Facebook Google+ Twitter

Przegląd Filmów Chińskich po raz trzeci w Polsce

Podczas trzeciej edycji Przeglądu Filmów Chińskich widzowie Warszawy i Łodzi obejrzą siedem produkcji, będących spectrum współczesnej kinematografii chińskiej. Wśród nich absolutny hit tego roku "Aftershock" Fenga Xiaoganga. Początek festiwalu w Warszawie 21, a w Łodzi 27 września.

 / Fot. mat. prasowe- Mamy nadzieję, że nasza propozycja festiwalowa spodoba się polskiej publiczności, zwłaszcza "Afershock", który zachwycił chińskich widzów - mówił podczas konferencji prasowej w kinie Kultura Zhang Hongsen, minister z chińskiego Biura Radia, Filmu i Telewizji. Będzie to europejska premiera tego filmu. - Wśród 7 prezentowanych filmów znajdziemy dwa, będące reprezentacją pamięci narodowej: "Aftershock" i "Ostatnia bitwa", które podejmują trudne tematy historii Chin. Jest też propozycja kina obyczajowego (np. "Go, Lala, go") oraz kina akcji ("Strażnicy i zabójcy") z chińskimi sztukami walki i wykorzystaniem najnowszej technologii filmowej - prezentował repertuar przeglądu minister Hongsen.

Szczególnie wart polecenia jest film "Aftershock" Fenga Xiaoganga. Rzecz o trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w 1976 roku miasto Tangshan i o indywidualnych dramatach z nim związanych. Yuan Ni dowiaduje się, że po trzęsieniu ziemi jej dzieci zakopane są pod rumowiskiem. Jest postawiona przed dramatycznym dylematem, czy powinna ratować swojego syna Fonda, czy córkę Fan Teng. Uratowanie jednego dziecka spowoduje bowiem osuniecie rumowiska na drugie dziecko. Pod presją czasu matka decyduje ostatecznie, że uratuje chłopca - Fonda. Nie wie jednak, że jej córka - Fang Teng - przypadkiem usłyszała,
jakiego wyboru dokonała jej matka. Fang Teng cudem przeżywa katastrofę
- to tylko fragment opisu filmu i nie koniec niespodziewanych zwrotów akcji.

- Na festiwalu chcemy pokazać życie przeciętnych Chińczyków, ich codzienne borykanie się z życiem. Polecam zwłaszcza "Drogę do szkoły" - mówił Zhang Hongsen. - Widzowie będą pod wrażeniem trudu dzieci, które za wszelką cenę chcą zdobywać wiedzę.

W trakcie festiwalu obejrzeć będzie można także: "Ostatnią bitwę", "Strażników i zabójców", "Go, Lala, go", "A jeśli to ty,", "Tysiące mil samotności".

Opisy filmów oraz szczegółowy harmonogram można przeczytać na stronie Przeglądu Filmów Chińskich.

Prezentacje filmów festiwalowych odbędą się w dwóch kinach w Polsce: w warszawskiej Kulturze przy Krakowskim Przedmieściu od 21 do 24 września, a w Łodzi w kinie Polonia od 27 do 30 września.

Organizatorem Przeglądu Filmów Chińskich jest po raz kolejny Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które na konferencji w kinie Kultura 21 września reprezentował jego prezes Jacek Bromski. "Chińczycy trzymają się mocno" - skomentował osiągnięcia chińskiej kinematografii Bromski.

I trudno nie brać poważnie tej deklaracji, gdy padają konkretne cyfry: w 2009 roku w Chinach nakręcono 456 filmów fabularnych, w tym roku planuje się, że będzie ich 500. - Rynek produkcji filmowej w Chinach podzielony jest niemal równo pomiędzy producentów prywatnych i państwowych - mówił Ding Haijia, Radca ds. kultury Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. - I jest niezwykle chłonny; produkcje rodzime cieszą się cieszą się ogromną popularnością. Jednym głosem strona chińska i polska mówiły też o zagrożeniach dla produkcji filmowych, w tym o problemie nielegalnej dystrybucji za internet i nielegalną dystrybucję.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.