąd Tadeusz Bartoś, który stwierdził, że "biskupi dostaną znów co zechcą".

W wypowiedziach hierarchów pobrzmiewać zaczyna zniecierpliwienie faktem, że temat finansowania Kościoła przez państwo staje się coraz głośniejszy. Sytuację łatwo zdyskontować politycznie dlatego obie strony barykady używają ciężkiej artylerii. I tak poseł Biedroń nazywa Fundusz Kościelny patologią demokracji, a PiS zakłada parlamentarny zespół przeciwdziałania ateizacji i mówi o dyskryminacji Kościoła w Polsce.

W tej atmosferze podejrzliwości, głosem rozsądku wydaje się być ks. Boniecki. Wyraził on wiarę, że hierarchowie będą kierować się soborową nauką, iż Kościół "nie pokłada swoich nadziei w przywilejach ofiarowanych mu przez władzę państwową", a władza zna rolę Kościoła w życiu społecznym i zdaje sobie sprawę, że szykanowanie go nie przysparza popularności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Przed chwilką spotkałam proboszcza gdy wyjeżdzał z garażu Toyotą pirius, ciągle tą samą, bo jeździł nią już gdy był wikariuszem.
Chyba, że tak dla zmylenia przeciwnika. ;))) wymienia ją co dwa lata na nowszy egzemplarz, pozostając wierny modelowi. Przyuważyłam jednak, że na bagżniku jest mała naklejka 40 lecia Toyoty na ryku szwajcarskim. Wniosek, ten samochód ma 5 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obywatel
 • obywatel
 • 25.03.2012 15:43

@ Poczciwemu weteranowi oraz wierzącym inaczej

Słowo na niedzielę
Zaprawdę, powiadam Ci, weteranie, nie ma się czego obawiać. Nie będzie jednego kościoła, to będzie drugi, trzeci i znowu ten pierwszy.
A to są właśnie ministranci i ministrantki, zwiastujący tutaj dzwoneczkami nadejście nowego kościoła.
Nie słyszałeś głosu apostoła wołającego do pogan "Odpieprzcie sie od bóstwa"? Nie widziałeś oblubieńca, w czerwonym czepku urodzonego, gdy namawiał do wybrania świetlanej przyszłości? A komuż to pomazaniec z palemką pokoju obiecywał z francuska królestwo miłości?
Jeszcze tylko klechów odesłać do wychowywania ptaków gadających, ażeby nie klęły i tutejszego lucyfera wypatroszyć. I można będzie samemu, bez konkurencji, własnej produkcji opium dla ludu sprzedawać.
I pod okiem nowej opatrzności - cieszyć się życiem jak czyste niemowlę, póki nie odkryje, że narobiło pod siebie.

Amen

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 24.03.2012 20:05

Nie mam nic przeciwko posiadaniu samochodów przez księży [ choć na posługi trzeba ich wozić własnymi ] ale bryki za 300- 400 tysięcy to już rozbój w biały dzień.

Komentarz został ukrytyrozwiń
weteran
 • weteran
 • 24.03.2012 19:15

Powiedzcie mi proletariusze z w24 (bo wy tylko macie patent na idealną polskę) jak już zgnoicie wszystkich Katolików,zadepczecie wszystkich biskupów, klechy na czele z o.dyrektorem to co zaoferujecie w zamian wymagającym więcej niż wy byście chcieli?
Czy wy piszecie sobie żeby pochwalić przed sąsiadami i znajomymi jakie to wy "mundre redachtory jezdecie"?
Zajrzałem tu przypadkiem i już więcej nie zajrzę bo nie lubię udawanego redaktorstwa. Wolę jednak czytać i słuchać prawdziwych dziennikarzy z klasą. Nie wszystkim odpowiada POlityka Donka, Palikota czy przekwitłego i cuchnącego komuną-Millera jaką na siłę próbujecie uszczęśliwiać swoich czytelników.
Boskie szczęście,że jest internet i mądre media.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obywatel
 • obywatel
 • 24.03.2012 17:29

@ Rafał Gdak

Ks. Boniecki wydaje się być zanadto rozsądny. Kilka lat temu, jako redaktor naczelny podupadłego TP przyjął dary ofiarowane mu co prawda nie przez władzę państwową, ale przez grupę ITI związaną m.in. z TVN. Najwidoczniej uznaje, iż pierwsza instytucja ma charakter diabelski a druga - anielski.

Śpieszę również zawiadomić, iż znajomy wikary, stały czytelnik Wiadomości24, który twierdzi, że "nic tak nie dźwiga w górę wrażliwego człowieka jak słabość bliźniego" - postanowił pobić rekord pobożności zakonnika z oplem i przesiąść się na stary rower ze sparciałymi dętkami.
Wymyślił także stosowny slogan, nie zastrzegając sobie do niego praw autorskich -
"Wsiądź na rowerek z kromeczką chleba
a zajedziesz daleko do nieba".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Postępowy
 • Postępowy
 • 24.03.2012 17:10

@ Piotr Wierzbicki
Trza by było panie Wierzbicki wziąć się do roboty i najlepiej trójki obywatelskie powołać z najświatlejszych elit, ot choćby z kadry dziennikarsko- redaktorskiej portalu i może spośród postępowych czytelników.
A potem wyruszyć z kagankiem w teren żeby ciemnotę narodową wyplenić do cna a nie tylko kwękać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wytykanie, że teraz o sprawach kościoła mówią ci, którzy sie pchali do kruchty, nie przysłoni faktu, że w czasach politycznej dominacji Sowietów nad połową Europy - kościół w Polsce miał się znacznie lepiej, niż w innych demoludach; od niezykle dużej ilości budowli sakralnych poczynając, na swobodzie uprawiania kultu kończąc. W ostatecznym rozrachunku, najwiekszym beneficjentem przemian politycznych, w przeciwieństwie do "przeciętnego obywatela" jest kościół. Księża nie stracili zakładów pracy; wręcz przeciwnie - objęli tysiące regularnych stanowisk pracy płatnych z państwowej kasy.
Jeśli teraz niektórzy politycy i znakomita wiekszość obywateli patrzy z niesmakiem na poczynania KK., to jest to wyłącznie zasługą pazernej hierarchii, wielu terenowych księży którym się pomyliły płaszczyzny działania a przede wszystkim polityka-Rydzyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
konio
 • konio
 • 24.03.2012 09:54

Współczesny Kościół trwa w niezachwianej "wierze" w to,że jest ludziom bezwzględnie potrzebny.Własnie to przekonanie,które jest po cześci w pełni uzasadnione, pozwala członkom tej instytucji ignorować wszelką,skierowaną pod ich adresem, krytykę.Strach,niepewność,niedostatek,głupota czy bezmyślna potrzeba wiary w "cokolwiek",są tymi elementami,które pozwalają Kościołowi na ingerowanie w coraz to nowe dziedziny życia i czerpanie z nich korzyści.Szanowny Autorze,nie ma co liczyć,że "przykład popłynie z dołu"ponieważ z "dołu"płynie jedyne co płynie,to przyzwolenie na hipokryzje,arogancję i kłamstwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 24.03.2012 00:01

"Wystarczy zapłacić proboszczowi 500 zł (lub więcej) za pogrzeb czy ślub, by poczuć się niczym klient przedsiębiorstwa usług liturgicznych, a nie wierny"

To uczucie znika po wyjściu z kościoła. Kościół jest traktowany obecnie jako instytucja, a sakramenty (za które się płaci) jako kolejne stopnie do zbawienia - zamawiasz, płacisz, przychodzisz na mszę, na końcu mówisz "amen", wychodzisz i odhaczasz na liście. Wszystko załatwia kapłan, który za swoją usługę bierze 500 zł. Wierny może trochę poklnie pod nosem, że drogo, ale przecież to "ku zbawieniu".

"publikacje tabloidów pokazujących samochody, którymi jeżdżą biskupi"

Np. ta link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ludzie na wsiach jeszcze jako tako przędą. Obudzą się z ręką w nocniku. Dlaczego parlamentarzyści i rządy idą tak na rękę kościołowi?! No, bo sami jeszcze więcej ugrają. Naturalny złodziejski odruch. I tak będzie to trwało, aż naród otrząśnie się z tego. Dlatego tak im w tej dziedzinie pilno, bo wiedzą dobrze, że "Dzban tak długo wodę nosi, dopóki się ucho nie urwie."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.