Facebook Google+ Twitter

Przegląd filmów Kiry Muratowej w Warszawie

W dniach 12-14 marca 2010 r. odbędzie się w warszawskim kinie "Świt" pierwszy w Polsce tak pełny przegląd filmów Kiry Muratowej, jednej z najwybitniejszych reżyserek rosyjskich, która niedawno ukończyła 75 lat.

 / Fot. PlakatKira Muratowa urodziła się w 1934 r. w miasteczku o nazwie Soroki, na terytorium obecnej Mołdawii. Jej panieńskie nazwisko brzmiało Korotkowa. Rodzice jej byli zdeklarowanymi komunistami i rewolucjonistami. Ojciec Korotkowej był Rosjaninem i zginął w czasie wojny z rąk Niemców za udział w ruchu oporu na terytorium Besarabii. Jej matka była wysoko postawionym urzędnikiem w powojennym rządzie rumuńskim.

W 1952 r. Kira Korotkowa przybywa do Moskwy, gdzie studiuje na wydziale filologicznym w MGU (Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. M. Łomonosowa), ale po roku przenosi się do WGIK (Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii), który ukończyła w 1959 r. O swoim nauczycielu i mistrzu Siergieju Gierasimowie będzie wypowiadała się zawsze z wielkim uznaniem i szacunkiem. Na studiach wychodzi za mąż za kolegę ze studiów, Aleksandra Muratowa, syna ukraińskiego pisarza. Razem kręcą pracę dyplomową „Nad urwiskiem” (1961), do którego Muratowa napisała scenariusz na podstawie opowiadania naturalistycznego pisarza Gawriła Tropolskiego.

Jej debiutem filmowym były „Krótkie spotkania” (1967). Nieco ironicznie Muratowa nazwała swój film prowincjonalnym melodramatem. Opowiada on o kelnerce Nadii (w tę rolę wcieliła się 21-letnia Nina Rusłanowa, studentka drugiego roku aktorstwa), która zakochuje się w grającym pięknie na gitarze młodym geologu Maksymie (w tej roli 29-letni Włodzimierz Wysocki), ale gubi jego adres i szukając mężczyzny przypadkowo trafia do domu Walentyny (w tej roli Kira Muratowa) związanej z Maksymem.

Nadia nie zdradza Walentynie swego uczucia, obserwując uważnie relacje między nią a Maksymem. Muratowa uwydatnia przede wszystkim konflikt między uporządkowaną, wykonującą skrupulatnie swą pracę Walentyną a Maksymem, wolnym duchem, nie mogącym nigdzie znaleźć swego miejsca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.