Facebook Google+ Twitter

Przegląd prasy

Lepper musi odejść.

Polacy surowo o prezydencie

"Rzeczpospolita" publikuje wyniki sondażu przeprowadzonego dla dziennika przez GfK Polonia. Na pytanie - Jak sprawuje urząd prezydent Lech Kaczyński 14 proc. respondentów odpowiedziało "bardzo źle", 21 proc. - "raczej źle", 37 proc. - "przeciętnie", 3 proc. - "bardzo dobrze", 16 proc. - "raczej dobrze", 9 proc. - "trudno powiedzieć".

Między Platformą i SLD

"Dziennik" pisze, że Aleksander Kwaśniewski rozważa możliwość powrotu do polityki. Może mu w tym pomóc Andrzej Olechowski, jeden z założycieli PO. Obaj politycy spotkali się trzy dni temu. Sondowali, czy możliwe jest wspólne recenzowanie rządu. Według ich współpracowników to zwiastun nowej partii - liberalno-lewicowego konkurenta dla PiS i PO.

Hamburgery na rozkaz

Zakończona śmiercią dwójki policjantów wyprawa do Siedlec nie była jedynym przypadkiem prywaty w policji. Zaledwie 24 godziny wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych Marek Surmacz wysyłał policjantów po hamburgery dla podróżującej pociągiem koleżanki z rządu, wiceminister pracy Elżbiety Rafalskiej. Policjanci z kanapkami czekali na głodną Rafalską na peronie - pisze "Dziennik”.

Lepper musi odejść

Zamiar uchylenia immunitetu posłowi Łyżwińskiemu i postawienia mu prokuratorskich zarzutów nie kończy seksafery. Za haniebne upodlanie kobiet w Samoobronie odpowiada Andrzej Lepper. On stworzył tę partię, zaprowadził ją na szczyty, pozwalał, by jego ludzie zachowywali się jak gang, zapewniał im bezkarność. Lepper musi odejść - twierdzi autor komentarza w "GW".

PiS bis

Ugrupowaniu Kaczyńskiego rośnie groźny polityczny rywal - PiS bis. W niektórych samorządach trwa prowadząca do podziałów w partii wojna o władzę, której przyczyną są ambicje lokalnych parlamentarzystów - pisze "Życie Warszawy". - Czegoś takiego jeszcze nie było. Prawo i Sprawiedliwość powinno zmienić nazwę na Podzieleni i Skłóceni - tak sytuację w lokalnych strukturach PiS komentują mieszkańcy Wałbrzycha.

Nowe kłopoty sędzi Bagińskiej

Lidia Bagińska, wybrana, choć jeszcze nie zaprzysiężona, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, poświadczyła wiarygodność sfałszowanego weksla - pisze "Gazeta Wyborcza”. Chodzi o weksle wystawione przez Piotra Bykowskiego w imieniu Invest Banku, którego był w latach 90. prezesem. Miały poręczać transakcje tego banku z Bankiem Staropolskim (upadłym później), który Bykowski też kontrolował. Wystawione zostały in blanco, mogą dotyczyć sumy do pół miliarda złotych. Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła Bykowskiemu zarzut ich sfałszowania. Dowodem ma być to, że wystawione zostały z datą 1994 r., a blankiet weksla pochodzi z 1995 r. - wtedy, po denominacji złotówki, zaczęto produkować nowy wzór blankietu. Tej sprzeczności - między datą na wekslu a datą jego wydrukowania - nie zauważyła Lidia Bagińska, współautorka znanego komentarza do prawa czekowego i wekslowego. W aktach prowadzonej przez prokuraturę sprawy jest wydana przez nią w czerwcu 2001 r. opinia, w której potwierdza wiarygodność weksla.

SLD nie chce oddać majątku Kościołowi

SLD chce likwidacji kościelno-rządowej Komisji Majątkowej, która zajmuje się zwrotem nieruchomości zagrabionych Kościołowi w czasach PRL - pisze Życie Warszawy". - Działająca przy MSWiA Komisja Majątkowa to przeżytek - twierdzi poseł Piotr Gadzinowski (SLD). - Powstała na mocy ustawy o stosunku państwa do Kościoła, od której uchwalenia minęło już 17 lat.

Zabił dla fabuły i z zazdrości?

Pisarz i podróżnik z Chojnowa został oskarżony o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Według prokuratury porwał wrocławskiego przedsiębiorcę, trzy dni go głodził, bił i związanego wrzucił do Odry. Później opisał to w książce - informuje "Gazeta Wyborcza". Pan Dariusz, właściciel małej firmy reklamowej, zaginął w listopadzie 2000 r. Po miesiącu Odra wyrzuciła jego ciało niedaleko Chobienia koło Góry. Według prokuratury pisarz zabił z zazdrości. Myślał, że jego żona ma romans z Dariuszem J. Według świadków był o nią chorobliwie zazdrosny, mimo że żyli w separacji.

Schowali urwisów przed Giertychem

Według nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Główczycach w Pomorskiem, dyrektorka szkoły Henryka Fugiel zamknęła ponad 40 gimnazjalistów w pracowni komputerowej, by ukryć ich przed "trójką Giertycha". Uczniowie byli odseparowani przez pięć godzin, pilnowali ich pedagodzy - pisze "Metropol". Żeby uczniom się nie nudziło, pozwolono im grać na komputerach. Do toalety mogli wychodzić jedynie z opiekunem - dodaje nauczycielka. Te informacje potwierdzają również uczniowie.

Wielkie prześwietlanie urzędników

Polskie sądy zapchały wnioski urzędników starających się o zaświadczenia o niekaralności. Jeśli ich szybko nie zdobędą, mogą nawet stracić pracę. A do tej pory nie ma ich połowa - pisze dziennik "Metro". Zgodnie z uchwaloną jesienią nowelizacją ustawy o pracownikach samorządowych wszyscy urzędnicy - od referenta do dyrektora wydziału - muszą być dokładnie sprawdzeni, czy nie byli w przeszłości karani. Reszta musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie o niekaralności. Jeśli nie zrobią tego do 11 stycznia, mogą zostać zwolnieni albo zapłacić karę. Sęk w tym, że na zdobycie zaświadczenia politycy dali niemal 150 tys. polskich urzędnikom tylko trzy miesiące. W całej Polsce zaświadczeń nie ma jeszcze połowa urzędników. Skąd te opóźnienia? Samorządowcy mówią, że nie mają na nie pieniędzy. Koszty każdego zaświadczenia pokrywa urząd, a jedno kosztuje 50 zł. W skali całego kraju urzędy wydadzą nawet 7,5 mln zł.

Dlaczego nie lubimy świąt

Choć święta mają być czasem radości, dla wielu z nas zmieniają się w koszmar - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie "Życia Warszawy. Respondentów najbardziej denerwuje tłok w centrach handlowych i problemy z zakupem prezentów. Niechęć budzą też prace domowe związane z przygotowaniem świąt (32,8 proc.), nachalny marketing i wszechobecne reklamy (27,5 proc.), koszty związane z organizacją świąt (26,8 proc.), przymusowe obżarstwo (16,5 proc.), konieczność obściskiwania się z nie lubianym wujkiem lub ciotką podczas dzielenia się opłatkiem (10,1 proc.), a nawet konieczność spędzania czasu z rodziną (3,3 proc.).

Wigilia wolna dla kobiet

Z sondażu TNS OBOP dla "Faktu" wynika, że aż 83 proc. Polaków, w tym większość mężczyzn, chce, by Wigilia była dniem wolnym dla pań. Pomysł popierają posłanki z koalicji i opozycji. "Przed świętami ciężar obowiązków spoczywa na kobietach. Czas to zmienić" - mówi Jolanta Szczypińska z PiS. "Mężczyźni powinni bardziej włączać się w przygotowanie świąt" dodaje Genowefa Wiśniowska, wicemarszałek Sejmu. Jak składać życzenia W jaki sposób złożyć świąteczne życzenia? Oto problem, wobec którego stają miliony Polaków - uważa gazeta "Metropol".

Jak składać życzenia świąteczne

- Możemy życzyć "Wesołych świąt", ale musi to być naturalne, szukanie oryginalności jest czasem ryzykowne - mówi językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Pozostaje jeszcze kwestia, jak złożyć życzenia. Czy nasz adresat nie obrazi się za MMS-a albo telefon? - Nie wysyłam życzeń SMS-em, są za mało osobiste - przyznaje aktor Michał Żebrowski. - Ale lepsze takie niż żadne - dodaje. Z kolei prof. Bralczyk zauważa, że skoro mamy nowe sposoby porozumiewania się, to nic dziwnego, że z nich korzystamy. - Kiedyś wysyłano telegramy, a dziś są to SMS-y i e-maile - mówi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.