Facebook Google+ Twitter

Przedstawiciele plemienia Sahariya na Brave Festival

Przedstawiciele plemienia Sahariya zaprezentowali się we wrocławskim Teatrze Współczesnym dwa razy. A wszystko w ramach Brave Festival 2011. Edycja 7. nosi tytuł "Maska".

 / Fot. Kinga WoźnicaBył to pokaz ekspresyjnego ludowego tańca, przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów i śpiewu. Zarówno o rytuale i samym plemieniu można było dowiedzieć się wczoraj na spotkaniu z artystami, które miało miejsce w klubie Puzzle, przy ul. Przejście Garncarskie 2 we Wrocławiu. Artystom ubranym w ludowe stroje i turbany zebrani widzowie zadali wiele pytań, na które członkowie grupy odpowiadali w swoim lokalnym dialekcie, tłumaczonym następnie na język angielski. Ich wypowiedzi przybliżyły szczegóły dotyczące życia i obrzędów plemienia Sahariya.

Sahar oznacza las. W tej nazwie zawarte jest pochodzenie plemienia, liczącego 45 tys. przedstawicieli, zamieszkałych w północno-zachodnich Indiach na terenach wschodniego Radżastanu. Lud Sahariya zajmuje się głównie rolnictwem i zbieraniem drewna.

Ruszył Brave Festival , jedyny taki w Polsce

 / Fot. mat.prasowe Brave FestivalPrezentowany na festiwalu rytuał polega na tańcu zwanym Swang. Tancerze odziani w kolorowe stroje i biżuterię, w maskach i pióropuszach na głowach wcielali się w zwierzęta, demony, bóstwa, przedstawiając historie oparte na mitologii hinduizmu. W przedstawieniu najbardziej zwracają uwagę pomalowane kolorowymi pigmentami ciała. Do tej dekoracji używają naturalnych barwników pozyskiwanych z różnego rodzaju skał i roślin. Całą grupę malował jeden z jej członków, który zajmuje się zdobieniem ciał od 25 lat. W rytuale uczestniczą wszyscy mężczyźni danej społeczności, w tańcu i muzyce nie ma zhierarchizowanego podziału - nie ma solistów, czy dominującego instrumentu, nie ma lidera, wszyscy odgrywają w przedstawieniu swoją część tworząc wspólne dzieło. Wykonywane przez artystów utwory muzyczne to tradycyjne melodie ludowe, do których każdy z muzyków dodaje coś od siebie. Rytuał jest przekazywany kolejnym pokoleniom w trakcie festiwali religijnych, podczas których dzieci uczą się tańca naśladując dorosłych tancerzy.

W Radżastanie istnieje wiele grup przedstawiających ten rytuał, ale nie pokazują go one na zewnątrz. Grupa, która przyjechała na festiwal Brave jest pierwszą wykonującą ten rytuał poza Indiami. Jest to premierowy wyjazd grupy poza granice Indii, ale zderzenie z obcą dla nich cywilizacją odebrali bardzo dobrze, a sam występ na festiwalu Brave był dla nich ogromnym przeżyciem i jak powiedzieli bardzo się cieszą, że mieli okazję zaprezentować się przed publicznością europejską. Artyści zapowiadają, że będą dalej promować swoją twórczość i dawać kolejne przedstawienia pokazując światu swoją wymierającą kulturę. Spotkanie zakończyli zapraszając do odwiedzenia społeczności plemion Sahariya w Indiach i zobaczenia ich życia z bliska w ich naturalnym otoczeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.