Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4314 miejsce

Przedwojenna Warszawa. Co nam zostało z dawnych lat?

Seria artykułów pod nazwą "Co nam zostało z dawnych lat" ukazuje przedwojenną Warszawę, która przetrwała zniszczenia i cieszy oczy mieszkańców do dziś.

1. Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1. / Fot. K. TrzeciakowskiWarszawa była niegdyś niezwykłym miastem, nazywanym „małym Paryżem”. Piękne kamienice, zdobiły ulice naszej stolicy i zapierały dech w piersiach przyjezdnych. Niestety, wiele z nich nie przetrwało II wojny światowej. Na szczęście znajdują się w naszym mieście jeszcze miejsca, w których odnajdziemy czar dawnej Warszawy. Budynki, które niegdyś były wizytówką Warszawy, są nią również dzisiaj. W serii artykułów pod tytułem "Co nam zostało z dawnych lat", specjalnie odnaleźliśmy te obiekty, abyśmy wspólnie mogli podziwiać ich piękno. Zapraszamy zatem na spacerek po przedwojennej, ocalałej Warszawie, która ukryta w cieniu nowoczesnych budynków, nadal zachwyca ludzkie oczy. W drogę wyruszymy od ulicy Kredytowej.

Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1. / Fot. K. TrzeciakowskiZdjęcia 1-3. W kamienicy na ulicy Kredytowej 1 znajduje się obecnie Państwowe Muzeum Etnograficzne. Znalazło się ono tam jednak dopiero w 1949 roku. Przed wojną, swoją siedzibę miało tam Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Królestwie Polskim. Była to pierwsza instytucja bankowa w naszym kraju, która wspierała polskich właścicieli ziemskich.

Kamienica przy ulicy Kredytowej 3. / Fot. K. Trzeciakowski Państwowe Muzeum Etnograficzne przy ulicy Kredytowej 1. / Fot. K. Trzeciakowski

Zdjęcia 4-6. Tuż za byłym Towarzystwem Kredytowym Ziemskim, swoje miejsce miał gmach Towarzystwa Zakładów Gazowych. Modernistyczno-secesyjny projekt, wykonany przez Karola Jankowskiego oraz Franciszka Lilpopa. Budynek wzniesiony został w latach 1905-1907 i dotrwał do dziś praktycznie bez żadnych zmian. Obecnie gmach przechodzi rewitalizację.

Kamienica przy ulicy Kredytowej 3. / Fot. K. Trzeciakowski Kamienica przy ulicy Kredytowej 3. / Fot. K. Trzeciakowski

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ulica Lwowska zachowuje też urok dawnych lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.