Facebook Google+ Twitter

Przegląd prasy – wtorek, 3 października 2006 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawi za kilka dni nowy Kodeks Karny – sztandarowy pomysł PiS – twierdzi "Gazeta Wyborcza". Gazeta twierdzi, że zmianie ulegnie 150 z ponad 360 przepisów, a mimo to będzie on przedstawiany jako nowelizacja.

fot. archiwumNależy spodziewać się zaostrzenia kar, w tym szczególnie dla młodocianych przestępców. 15 letni przestępcy mają być traktowani jak dorośli. Wzrosnąć mają też dolne granice kar i tak np. według Gazety Wyborczej minimalna kara za zabójstwo to 10 lat (obecnie 8), ciężkie uszkodzenie ciała od 3-15 lat (dziś 1-10 lat), udział w bójce  to 5 lat (dziś najwyżej 3 lata). Zaostrzone zostaną również przepisy dotyczące recydywistów. Najgroźniejsi nie będą mogli liczyć na warunkowe zwolnienie.

Zwiększone mają być również grzywny, których maksymalny pułap ustalono na 7,2 mln. złotych. Ale są też zmiany w drugą stronę. Nowy Kodeks Karny łagodzi kary za niektóre występki, za które wprowadza kary poniżej miesiąca więzienia - donosi "Gazeta Wyborcza"

Cebula zamiast kiełbasy

Wieś Miastu – pod takim hasłem, Samoobrona chce zdobyć większe poparcie w miastach – donosi „Życie Warszawy”. Rolę kiełbasy wyborczej ma zająć m.in.…cebula. Płody rolne będą pakowane do reklamówek z logo partii Leppera.

Pomysłodawcą akcji ma być wedłu "ŻW" wiceprzewodniczący Samoobrony Stanisław Łyżwiński.

– Jej mechanizm jest bardzo prosty. Najpierw zbieramy płody rolne od sympatyzujących z nami rolników i magazynujemy je. Pakujemy później w torby, zawozimy do dużych miast i rozdajemy wśród najuboższych – wyjaśnia Łyżwiński.

Wcześniej w kilku miastach Polski m.in. w Krakowie przeprowadzono już taką akcję i cieszyła się ona…sporym zainteresowaniem – twierdzą na łamach "ŻW"przedstawiciele Samoobrony.

Posłowie mogą spać spokojnie

Samoobrona zamyka sprawę weksli donosi „Dziennik”. Byli posłowie tej partii mogą spać spokojnie, bo ich weksle nie będą egzekwowane.

- Ta sprawa jest dla nas obecnie zakończona. Mamy nadzieję, że kadencja będzie skrócona i tym samym umorzone zostaną wszystkie weksle – twierdzi wiceszef Samoobrony Janusz Maksymiuk.

Twierdzi też, że Samoobrona nie miała zamiaru ich egzekwować. Jest jednak jedno ale: kancelaria prawna, która się nimi zajmowała najprawdopodobniej je sprzedała.

- Nigdy nie mówiłem, że te weksle zostały uruchomione – cytuje Maksymiuka "Dziennik". - Mówiłem tylko, ze kancelaria, która się nimi zajmowała, prawdopodobnie je sprzedała. Nie wiem, komu i nie wiem, za ile. To już nie jest nasza sprawa – stwierdza Maksymiuk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.