Facebook Google+ Twitter

Przegląd filmów Jana Himilsbacha w Filmotece Narodowej

Z okazji 80. rocznicy urodzin Jana Himilsbacha (Sidorowskiego z legendarnego "Rejsu") Filmoteka Narodowa przygotowała przegląd filmów z udziałem jubilata. Przegląd potrwa od 11 listopada do końca miesiąca.

 / Fot. Renata Pajchel, domena publicznaOd 11 do 30 listopada w warszawskim Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w budynku Biblioteki Narodowej przy al. Niepodległości 213, odbędzie się przegląd filmów fabularnych z udziałem Jana Himilsbacha. Będzie można także zobaczyć dwa filmy dokumentalne o Himilsbachu ("Bez pieniędzy czyli 24 godziny z życia Jana Himilsbacha" oraz "Himilsbach. Prawdy, bujdy, czarne dziury").

Warto przybliżyć jedną z barwniejszych postaci Polski minionej epoki. Dla kinematografii odkrył go Marek Piwowski, obsadzając jako Sidorowskiego w kultowym już "Rejsie". W tym debiucie stworzył niepowtarzalną i bardzo charakterystyczną parę ze Zdzisławem Maklakiewiczem, którą można było oglądać także w filmach Andrzeja Kondratiuka "Jak to się robi" i "Wniebowzięci". Był naturszczykiem, wcielał się w postaci bliskie swojej biografii, wykolejeńców, osoby mające problem z alkoholem, robotników, a robił to z dużym talentem - kamera go "lubiła".Był również kamieniarzem i pisarzem, zapytany kiedyś dlaczego wyżej ceni wyuczony zawód, powiedział: "Myślę, że dlatego, że moim dziełem granitowym nikt sobie d..y nie podetrze."

Zmarł przedwcześnie w wieku 57 lat z powodu choroby alkoholowej.

Od 2008 roku w Mińsku Mazowieckim odbywa się festiwal poświęcony jego twórczości. Co roku wyłaniany jest z tej okazji najlepszy aktor niezawodowy.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.