Facebook Google+ Twitter

Przegląd firm hostingowych – u kogo najbezpieczniej?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-22 16:22

Na co zwracasz uwagę wybierając dostawcę usług hostingowych? Czy jesteś świadomy tego, co powinieneś wymagać od operatora?

Wybierając dostawcę hostingu należy być świadomym obowiązków, które na nim spoczywają. Prawdą jest, że na jakość usług składa się kilka czynników - czasem tylko duże firmy będą w stanie zapewnić nie tylko wysoki poziom niezawodności, ale także bezpieczeństwa.

Dziś zestawiamy ze sobą oferty największych i najbardziej znanych graczy na rynku. Pokażemy szerokość oferty, stosunek do regulacji nakładanych przez GIODO, powiemy jak ważna w temacie hostingu jest serwerownia oraz jej lokalizacja, backup strony www oraz poczty, a także usługi dodatkowe związane z bezpieczeństwem danych. Pod uwagę zostanie wziętych pięć czołowych firm hostingowych, zarówno tych dużych, jak i mniejszych - Ogicom, Home.pl, 1&1, Blink.pl oraz OVH*.

Duża firma, duża jakość
W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa do obsługi naszej www wybrać można kilka ofert. Decydując się na współpracę z dostawcą hostingu należy sobie odpowiedzieć na pytania - jakiego ruchu spodziewam się na stronie, jakie są moje oczekiwania, jeżeli chodzi o jej rozwój, czy potrzebuję pomocy w uregulowaniu kwestii przetwarzania danych z GIODO, czy oczekuję korzyści dodatkowych, które usprawnią funkcjonowanie mojej firmy? Dla przykładu - w firmach typu Blink.pl czy Home.pl do dyspozycji klientów pozostają dwa rodzaje hostingów - współdzielony oraz dedykowany (choć, jak deklaruje Blink.pl oferta zostanie również uzupełniona o opcję VPS). W modelu hostingu współdzielonego przyjmuje się, że wielu klientów korzysta z zasobów jednego serwera. Użytkownik posiada przydzieloną odpowiednią, limitowaną ilość miejsca na dysku, zazwyczaj z dodatkowymi ograniczeniami, jak limit liczby kont poczty elektronicznej, czy transferowanych danych. Współdzieli się nie tylko przestrzeń, ale także moc obliczeniową procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie. Z drugiej strony ograniczamy koszty, bo taka usługa zazwyczaj kosztuje nie więcej niż kilkaset złotych w skali roku. To rozwiązanie dla tych, których strony internetowe nie generują bardzo dużego ruchu - małych firm lub osób dopiero rozpoczynających działalność w sieci.

Minusem wielu ofert jest brak rozwiązania pomostowego - tutaj zdecydowanie zwycięża np. Ogicom proponując także VPS (Virtual Private Server), jak tłumaczy dostawca - „limuzyna w cenie biletu autobusowego”. W tym modelu usługodawca przydziela użytkownikowi określoną część zasobów serwera, który obsługuje również innych klientów. Zasób serwera w tym przypadku jest uzależniony od tego, jaki pakiet zdecydujesz się wykupić, bowiem rozwiązanie, określane także jako „hosting w chmurze”, pozwala na dowolne zdefiniowanie potrzebnych parametrów hostingu - płaci się tylko za tyle pamięci czy mocy procesora, ile się faktycznie potrzebuje. Podstawową różnicą między VPS a hostingiem współdzielonym jest odseparowane, niezależne od innych użytkowników oprogramowanie oraz system operacyjny. W tym modelu mówi się o kilkunastu klientach na jednym serwerze. Ze względu na separację twojego środowiska od środowisk innych użytkowników, działania jednego z nich nigdy nie wpłyną na destabilizację usług świadczonych dla ciebie.

Serwer dedykowany to największa jakość - propozycję tę znajdziemy w ofercie każdego z omawianych dostawców. W jego wypadku dysponujesz pełną mocą obliczeniową oraz elastycznością konfiguracji serwera. Użytkowanie jest droższe, ale decydując się na nie zyskujesz całą moc serwera dla siebie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.