Facebook Google+ Twitter

Przedświąteczna podróż do Betlejem

Niedługo Wigilia. Jak dziś wygląda miejsce, w którym przed dwoma tysiącami lat narodził się Zbawiciel?

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bethlehem_gateway_people_donkey_1898.jpgDo katolickich obchodów świąt Bożego Narodzenia pozostało kilka dni. Jak co roku, spotkamy się z rodzinami i wspólnie zasiądziemy do wigilijnego stołu. W okresie oczekiwania na te dni warto wspomnieć o miejscu narodzin Jezusa i funkcji, jaką spełnia ono współcześnie.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej to podróż do źródeł chrześcijaństwa. To tu narodził się, umarł na krzyżu i zmartwychwstał Jezus Chrystus. Obraz izraelskiej ziemi przedstawia Artur Anuszewski w albumie "Fascynujący świat". Jak pisze, Nazaret, miasto Maryi i Jezusa, wznosi się na wzgórzu Dolnej Galilei. W centralnym miejscu wyróżnia się konsekrowana w 1969 roku Bazylika Zwiastowania. Pod prezbiterium tej bazyliki znajduje się Grota Zmartwychwstania. To tu znajdował się dom Maryi, w którym mieszkała do czasu, gdy jako młoda dziewczyna poślubiła Józefa.

Maryja i Józef przybyli do Betlejem prawdopodobnie w 6 roku p.n.e. Tutaj, w jednej z grot niedaleko ich domu, narodził się Jezus. W grocie, na posadzce z białego marmuru błyszczy czternastoramienna srebrna gwiazda. W 1717 roku umieścili ja tam franciszkanie. Łaciński napis na kamiennej tablicy głosi: "Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus". Tuż obok znajduje się wsparta na trzech kolumnach z zielonego marmuru Kaplica Żłobka. Naprzeciwko miejsca, gdzie stał żłobek, znajduje się ołtarz Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem prowadzeni przez gwiazdę. Bazylika Narodzenia Chrystusa została zbudowana w 326 r. przez Helenę, matkę cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego. W 540 r. została ona przebudowana przez cesarza bizantyjskiego Justyniana.

W Betlejem Boże Narodzenie świętuje się co roku trzykrotnie. Wyznawcy prawosławia obchodzą je 15, a Ormianie 21 dni później niż katolicy. Miejsce to jest stykiem trzech religii i historii - żydowskiej, islamskiej i chrześcijańskiej. Dlatego od wielu lat trwają tam konflikty o charakterze religijnym. Nie zraża to jednak turystów, którzy co roku odwiedzają to miejsce. Betlejem jest niewątpliwie ciekawą atrakcją turystyczną.

Jan Paweł II w "Autobiografii" tak pisze o Ziemi Świętej, którą odwiedził w czasie trwania Soboru Watykańskiego II:

"Tej ziemi trudno powiedzieć: 'jesteś piękna'.
Brązowieją głazem nawisłym zbocza, wnikają w pochyłość chmur.
Samochody prują powietrze i deszcz. Darmo szukać choćby śladu zieleni.
Ludzie odeszli daleko. Nie sposób tutaj żyć.
Droga nie prowadzi do tych miejsc, lecz od nich ucieka."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

PENetrator, przyznaje się do błędów. Pewnie to świąteczne rozkojarzenie tak na mnie działało.

Drobna korekta:
~ "Bazylika Zmartwychwstania"- tak naprawdę to Bazylika Zwiastowania
~ "Wyznawcy prawosławia obchodzą je 15 grudnia, a Ormianie 21 dni później niż katolicy.", a miało brzmieć tak: Wyznawcy prawosławia obchodzą je 15, a Ormianie 21 dni później niż katolicy.

Za pomyłki przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł wtórny, nie wnosi nic nowego.. Choć temat daje duże możliwości.
Tekst sprawia jednak wrażenie, jakby autor przypadkowo powybierał różne pamiątkowe miejsca. Prezentacja jest bardzo chaotyczna i nierzetelna, np. w Nazarecie główną świątynią chrześcijańską nie jest Bazylika Zmartwychwstania, ale Bazylika Zwiastowania.

Autor nie ustrzegł się również rzeczywistych błędów merytorycznych. Prawosławie ma swoje Boże Narodzenie PÓŹNIEJ od katolików !!! (w tym przypadku w dniach 6-8 stycznia 2009)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję bardzo za cenne uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2008 22:31

(+) Klara pisze, co myśli. Wysławia się, nie używając ozdobników. Nie miej do Niej żalu, autorze - mimo faktu, ze zapomina o konstruktywności krytyki :)

Twój tekst zawiera dużo ciekawych informacji, dlatego mój plus. Jednak jego forma pozostawia wiele do życzenia. Językiem należy posługiwać się jak pieniędzmi: oszczędnie... Z pewnością się tego nauczysz, przebywając tutaj.

Zajmijmy się wyłącznie zajawką i pierwszym akapitem... Z zajawki wyrzucamy "Juz" i "A" - brzmi o wiele lepiej.

Pierwszy akapit mógłby brzmieć np. tak:

"Do katolickich świąt Bożego Narodzenia pozostało kilka dni. Jak co roku, wspólnie z rodzina, usiądziemy przy wigilijnym stole. Mamy kilka dni, by zastanowić się nad dzisiejszą rolą Betlejem."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klaro. Twój komentarz też nie jest na wysokim poziomie. Skoro tak uważasz- twoja sprawa. Mi się podoba ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziecko w podstawówce napisałoby lepsze wypracowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Tak trzymaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

konflikty o charakterze religijnym - jaki to paradoks

życzę połamania w tym dziennikarskim świecie - bywa ostra jazda - trzymaj się :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.