Facebook Google+ Twitter

Przedterminowe wybory w Austrii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-09 21:07

Przedterminowe wybory parlamentarne w Austrii odbędą się 28 września. Austriaccy deputowani wyrazili jednomyślnie zgodę na skrócenie obecnej kadencji parlamentu, która trwała zaledwie półtora roku.

Za rozwiązaniem Rady Narodowej głosowali posłowie wszystkich pięciu frakcji parlamentarnych. Wniosek współrządzącej Austriackiej Partii Ludowej poparła również koalicyjna Partia Socjaldemokratyczna. Rząd w Wiedniu zatwierdzi datę przedterminowych wyborów na jutrzejszym posiedzeniu w Wiedniu.

Kryzys koalicyjny w Austrii na tle realizacji reform służby zdrowia i szkolnictwa wyższego narastał od wielu miesięcy. Zasadniczym powodem rozpadu koalicji była jednak postawa socjaldemokratów wobec Traktatu Reformującego Unii. W oświadczeniu opublikowanym na łamach austriackich mediów kanclerz Alfred Gusenbauer i szef socjaldemokratów Werner Faymann stwierdzili, że po odrzuceniu dokumentu przez Irlandię, również Austriacy powinni zatwierdzić unijna konstytucję w referendum. Postawa socjaldemokratów oburzyła współrządzących chadeków, którzy zażądali zerwania koalicji.

Szanse obu ugrupowań w wyborach są wyrównane. Z sondażu opublikowanego na zamówienie dziennika "News" wynika, że na socjaldemokratów głosowałoby 26 procent, a na chadeków 33 procent Austriaków. Niespodzianką są wysokie notowania skrajnie prawicowej Partii Wolności, która w porównaniu z wyborami w roku 2006 podwoiłaby swój stan posiadania z 11 do 22 procent. Obserwatorzy nie wykluczają w tej sytuacji odnowienia koalicji austriackich chadeków ze skrajną prawicą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.