Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8622 miejsce

Przedszkole według Montessori

"Pomóż mi zrobić to samodzielnie". Tą myślą Maria Montessori, włoska lekarka i twórczyni nastawionego na podążanie za dzieckiem systemu nauczania, podsumowała pracę całego swojego życia.

Dziś przedszkola korzystające z jej metody wyrastają nieśmiało wśród licznych niepublicznych placówek. Kilka z nich możemy znaleźć również w Trójmieście.

Kącik "Życie codzienne". / Fot. Anna Dąbrowska "Odkryliśmy, że edukacja nie jest czymś, co leży po stronie nauczyciela, ale jest to naturalny proces, który zachodzi spontanicznie w człowieku. Wiedza nie jest nabywana poprzez słuchanie słów, ale poprzez doświadczenie nabywane przez dziecko w czasie działania. Zadaniem nauczyciela nie jest mówić, ale przygotować i zaaranżować serię aktywności w specjalnie przygotowanym dla dziecka środowisku" - tak Maria Montessori pisała o swojej autorskiej metodzie nauczania w książce pt."Chłonny umysł".

Jak wygląda to w praktyce? Zapytaliśmy o to założycielkę jednego z trójmiejskich przedszkoli -
Katarzynę Śliwę. - Mamy takie tematyczne kąciki. Pierwszy, najważniejszy w wieku przedszkolnym, to tzw. życie codzienne. Są tam ćwiczenia o różnym stopniu trudności, każde na oddzielnej tacce. Na przykład, kiedy dziecko przychodzi do przedszkola, to zaczyna uczyć się podstawowych czynności - nalewania wody, używania łyżki. Ćwiczy tak długo, aż nasyci się daną czynnością, zdobędzie ją i wtedy może przechodzić dalej - wyjaśnia.

Inne kąciki tematyczne, wykorzystujące opracowane przez Montessori pomoce dydaktyczne, dotyczą poznawania świata, nauki pisania i czytania, rozwijania zdolności manualnych czy matematyki. - Jeśli chodzi o matematykę, to dziecko wie, ile to jest jeden, a ile tysiąc, ponieważ ma bryły, które są zbudowane z 1000 kuleczek. Ono może je dzielić, może dodawać, ale musi to zobaczyć. A pani w szkole stawia krzyżyk i mówi, że to jest mnożenie - tłumaczy Katarzyna Śliwa.

Metoda Montessori stawia na dopasowywanie się do potrzeb dziecka i podążenie za jego rozwojem. - Nie jest tak, że trzylatki na zawołanie mają poznawać kolory, a czterolatki zacząć pisać. Bo są trzylatki zainteresowane poznawaniem liter i czterolatki, które dopiero zaczynają tego próbować - przekonuje Śliwa. Ponadto metoda kładzie duży nacisk na uczenie samodyscypliny. Dziecko, które dobrze wykona zadanie, nie jest zalewane pochwałami i nie dostaje za to nagród. Samo musi czuć satysfakcję z wykonanego zadania. Według Montessori dziecko nadmiernie chwalone uzależnia się od opinii innych osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Cieszę się, że coraz częściej można przeczytać o Montessori. Dużo osób uważa, ze to nowalijka w systemie wychowawczym. A sama Maria Montessori już w 1897 roku, będąc pierwszą we Włoszech kobietą - lekarzem, zaczynała "praktykować" i doskonalić system wychowania. Polskie Szkolnictwo jest niestety bliskie Polskiej Myśli Szkoleniowej w piłce nożnej. Nieefektywne. Metoda M jest świetna w zastosowaniu w wychowaniu przedszkolnym i niższych klasach szkoły podstawowej. Widziałam efekty pracy z dziećmi tą metodą. Imponujące. Jej podejście do dzieci było tak samo efektywne jak wychowanie korczakowskie. Może warto by uczyć na studiach pedagogicznych różnych metod w bardziej rozwiniętej formie? Dla dobra wszystkich:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst!
Dzięki za niego, słyszałem trochę o tych przedszkolach, ale wiedzy nigdy dość. dowiedziałem się kilku nowych rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł. Ważne aby to czytali ludzie wychowujący nowe pokolenia. Wcale ta metoda nie musi być droga, trochę kreatywności i można wiele pomocy zrobić we własnym zakresie.
W Niemczech sa takie przedszkola i nie są one aż tak exkluzywne jak przedstawia auutorka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.