Facebook Google+ Twitter

Przegląd prasy – wtorek, 21 listopada 2006

Rzeczposolita pisze dziś, że tanie kredyty, niskie stopy procentowe i unijne dotacje powodują, że w Polsce rosną inwestycje budowlane, a wraz z nimi cała gospodarka. Do nowych mieszkań kupujemy meble, sprzęt grający, pralki i lodówki.

GUS podał w poniedziałek, że produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w październiku w porównaniu z ubiegłym rokiem o28,6 proc. Ekonomiści są zgodni, że inwestycji budowlanych będzie nadal przybywać.

Fot. Magdalena TobikWynika to m.in. z faktu, że coraz więcej przygotowywanych jest terenów podbudowy. Obroty firm, które się tym zajmują, wzrosły aż o 54 proc. Liczba zezwoleń na budowy mieszkań do końca września zwiększyła się o 32,1 proc.

Dzięki dobrej koniunkturze drożeją też akcje firm budowlanych, ich indeks wzrósł w tym roku o 125,5 proc. Zyskają również pośrednicy nieruchomości. Ich zyski osiągną rekordowy poziom ponad 800 milionów złotych. Cieszą się też bankowcy, bo gros tych rzeczy kupujemy na kredyt. W trzecim kwartale pożyczyliśmy na cele mieszkaniowe prawie 11 mld zł, czyli o 63 proc. więcej niż przed rokiem – czytamy w Rzeczpospolitej.

"Gazeta Wyborcza" też na pierwszej stronie ma informacje gospodarcze. Okazuje się, polskie produkty podbijają Wielką Brytanię i Irlandię, a popyt na polskie towary i usługi napędzają emigranci z Polski. Nasze firmy od początku roku wysłały do Wielkiej Brytanii towary za 2,8 mld funtów (ok. 15,7 mld zł) - podaje brytyjski urząd statystyczny. Oznacza to wzrost w ciągu roku o 71 proc.! Nasz GUS podaje 14 mld zł (rozbieżności wynikają m.in. z różnic kursowych).

Siła napędowa tego handlu to kilkaset tysięcy polskich emigrantów pracujących na Wyspach – pisze "Wyborcza".

Trzy największe brytyjskie sieci hipermarketów - Tesco, Sainsbury's i Asda - od września sprzedają jedzenie znad Wisły. Obok dań azjatyckich czy koszernych stoją gołąbki, flaki, gulasz, musztarda, piwo Tyskie i pulpety w sosie pomidorowym.

Dzięki emigrantom z Europy Środkowej sprzedaż wódki w Irlandii (m.in. polskiej) wzrosła w pierwszym półroczu 2006 r. o 12 proc. Dziennik "Irish Independent" cytuje menedżera z firmy Smirnoff: - Chodzi głównie o sprzedaż w sklepach, bo Polacy wolą pić w domu niż w pubie.

Polskiego czytelnika dostrzegły gazety lokalne. Cotygodniowe edycje po polsku mają m.in. "The Reading Chronicle" w hrabstwie Berkshire czy irlandzki "The Dublin Evening Herald".

Specjalną ofertę przygotowały brytyjskie zakłady pogrzebowe. Zapewniają: polskiego konsultanta, który zorganizuje pochówek, katolickiego księdza (często z Polski), transport zwłok do kraju.

Tymczasem "Dziennik" donosi na pierwszej stronie, że córka wicemarszałek Genowefy Wiśniowskiej została dyrektorem finansowym w resorcie budownictwa. Jak odkryli dziennikarze, Sywia Wiśniowska przejęła obowiązki dyrektora sekretariatu ministra. Zastąpiła na tym stanowisku wieloletniego urzędnika służby cywilnej Andrzeja Grabowskiego, którego nowy minister budownictwa Andrzej Aumiller wysłał na przymusowy urlop. Opozycja określa to mianem "najgorszego rodzaju nepotyzmu". – Całość można określić jednym słowem: żenada – tak sytuację skomentował poseł Paweł Graś z PO.
Genowefa Wiśniowska pytana przez dziennikarzy, czy pomogła córce w awansie mówi enigmatycznie: – Odpowiedź zależy do tego, czy mam się wypowiedzieć jako matka, jako poseł czy jako wicemarszałek Sejmu.
– Prawo tego nie zabrania – skomentował całą sprawę wicemarszałek Sejmu Tadeusz Cymański (PiS).
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

A w "Wyborczej"" dzisiaj pocztówka. Z okazji światowego dnia życzliwości i pozdrowień. Bardzo fajna, naprawdę mi siępodoba:)
A wydana przez...Wrocław - miato spotkań. No, to widać jak promuje się miasto i jak działać by się pozytywnie kojarzyło..władze innych miast - może tak przykład weźmiecie? Polecam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.