Facebook Google+ Twitter

Przedstawiono książki nominowane do nagrody NIKE

Znamy już 7 pozycji, które będą walczyć o najważniejszą polską nagrodę literacką NIKE. Ostateczny werdykt zostanie ogłoszony już 7 października. Okaże się wtedy, dla którego z autorów siódemka będzie szczęśliwa.

Statuetka NIKE / Fot. AKPANa początku do rywalizacji stanęło 20 pozycji książkowych. Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szpakowskiej wybrało z nich ścisłą grupę, która będzie rywalizowała o miano tej najlepszej. Wśród nominowanych książek są trzy powieści, dwa zbiory wierszy, jeden tom esejów oraz zbiór reportaży. Przyglądając się wyróżnionym autorom można znaleźć zarówno zwycięzców poprzedniej edycji: Wiesława Myśliwskiego z niesamowitym monologiem narratora w książce "Traktat o łuskaniu fasoli" oraz Jerzego Pilcha ze zbiorem opowiadań "Moje pierwsze samobójstwo", jak i debiutantów: Tomasza Różyckiego z wierszami zebranymi w tomie "Kolonie" oraz Mariusz Szczygła, wielkiego znawcę Czech, którą widać w reportażach zebranych w książce "Gottland".

Stawkę uzupełniają Maria Janion - wieloletnia przewodnicza składu jury, z esejami poświęconymi szeroko pojętemu zagadnieniu słowiańszczyzny - "Niesamowita słowiańszczyzna", Magdalena Tulli z książką "Skaza" oraz wiecznie zbuntowany przeciw powszedności życia Marcin Świetlicki z tomem "Muzyka środka".

Wyniki zostaną ogłoszone po raz pierwszy w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, zaś transmisję przeprowadzi telewizyjna "Dwójka". Zwycięzca, oprócz statuetki wykonanej przez prof. Gustawa Zemłę
otrzyma czek na niebagatelną kwotę 100 tysięcy złotych. Jury będzie obradować do ostatniego dnia i dopiero wtedy podejmie ostateczny werdykt. Jak zawsze ciężko wskazać faworyta. Być może, w związku ze śmiercią Ryszarda Kapuścińskiego zostanie doceniony reportaż, bądź poezja, której dawno nie było wśród uhonorowanych pozycji. Przypomnijmy, że w zeszłym roku zwyciężyła książka pt. "Paw królowej", autorstwa młodej i popularnej pisarki z Wejherowa, Doroty Masłowskiej .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

(+) fajnie byłoby w jednym tekście zebrać nasze autorskie recenzje wszystkich nominowanych książek....

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Gottland" i żadna inna! :)
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla autora + :)

Pilch jest dla mnie grafomański. Nie cenię jego twórczości.

"Traktat o łuskaniu fasoli" czytałam ostatnio. Nie powalił mnie na kolana... Ale to chyba tylko dlatego, że nie miałam nastroju na taką literaturę. Jest dobrze napisany, lekki... Sympatyczna pozycja na jesienne wieczory, letnie popołudnia... Koniecznie leniwe, z herbatą i kocem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin Świetlicki;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.09.2007 18:45

Ja jestem za "Traktatem o łuskaniu fasoli". W roku 1997 zaczynał Myśliwski tradycję NIKE`ową i niech po tych 10 latach nagroda znów będzie jego.
A książkę przeczytać trza. Ba!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.