Facebook Google+ Twitter

Przegląd tygodników – środa, 27 września 2006 r.

Co piszą 'Newsweek", "Wprost", "Polityka", "Przegląd"

Tygodnik „Przegląd” zamieszcza wywiad z Lechem Wałęsą. Były prezydent mówi o rządzących, Platformie Obywatelskiej, PiS, lewicy, Okrągłym Stole i wojnie na teczki. Podkreśla, iż przedterminowe wybory powinny odbyć się jak najszybciej, a Polacy tym razem powinni mądrze wybrać.

W numerze jest ciekawy reportaż o cierpiącej na wrodzona łamliwość kości Gosi Więcek spod Cieszyna. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie, a ona świętuje już 23. urodziny. „Zwariowana optymistka” nie poddaje się chorobie. Tańczy, jeździ konno, studiuje i szuka swojej drugiej połówki.

Waldemar Piasecki w korespondencji z Nowego Jorku składa ostatni hołd zmarłej dziennikarce Orianie Fallaci. Niestrudzona wojowniczka o prawdę, prawo do własnych poglądów i ich głoszenia,  zmarła w ubiegły piątek  we Florencji.

„Newsweek” na tytułowej stronie zamieszcza informację o konflikcie cywilizacji. Niefortunna wypowiedź papieża wzbudziła oburzenie wyznawców islamu. Na ulicach arabskich miast płoną kukły Benedykta XVI, a turecki pisarz zdobywa sławę mierną opowieścią o zabójstwie papieża na tureckiej ziemi.

O kryzysie rządowym, rozbitej koalicji, czerwonym kapeluszu i Andrzeju Lepperze z Janem Marią Rokitę rozmawiają Anita Werner i Paweł Siennicki.

"Newsweek" pisze też o nowej fali zachorowań na gruźlicę. Choroba ponownie zaczyna zabijać. Pojawił się nowy prątek odporny na leki. Naukowcy szukają skutecznej broni przeciwko tej groźnej chorobie.


W Tygodniku „Wprost” możemy przeczytać o najnowocześniejszych szczepionkach. Dotychczas chroniły przed zakażeniami, teraz będzie można je wykorzystać, by równie skutecznie zapobiegały nałogom, otyłości i chorobom niezakaźnym, takim jak cukrzyca i nowotwory złośliwe. Brytyjscy i amerykańscy uczeni prowadzą badania nad szczepionkami przeciwko działaniu ecstasy, amfetaminy, a także heroiny. Badacze z Hastings Center w Nowym Jorku twierdzą nawet, że za kilka lat będzie można zaszczepić nastolatki przed działaniem tzw. pigułki gwałtu, zawierającej fencyklidynę.

W artykule „Europejska lista płac” czytamy o poszukiwaniu polskich pracowników m.in. w Irlandii, Szwecji i Finlandii.  W sierpniu rząd Irlandii oplakatował polskie miasta billboardami z hasłem "Rozwiń swoją karierę zawodową. Irlandzkie firmy rekrutują cieśli, inżynierów, elektryków". Pracowników z Polski poszukują także Finowie i Szwedzi. W Unii Europejskiej prawdopodobnie pracują już dwa mln Polaków. Podczas gdy Polacy masowo wyjeżdżają za granicę, rodzimym przedsiębiorcom zaczyna brakować rąk do pracy, pustoszeją polskie budowy, szpitale, nie ma kto obsługiwać klientów w hipermarketach.  

„Polityka” dużo uwagi poświęca wydarzeniom na Węgrzech. O zniszczeniu reputacji całej Europy Środkowej przez Budapesztański ogień, w swoim artykule pisze Tomasz Maćkowiak. Temat węgierskich zamieszek kontynuowany jest również w wywiadzie z prof. Jackiem Rostowskim z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie.

Artykuł „Ściąganie ścigane” porusza temat niesamodzielnych prac dyplomowych. Początek roku akademickiego to również dla wielu sezon obrony prac magisterskich. Tradycyjne metody, takie jak formułowanie tez, wniosków, szukanie dowodów, coraz częściej odchodzą do lamusa. Zastępuje je poszukiwanie informacji w internecie. Najbardziej leniwi i nierozważni sięgają też po prace już wcześniej obronione lub pisane na zamówienie.  

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Były prezydent mówi o rządzących, Platformie Obywatelskiej, PiS, lewicy, Okrągłym Stole i wojnie na teczki. Podkreśla, iż przedterminowe wybory powinny odbyć się jak najszybciej, a Polacy tym razem powinni mądrze wybrać". Szkoda tylko, że nie zapytano byłego prezydenta KOGO to MĄDRZE Polacy powinni wybrać? Ale jeżeli oni nie zapytali, to ja to robię. Panie były prezydencie, KOGO to mądrze powinni wybrać Polacy? Kto to miałby być wg. pana??? Tylko nie pisz pan czasem, że pan NIE WIE, bo skoro się mówi "A", to powinno się powiedzieć i "B" aby nie być gołosłownym:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.