Facebook Google+ Twitter

Przegląd prasy

Prasa spekuluje nad słusznością podjęcia decyzji o wznowieniu prac w wyrobisku w kopalni Halemba, które 15 lat temu pochłonęło już ofiary.

Czołówki wszystkich dzisiejszej gazet poświęcone są tragicznym wydarzeniom w kopalni węgla kamiennego Halemba. Niewyobrażalna tragedia, która zabrała życie 8 górnikom (15 jeszcze nie odnaleziono) pogrążyła w żałobie nie tylko rodziny ofiar ale i całą Polskę. Nie jest to pierwszy wypadek w kopani Halemba. Prasa spekuluje nad słusznością podjęcia decyzji o wznowieniu prac w wyrobisku, które 15 lat temu pochłonęło już ofiary. Spekuluje się nad odpowiedzialnością kierownictwa kopalni. Za wcześnie jednak na szukanie winnych. Przyczyny tragedii i ewentualnych winnych wskaże specjalna komisja.

Wiele miejsca w dzisiejszych gazetach zajmuje II tura wyborów, która już tuż, tuż. Bohaterem II tury nie są rywalizujący ze sobą kandydaci a paradoksalnie Jan Rokita. Poparcie jakiego udzielił PiS-owskiemu kandydatowi na prezydenta Krakowa szybko zostało wykorzystane w spocie wyborczym prof. Terleckiego. „Rzeczpospolita”: Wypowiedź Rokity, który na planszy z logo PO wzywa: „Zagłosujcie w drugiej turze na Ryszarda Terleckiego. To lepszy prezydent”. jest emitowana w lokalnej stacji TVP. Władze PO zastanawiają się, czy w tej sytuacji nie pozwać PiS w trybie wyborczym. Z ekspertyz prawnych wynika, że PiS bezprawnie wykorzystało wizerunek, czyli logo PO.

„Gazeta Wyborcza” dotarła do projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie Podatku Vat w budownictwie. Z projektu wynika, że: za mieszkania do 120 m kw. i domy do 200 m kw. zapłacimy 7% podatek VAT. Za każdy dodatkowy metr VAT wyniesie 22%. Biorąc pod uwagę fakt, że Polska ma prawdopodobnie najgorszą sytuację mieszkaniową w całej UE i tylko zerowa stawka podatku mogłaby ją poprawić. W sytuacji 7- i 22 – procentowej stawki podatku obietnica 3 milionów mieszkań może być iluzoryczna.

„Fakt” prorokuje najbardziej spektakularne bankructwo w historii III lub IV Rzezcpospolitej. Gazeta twierdzi, że za 9 lat ZUS stanie się kompletnym bankrutem, a ponad 10 milionów ludzi, którzy w 2015 roku będą jego klientami zostanie bez pieniędzy. "Fakt" powołuje się na szefa Rady Nadzorczej ZUS Roberta Gwiazdowskiego, który mówi, że w 2015 roku jego firmie grozi poważny kryzys finansowy.

„Trybuna” alarmuje, że w policji brakuje 5 tysięcy funkcjonariuszy. Według gazety, na początku roku braki kadrowe wynosiły tylko 3 tysiące osób, zaś zwiększenie braków kadrowych wiąże się z decyzją ministra spraw wewnętrznych o zwolnieniu ze służby wszystkich policjantów, którzy w swojej karierze mieli jakiekolwiek związki ze Służbą Bezpieczeństwa PRL.

Według „Trybuny” Polacy są wściekli, że czeka ich kolejna, duża podwyżka. Chodzi o podwyżkę cen gazu. Negocjacje w sprawie dostaw gazu z Rosji, „Trybuna”, określa mianem kompletnej kompromitacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

„Nasz Dziennik” donosi, że posłowie i senatorowie zaangażowani w obronę praw człowieka domagają się zbadania działań prowadzonych przez wrocławską prokuraturę okręgową wobec szefów „Bestcomu” - jednej z największych polskich firm z branży komputerowej. W wyniku działań prokuratury "Bestcom" upadł, pracę straciło co najmniej siedemdziesiąt osób, a prezesi firmy od pięciu miesięcy przetrzymywani są w areszcie. Prokuratura nie zgadza się na ich zwolnienie, choć nie potrafi przygotować przeciwko nim aktu oskarżenia. Parlamentarzyści obawiają się, że w sprawie powtórzył się „casus Kluski”, a zniszczenie wiodącej polskiej firmy nie było przypadkowe.

„Dziennik” dotarł do poselskiego projektu ustawy stanowiącej część programu „Zero Tolerancji”. Według gazety, ustawa przewiduje, że od stycznia będzie obowiązywać godzina bezpieczeństwa, po której małoletni będą mogli przebywać w miejscach publicznych tylko w towarzystwie dorosłych. Wprowadzanie godziny bezpieczeństwa będzie leżało w gestii samorządu, które najlepiej znają problemy na swoim terenie. Samorządowcy będą też określać wiek młodzieży, którą obowiązywałaby godzina bezpieczeństwa.

„SuperExpress” ujawnia samarytańską rolę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Po 500 zł dofinansowania do codziennych wydatków na życie dostali wszyscy pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tym, którzy mają dzieci, wpadnie dodatkowo po 200 zł na każde. Dofinansowanie przyznano też Annie Jaruckiej, która po politycznym skandalu (afera Cimoszewicza) od roku nie przychodzi do pracy, przedstawiając wciąż nowe zwolnienia lekarskie. Obiecywane „tanie państwo” zaczyna funkcjonować, co prawda nie dla wszystkich, ale zawsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.