Facebook Google+ Twitter

Przedświąteczne szaleństwo nie sprzyja targowiskom

Zostało kilka dni do świąt, więc ruch w sklepach i na targowiskach wzmożony. Jednak targowiska zostają daleko w tyle. Z roku na rok spada tam zainteresowanie zakupami, bo ludzie wybierają markety, gdzie kupią wszystko i szybko, ale czy taniej?

targowisko Michałkowice / Fot. Piotr PolokOstatnie tygodnie grudnia przyprawiają przysłowiowego Kowalskiego o zawrót głowy. Okres przedświąteczny to dla nas nie przygotowywanie się do Wigilii czy Sylwestra, ale szalony wyścig, by wszystko kupić i o niczym nie zapomnieć. Dzisiaj żyjemy szybko, nie zwracając uwagi na szczegóły, więc współcześnie pierwsza myśl jeśli chodzi o zakupy to market.

Zima i okres szaleństwa zakupów na święta to najgorsze dni dla targowisk, szczególnie gdy w pobliżu znajdują się dyskonty spożywcze. Wybraliśmy się w jedno z takich miejsc. Michałkowice - dzielnica Siemianowic Śląskich, która targowisko posiada od dobrych trzydziestu lat. Postanowiliśmy zapytać o ruch na targowisku i jak radzą sobie sprzedawcy w tym okresie:
"Jest trochę większy ruch, ale to nie to, co rok temu. Trudno powiedzieć, jak to będzie, bo mamy tu w pobliżu Simply Market, Biedronkę, Lidla i ludzie coraz częściej chodzą do marketów" - mówi Pani Danuta, sprzedawczyni z jednego ze stoisk na michałkowickim targowisku. "Więcej osób odwiedza nas latem, gdy jest ładna pogoda, a tak to ludzie nie chcą marznąć, wybierają market." - dodaje. A może ludzie wybierają markety, bo tam są korzystniejsze ceny, promocje na produkty? - "Może i tak, ale ludzie nie wiedzą, że tam często towar po promocji i tak jest droższy niż u nas bez promocji".

Sprawdziliśmy to, kilkadziesiąt metrów od bramy targowiska znajduję się "Lidl". Rzeczywiście, ceny różnią się, np. batonik Kinder Bueno w Lidlu kosztuje 1,79 gr, a na targowisku zapłacimy za niego 1,60.

Przy kasie zauważyłem Panią Jadwigę, czekam na nią przed sklepem:
Widzę wielkie zakupy, to już na święta?
- No tak, akurat mam dziś wolne, to pomyślałam sobie, że obskoczę, kilka drobiazgów kupię.
Chciałem zapytać, dlaczego akurat Lidl, mamy przecież dobre targowisko.
- Wiem, ale chciałam załatwić to raz dwa, a tutaj ciepło, małe kolejki i tanio.
Na targowisku jest taniej.
- E tam taniej, mnie te kilka groszy nie zbawi, a na targ wybiorę się po warzywa, ale to nie dzisiaj.

Widać, że jeśli chodzi o warzywa to nadal królują targowiska, a rzadziej kupujemy zapakowane marchewki czy seler w markecie.

Sprzedawcy na targu z niecierpliwością oczekują nadejścia wiosny, a ich niepokój słychać w głosie i widać na twarzach, bo na pytanie „Czy nie boicie się, że za rok was tu nie będzie?” odpowiadają
„Obawa jest zawsze i co roku to samo”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.