Facebook Google+ Twitter

Przedwojenne firmy zrujnują Polskę?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-01 07:12

"Dziennik. Gazeta Prawna przestrzega, że przedwojenne przedsiębiorstwa mogą zrujnować Polskę.

Przedwojenne firmy, o których dawno zapomniano, reaktywują się i żądają od Skarbu Państwa zwrotu ich mienia. W grę wchodzą bardzo atrakcyjne nieruchomości. Sprawę pilnie bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ponieważ niewykluczone, że przy okazji oszuści chcą wyłudzić gigantyczne odszkodowania. Rząd chce przeciwdziałać możliwym nadużyciom, wprowadzając zmiany w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nowelizacja zakłada, że sędzia przed wpisaniem przedwojennej firmy do rejestru, będzie musiał zbadać w jaki sposób właściciele jej akcji weszli w ich posiadanie - czy drogą spadku, czy też kupując papiery od kolekcjonerów czy w antykwariacie.

Gazeta przypomina przykład firmy Giesche SA , która domaga się zwrotu nieruchomości w zabytkowym Nikiszowcu oraz wniosła do Ministerstwa Gospodarki wniosek o unieważnienie decyzji nacjonalizacyjnej przedwojennego majątku . Dziennik odkrył, że reaktywację Giesche SA przeprowadziło po 70 latach kilku trójmiejskich biznesmenów. Z lektury akt rejestrowych wynika, że w 2006 roku sędzia zdecydował o jej odrodzeniu w ekspresowym tempie. A za podstawę decyzji wystarczyło mu oświadczenie notariuszy z różnych miast w Polsce, że są u nich zdeponowane przedwojenne akcje spółki, stanowiące 99,9 proc. wyemitowanych akcji - pisze "Dziennik. Gazeta Prawna".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.