Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19931 miejsce

Przedwojenna gwiazda filmowa, czyli "Polita" w Studio Buffo

Pola Negri była narzeczoną Charliego Chaplina, kochanką Rudolpha Valentino, ulubienicą Adolfa Hitlera i jedną z największych gwiazd kina niemego. Na jej cześć powstała "Polita" - musical 3D Agaty Miklaszewskiej.

plakat / Fot. Teatr BuffoSpektakl "Polita" w reżyserii Janusza Józefowicza to hołd złożony jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri (w tej roli Natasza Urbańska), jedynej Polki, która podbiła Hollywood. To niezwykłe połączenie musicalu z efektami rodem z kina 3D.

Pola Negri / Fot. domena publicznaPola Negri naprawdę nazywała się Apolonia Chałupiec i pochodziła z Lipna. W dzieciństwie chciała być baletnicą, jednak gruźlica zaprzepaściła jej plany. Postanowiła więc zostać aktorką i to nie byle jaką - chciała zostać gwiazdą. Aby odnieść większy sukces, zaczęła posługiwać się pseudonimem Pola Negri (nazwisko wypożyczyła od włoskiej poetki Ady Negri, swojej idolki).

Zadebiutowała rolą w "Ślubach panieńskich" wystawianych przez Teatr Mały. Potem wystąpiła w pantomimie "Sumurun" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Dzięki temu już w wieku 17 lat była ulubienicą Warszawy. Pierwszym filmem, w którym zagrała, była "Niewolnica zmysłów". Nowe medium bardzo jej się spodobało i postawiła na film. Dzięki Ordyńskiemu, który ją polecił, wyjechała do Berlina, by grać w niemieckiej adaptacji "Sumurun". Właśnie tam poznała Ernsta Lubitscha (w tej roli Janusz Józefowicz) i to dzięki niemu znalazła się u szczytu kariery - w Niemczech, a potem... w Hollywood.

Natasza Urbańska (Pola Negri), Janusz Józefowicz (Ernst Lubitsch) / Fot. Studio BuffoPola Negri zasłynęła nie tylko z ról filmowych, lecz także z licznych romansów. Była narzeczoną Charliego Chaplina, kochanką Rudolpha Valentino i ulubienicą Adolfa Hitlera. Jedne znajomości pomagały w jej karierze, inne - wprost przeciwnie...

Musical stanowi ciąg obrazków z życia Poli Negri, opatrzonych komentarzem tytułowej bohaterki. Wiele scenek inspirowanych było filmami, m.in. "Titanic" (Pola płynie transatlantykiem do Ameryki), "Angielski pacjent" (Pola leci nad pustynią), czy "Panowie w cylindrach" (taniec Poli z Rudolfem Valentino).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.