Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11902 miejsce

Przedszkole specjalne w Legionowie zaprasza. Uroczyste otwarcie

W dniu 6 kwietnia 2016 roku władze samorządowe powiatu legionowskiego oficjalnie dokonały otwarcia pomieszczeń dla przedszkola przeznaczonego dla dzieci z autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiPlany, marzenia i realia
Pierwszy etap rozbudowy Powiatowego Zespołu Szkół I Placówek Specjalnych w Legionowie zakończony. Pierwszy z czterech planowanych pierwotnie modułów rozbudowy uroczyście przekazany. Rozbudowę zaplanowano na kilka etapów. Najpierw miały powstać sale do arteterapii. Później sale przedszkolne i ośrodek wczesnego wspierania rozwoju dzieci. Na koniec zespół basenów.
Jak mówił ówczesny starosta Legionowski Jan Grabiec” Ciasnota oraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną opiekę przedszkolną spowodowało konieczność rozbudowy tej placówki. Wśród uczęszczających do przedszkola najwięcej jest dzieci z terenu Legionowa i Jabłonny. Inwestycja była wciąż odkładana w czasie, zmieniano projekty i szukano finansów na wykonanie. By podołać inwestycji, starostwo podpisało porozumienia z gminami, na podstawie których samorządy lokalne zadeklarowały pomoc w ponoszeniu kosztów na ten cel. – Gdyby nie ta budowa, dalszy los przedszkola byłby zagrożony. Tych dzieci przybywa. Szkoła nie jest z gumy. Te dzieci nie powinny uczyć się na dwie zmiany”. ( Gazeta Powiatowa). Pierwsze plany powstały już w 2007 roku. Na przeszkodzie stał brak odpowiednich finansów. Ostatecznie zdecydowano by, niezależnie od uzyskanych środków finansowych z dotacji, budować przedszkole specjalne.


 / Fot. Jerzy JastrzębskiSolidarna współpraca samorządów
W dniu 6 kwietnia 2016 roku władze samorządowe prezentowane przez: starostę legionowskiego Roberta Wróbla, prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego, wójta Gminy Nieporęt Sławomira Macieja Mazura, zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Serock Józefa Zająca, wójta gminy Wieliszew Pawła Kownackiego, wójta Gminy Jabłonna Jarosława Chodorskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Szymona Rosiaka, wicestarosta legionowskiego Jerzego Zaborowskiego, członków zarządu i Rady Powiatu Legionowskiego oficjalnie dokonały otwarcia pomieszczeń dla przedszkola specjalnego. Całkowity koszt budowy pierwszego modułu i remontu Placówki to 5,1 mln złotych w kosztach partycypowały wszystkie gminy powiatu legionowskiego. Dzięki tej solidarnej współpracy Placówka zyskała 4 sale oraz zaplecze dla przedszkola.

 / Fot. Jerzy JastrzębskiPodziękowania, prezenty, część artystyczna
Po oficjalnym otwarciu, przemówieniach ksiądz Lucjan Szcześniak dokonał poświęcenia pomieszczeń. Przedszkolaki otrzymały w prezencie od władz samorządowych tablicę multimedialną. Bukiety kwiatów , prezenty i gratulacje, życzenia z okazji otwarcia przyjęła w imieniu społeczności szkolnej dyrektor Placówki mgr Ewa Lewicka. Podziękowała władzom samorządowym oraz zebranym i podkreśliła jak ważne dla społeczności powiatu jest to przedszkole. Wypowiedziała się również na temat kadry pracującej w Placówce. ”Nasza kadra pedagogiczna to 53 pedagogów specjalnych posiadających kwalifikacje do prowadzenia zajęć przedmiotowych i specjalistycznych terapii. 17 nauczycieli posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym. Jest wśród nas 9 logopedów, 13 specjalistów w zakresie prowadzenia zajęć z Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji( AAC), 7 specjalistów do prowadzenia terapii SI, 19 do prowadzenia terapii pedagogicznej, 7 do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej, 5 do prowadzenia terapii EEG biofeedback. Posiadamy kwalifikacje do prowadzenia zajęć terapii ręki, metodą Weroniki Sherborne. Współpracujemy z Instytutem Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku. W terapii dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi wykorzystujemy najnowsze techniki uczenia się.”
Wychowankowie przedszkola i uczniowie Placówki zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne w programie przygotowanym na tą okazję. Serdecznie zostali powitani przez zebranych goście z fundacji Dr Clown. Po krótkim występie obdarowali wszystkich zebranych czerwonymi nosami. Zrobiło się ciepło i zabawnie.
Na stoiskach zorganizowanych przez specjalistów z Placówki zaprezentowano gościom metody, techniki, narzędzia jakie są stosowane w przedszkolu w procesie terapeutycznym. W czasie dnia otwartego w przedszkolu gościli również zainteresowani rodzice z powiatu legionowskiego.
 / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski / Fot. Jerzy Jastrzębski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.