Facebook Google+ Twitter

Przegląd prasy

Na okładkach gazet są dwa tematy – zmiana premiera i mundial. Większość dzienników potępia zachowanie Zidane'a, równocześnie zadając sobie pytanie, co takiego powiedział mu Materazzi, że Zinedine zareagował tak gwałtownie.

Rzeczpospolita 

Gazeta donosi, że z powodu upałów firmy transportowe tracą dziennie 82 miliony złotych. Wysoka temperatura spowodowała wzrost popytu na energię o 10 proc. Energetycy ostrzegli, że mogą nastąpić przerwy w dostawach prądu. Ale na tym nie koniec. Z powodu utrzymujących się upałów produkcja w wielu firmach będzie zmniejszona. Przyczyną są m.in. trwające od tygodnia ograniczenia w ruchu wielkich ciężarówek.

Od piątku pojazdy o masie powyżej 12 ton muszą stać na parkingach od 11. do 22. Wyjątkiem są przewozy wyrobów szybko psujących się i spożywczych oraz betonu i zwierząt.

- Ograniczenia mogą utrudnić nam zaopatrzenie w części do produkcji, a w efekcie spóźnienie naszych dostaw do odbiorców finalnych - przyznaje Krzysztof Szwedkowicz, szef zakładów TRW w Częstochowie, które produkują pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne.

Pomysł ograniczenia ruchu nie podoba się transportowcom. Zbigniew Pabian z firmy transportowej Schenker uważa, że wprowadzone ograniczenie szkodzi Polsce, bo przewoźnicy wybierają tranzyt przez Czechy, Słowację i Ukrainę.

  Gazeta Wyborcza

Według sondażu Wyborczej Jarosław Kaczyński będzie gorszym premierem, uważa tak aż 48 badanych. Kazimierz Marcinkiewicz był dobrym premierem według 82 proc. badanych wczoraj Polaków. To ocena niespotykana w sondażach polityków, o dobre kilkanaście punktów wyższa niż jego poprzednie notowania. To zapewne efekt żalu i rozczarowania po odejściu popularnego premiera.

W całej historii Polski po 1989 r. nowi premierzy zyskiwali na starcie znaczące poparcie, Polacy dawali im kredyt zaufania. Nie tym razem. Tylko 21 proc. badanych oczekuje, że Jarosław Kaczyński będzie dobrym premierem. To mniej, niż wynosi poparcie dla PiS, to nawet mniej, niż w sondażach zaufania otrzymuje ostatnio prezes PiS.

Co ciekawe, przeważa też opinia, że straci nie tylko PiS, lecz także sam Jarosław Kaczyński.

Życie Warszawy

Bezrobotni będą mogli za publiczne pieniądze pracować nie tylko na rzecz szkół czy urzędów, ale również kościołów. Inicjatorką zmiany rozporządzenia w sprawie prac interwencyjnych dla bezrobotnych jest posłanka PiS Daniela Chrapkiewicz.

Budżet państwa refundowałby pensje takiego pracownika do wysokości zasiłku dla bezrotnych oraz opłacał składki na ubezpieczenie społeczne. – Nie widzę różnicy między pracą bezrobotnego w szkole publicznej lub urzędzie, a taką na rzecz kościoła – wyjaśnia posłanka. Natychmiast zastrzega: nie chodzi o prace budowlane, tylko o pomoc w prowadzonych przez kościół ośrodkach pomocy społecznej.

Obecne przepisy zakazują zatrudniania bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych, jeśli miałyby one być wykonywane na rzecz kościoła, związku wyznaniowego, partii politycznej bądź związku zawodowego. Zdaniem posłów, kościoły powinny zostać z tej listy wyłączone, bo to one w dużej mierze zajmują się sprawami, na które pieniędzy brakuje państwu – czytamy w Życiu Warszawy.

Dziennik

Gazeta odkrywa, że zamiast dobrze przygotowanych do służby funkcjonariuszy, polskie ulice patrolują często niekompetentni stójkowi. NIK ujawniła właśnie raport o poziomie wyszkolenia policji. Okazuje się, że młodzi funkcjonariusze są źle szkoleni, a doświadczeni nie zdobywają nowych umiejętności. Rocznie Komenda Główna wydaje na doszkolenia 25 zł na jednego policjanta. Na kursie podstawowym kadeci zamiast ćwiczyć na strzelnicy, spędzają czas na wykładach. Muszą wkuć 150 dokumentów i przeczytać 300 lektur – pisze Dziennik. Nie ma się co dziwić, że w Komendzie Głównej Policji do obowiązkowych sprawdzianów fizycznych nie przystąpiło aż 67 proc. oficerów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.