Facebook Google+ Twitter

Przedstawienie na teatralnej scenie i w cyberprzestrzeni

Kolejny, tym razem bardzo niecodzienny spektakl teatru internetowego neTTheatre, odbędzie się w dniach 1-2 marca. Będzie to trwający 12 godzin teatralny eksperyment on-line – “Taniec znaku”.

Cyberprzestrzeń. / Fot. Paweł PassiniWykonawcą spektaklu “Taniec Znaku” będą Tomasz Bazan i teatr Maat Project z Lublina, reżyserem i operatorem Pawel Passini. Dwunastogodzinna improwizacja tańca boutoh, skorelowana w ściśle ułożonej plastycznie przestrzeni będzie rejestrowana i transmitowana na żywo przez www.nettheatre.pl oraz
mobilnie przez wap.nettheatre.pl.

neTTheatre jest projektem autorstwa reż. Pawła Passiniego powstałym we współpracy ze Stowarzyszeniem Teatralnym Chorea, przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji Wspomagania Wsi, Fabryki Sztuki w Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, realizowanym w Srebrnej Górze k. Wrocławia. Partnerem technologicznym teatru internetowego jest Grupa iTTv™ - pionier i lider w realizacji transmisji internetowych i telewizji mobilnej.

neTTheatre to pierwszy w Europie, Polsce i świecie teatr internetowy, nowe doświadczenia i nowe terytorium ekspresji. Przestrzeń, w której nareszcie można oddychać jako aktor i jako widz - współtwórca spektaklu.
Teatr w założeniu wpleciony w gąszcz znaków, świadomy cyrkulacji komunikatów. Teatr eksperymentujący z tańcem danych, butoh kodów, encefalograf myśl, emanujący obecnością widza na scenie, to poligon doświadczeń nowych mediów w sztuce. Żywy teatr to taki, który dąży do spotkania ze swoim widzem.
neTTheatre umożliwia odbiorcy, by na różne sposoby „mieszkał" w spektaklu i brał aktywny udział w przedstawianych na scenie wydarzeniach. W najbliższej przyszłości umożliwione zostanie eksplorowanie w teatrze interaktywnych środków takich jak: wizualizator ludzkiego głosu, sterowanie na żywo aktorem i hologramy.

Wirtualną scenę łączy z “realem” Teatr Chorea, zlokalizowany 60 km od Wrocławia, w jednej z piękniejszych sal teatralnych w Polsce, zbudowanej we wnętrzu nieczynnego od lat protestanckiego kościoła w Srebrnej Górze.

Srebrna Góra. / Fot. Paweł PassiniProjekt neTTheatre zainaugurował spektakl „Odpoczywanie“ w reż. Passiniego, którego premiera w „realnym“ świecie miała miejsce 28 listopada 2007 roku w Łaźni Nowej w Krakowie, a premiera „wirtualna” odbyła się w dniu 15 grudnia 2007 roku w Srebrnej Górze oraz przez www.nettheatre.pl i wap.nettheatre.pl, skupiając przed monitorami telewizorów i ekranami telefonów komórkowych niemal 20 tysięcy widzów. Korzystając z udostępnionego obok obrazu „czata”, zadając pytania twórcom i komentując na bieżąco oglądany spektakl, po raz pierwszy w historii teatru, widzowie mogli brać w pełni interaktywny udział w oglądanym wydarzeniu artystycznym.

Transmisje ze Srebrnej Góry realizowane są na trzech najbardziej wydajnych i niezawodnych platformach multimedialnych: QuickTime Player, mobiTV iTTv™ oraz P2P SopCast. W przekazie dla komputerów wykorzystywana jest panoramiczna rozdzielczość 16:9 oraz gwarantujące najwyższą jakość obrazu i dźwięku specjalne, najnowsze kodeki AV czasu rzeczywistego.

Transmisje mobilne dają możliwość odbioru przekazu z neTTheatre przez użytkowników wszystkich modeli telefonów komórkowych posiadających wbudowane odtwarzacze multimedialne oraz zaimplementowaną i aktywną pakietową radiową transmisję danych 2,5/3G.

neTTheatre w mobilnej telewizji mobiTV iTTv. / Fot. Andrzej FilipowiczDla internautów którym brakuje miejsca na przygotowanych dla celów przekazu serwerach QuickTime, dostępna jest transmisja P2P na platformie SopCast gdzie limitem odbiorców jest tylko globalna ilość komputerów podłączonych do sieci internet.

W ramach promocji telewizji ruchomej w RP i UE, mobilne transmisje neTTheatre objęte zostały specjalnym patronatem przez Vivian Reding, Komisarz Parlamentu Europejskiego ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów oraz Annę Streżyńską, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Pomysłodawcy, realizatorzy i aktorzy zapraszają wszystkich miłośników sztuki i nowinek technologicznych w dniach 1 i 2 marca na Srebrną Górę oraz przed ekrany monitorów komputerowych i wyświetlaczy telefonów komórkowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe... Z chęcią zasiądę przed moim komputerem w tym czasie i obejrzę kawałek, bo 12 godzin to chyba trochę za długo :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.